YEREL
Giriş Tarihi : 23-08-2022 12:48

Yusufeli’ne Ses Ol

Yusufeli’ne Ses Ol

Yusufeli Mağdurları 1’icni İstişare Toplantısı geçtiğimiz pazar günü Kır Düğün Salonunda gerçekleşti.

Yusufeli mağdurları 1’inci İstişare toplantısında Esnaf Fatih Yılmaz Yusufeli halkına gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkürlerini şu sözlerle dile getirdi “Burada tüm arkadaşlarımızın Yusufeli mağduriyetlerini gidermek için toplanmış bulunuyoruz. Yusufeli halkı şuanda buraya toplanıyor. Kendilerine göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz. Burada çok önemli sorunlarımız var” dedi.

‘Sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz’

Yusufeli de yaşanan sıkıntıları dile getiren Esnaf Fatih Yılmaz “ Öncelikle buradan Yusufeli tamam olmadan kesinlikle çıkmak istemiyoruz. Dört dörtlük olmayan bir ilçede şuanda öğrencilerimizin okuma şansı yok. Öncelikle bunu belirtmek için burada toplanmış bulunuyoruz. Hak sahibi olamayan ev ve iş yerleri sahibi olamayan arkadaşlarımız için buradayız. Onların sorunlarına çözüm olmaya çalışıyoruz çünkü başka Yusufeli yok.

Buradan senin, benim, onun oraya çıkmasına gerek yok komple buraya çıkmamız lazım. Burada bir bütünlüğü sağlamamız lazım ben olmasam, Ahmet, hasan, Ali burada olmasa bu esnaf işlemez. Burada memurun, işçinin, emeklinin ne dediği de çokta önemli değil. Onlar kartı bankamatiğe takıyor maaşını alıyor nerde olsa oturur, nerde olsa geçinir ama esnaf ve işçi arkadaşlar buranın ekmeğini yiyen arkadaşlar bunların buraya çıkması çok zor olacağı için şuanda bunun için burada toplanmış bulunuyoruz. Bunun çözümünü arıyoruz, olaylar çözülene kadar hiçbir yere çıkmayacağız.

Burada boğacılıkla uğraşan 6 yüz tane aile var. Bunların boğaları hepsi burada çarşı merkezinde kalmaktadır. Hiçbirinin ahır sorunları çözülmemiştir. Adamın evi, iş yeri çıksa bile ahır sorunu çözülmeden yine yukarı çıkamayacağı için taşınma mümkün değildir. Çünkü adam kendi çıkabilir ama boğasını, hayvancılık yapan adam malını alıp bir yere götürme olasılığı şuan da sıfır. Bunun için burada bu sorunlar çözülene kadar biz buradayız. Halk ile iç içeyiz. Bu işin sorunlarını çözecek kimse artık mülkü amirler onları buraya bekliyoruz. Bu sorunlar çözülene kadar biz buradan hareket etmiyoruz.

Halkın ortak düşüncesi bu yönde. Bunu kimse değiştiremez. Çözüm olmadan hiçbir zaman bir şey olmaz. Biz şimdi istesekde çıkamıyoruz. Adamın evi yok hiçbir şeyi yok nasıl çıkabilir yukarı çıkalım çözülür diyor. Adam yukarı çıkamıyor ki. Evi yok, iş yeri yok, hayvanlarının barınağı yok nasıl çıkabilir yukarıya. Bu mümkün mü şuanda. Bir ayamı bitiyor yeter ki bitsin bu sorunu çözsünler biz ondan sonra harekete geçeceğiz zaten. Biz seve seve çıkacağız bu sorunlar bizim için iki sene sonra çözülürse iki sene sonra çıkarız. Bir ay sonra çözülürse bir ay sonra çıkarız. Biz sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz” sözleriyle ifade etti.

