YEREL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 10:55   Güncelleme : 25-05-2021 10:55

Zamma sürücülerden tepki

Cumhurbaşkanı kararına göre ÖTV miktarı 95 oktan benzinde litre başına 0.8652 TL’den 1.3313 TL’ye, 98 oktan benzinde ise 1.0283 TL’den 1.5836 TL’ye 20/05/2021 tarihinde alınan kararla çıkarıldı.

Zamma sürücülerden tepki

İşine gidebilmek için düzenli olarak araç kullanmak zorunda olan Burak Özer, pandemi sürecinde yapılan bu zammın vatandaşın belini büktüğünü ifade etti.

Konuya ilişkin konuşan Burak Özer yaptığı açıklamada; “ Böyle bir dönemde herkes ekonomik olarak zor durumdayken devletimizin neden zam yaptığını anlayamıyorum. Ben düzenli araç kullanmak zorunda olan bir insanım. Bu sebeple yakıta gelen bu zam bizi maddi olarak zor durumda bırakacaktır.

Günümüzde araç kullanımı lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmiştir. Herkesin araçla işi oluyor, kimisi düzenli köyüne gidiyor, kimisi düzenli işine gitmek için araç kullanıyor, iş için araç kullanan insanlar oluyor, taksiciler, dolmuşçular, otobüs firmaları gibi birçok insan bu zamlarda mağdur olmuştur. Otobüs firmaları zaten iş yapamazken bir de gelen bu zamlar işlerini daha da zor duruma sokmuştur. Gerçi olan yine vatandaşa oluyor. Benzine zam gelince onlarda haklı olarak bilet fiyatlarına zam yapıyor olan vatandaşa oluyor. Şuan Artvin’den Bursa’ya gitmek için bilete 350 400 lira para vermek gerekiyor. Bu asgari ücretle geçinen bir insan için çok büyük para. Zammın ne kadar gerekli olduğunu bilmiyorum ama en azından pandemi sürecinin bitmesi için tünelin sonundaki ışık görünmüşken sürecin bitmesi beklenebilirdi diye düşünüyorum. Tabii ki devletimizde bizim düşündüklerimizi bizden çok önce düşünüyordur. Ancak bu zammın ne sebeple yapıldığını vatandaşların bilmemesi bu zammın sebebini de çıkıp kimsenin açıklamaması sorunların oluşmasına, tepkilerin oluşmasına sebebiyet veriyor.

Zamma tepkilerin olması normal çünkü insanlar zaten mevcut fiyatın bile pahalı olduğunu düşünürken bide zam yapılınca sürücüler haklı bir şekilde tepki gösteriyor. Dediğim gibi sadece şoförlük yaparak ev geçindiren insanlar var. Devlet benzine zam yapıyor, taksici, dolmuşçu fiyata zam yapıyor olan biz vatandaşa oluyor. Hal böyle olunca herkes neden zam yapıldı diye soruyor, neden bu kadar pahalı benzin kullandığımızı soruyor. Ancak bu sorulara cevap bulamıyoruz. Ne oluyorsa yapılan zamlar sonrası konu hep değişiyor, zamlar gündeme gelmiyor. Benim tek beklentim bu zamların neden yapıldığını, neden bu kadar pahalı benzin kullandığımızı objektif bir şekilde vatandaşlara açıklansın. Biz her zaman devletimizin yanındayız, arkasındayız. Ancak yanında ve arkasında olmamız içinde sebeplerini bilmemiz gerekiyor. Bilmeden kimse kimsenin körü körüne arkasında olmaz” ifadelerine yer verdi.

Yapılan zam sonucunda 50 lira ile 7 litre benzin alıyorken zamlar sonucunda 5 litre alınabileceğini ifade eden Özer; “ Benim işyerime gidip tekra evime dönmem için günlük 50 TL atmam yeterli oluyordu. Ancak yeni zamlar sonucunda en az 70 lira benzin yüklemem gerekecek. Şimdi şöyle hesaplayalım ben her gün işe giden biriyim ayda 1500 TL benzine öderken şuan gelen zamlarla 2100 TL benzine para ödemem gerekecek. Aradaki 600 TL’lik artışın benim için ne demek olduğunu söylememe gerek yok. Alım gücümüz bu kadar düşmüşken zam yapılması bizi zor durumda bıraktı. Umarım ya alım gücümüz artar ya da yapılan zamlar geri çekilir. Çünkü vatandaşlar gerçekten zor durumda. Devletimiz vatandaşları için gerekli yapacağını umut ediyorum” dedikten sonra sözlerini noktaladı.