‘Herkesin birlikte yaşayabilmesi için buradayız’

Toplantıya katılanlar arasında İYİ Parti Yusufeli kurucu Başkanı ve eski İl genel Meclis Başkanı Eczacı Mahmut Kaçmaz “ Güzel bir toplantı organize edilmiş hak mağduriyeti diye toplandığımız arkadaşlar lütfen kimse toplantıyı sabote etmesin. Siyaside olsa konuşalım, siyasi olmasa da konuşalım, çözümün tabiki merkezi siyasidir. Ne kadar siyasi konuşma yapmayalım desenizde siyaset olmadan, siyaset girmeden bunun çözülmesi mümkün değil. Önemli olan evin, dükkânın olması değil önemli olan oranın işlemesi herkesin birlikte yaşayabilmesi. Bizde bunun için buradayız. Bende mağdur değilim ona bakarsan dükkânım var evim var ama genel olarak mağduruz, hepimiz mağduruz. Düne kadar canlı yayın yapanlar, canlı yayında en iyi ilçeyi koyacağız, sizleri şöyle yapacağız, böyle yapacağız diyenler nerede. Gelecekler tabiiki veya bugün sayın başkan diyor ki yukarıya okulların taşınma talimatını kim verdi. Kim verdi;Vali verdi, kime verdi Kaymakama verdi. Niye ilk önce Kaymakam evini taşımıyor o zaman yukarıya?  Kaymakam evini taşısın, orada yaşamaya başlasın, sonrasında arkasından okulları taşısın. Milli Eğitim Müdürlüğüne verilmiş talimat. Hatta İlçe Milli Eğitim Müdürü karşı çıkmış, bilenler var bunu.

O tozun toprağın, caddesi olmayan, sokağı olmayan, durulamayacak durumdaki olan yere nasıl taşınacağız? Kimse artık Yusufeli’nde yaşamanın meraklısı değil. Bu saatten sonra zaten bugüne kadar çektiğimizi bize yukarıda niye çektiriyorsunuz, niye çektireceksiniz bunun derdindeyiz.

Sayın Başkanın dediği gibi yüz yirmi dört tane dükkân yapılıyor diyor. Hak onayı verilirken nasıldı şunlar şunlardükkân sahibi olacak. Pekiyüz yirmi dört tane dükkânın sahibi kim? Kim olacak mağdurlar mı olacak. Bunları ortaya koyarsınız, tabiki bunlara evet deriz ama bunlardan önce, herşeyden önce yinede ben söylüyorum burada toplandıysak bunu çözecek kişiler belli. Bizlerin kendi aramızda bunu çözme imkânımız yok. Gelen kişilerde bana göre sabote etmeden dinlemek lazım. İstediği kadar siyaset yapsın. Nihayetinde bizim çözüm odaklı toplantımıza gelmişse herkesin dinlenmesi gerekiyor, bunada saygı duyulması gerekiyor, ben bu noktadayım” dedi.

Başımızın üstünde yerleri var’

Toplantıya katılan Caner Yüksel son olarak şu sözleri dile getirdi “ Herkes mağduriyetlerini dile getiriyor en başından beri söylediğim şey şu mağduriyetleri tekrar dile getirmek. Benim amacım ya da bizim amacımız şu olmalı biz bundan sonra nerede duracağız. Ayakta mı duracağız, oturacak mıyız, hangi saatler arası hangi günler biz bunları konuşmamız gerekiyor. Biz kimseden söz beklemiyoruz. Biz elinde evle gelecek, elinde iş yeri ile gelecek, elinde hak sahipliği ile gelecek her kim olursa olsun başımüstünde. O güne kadar sokaklardayız bekliyoruz.

Yapıyorum, yapacağız demenin bir önemi yok.Kimseden biz bunu istemeye gelmedik. Kimse buraya bize söz vermeye de gelmesin, hepsi bizim büyüğümüz, hepsi gerektiği yerlerde yetki sahibi. Yapsınlar, getirsinler başımızın üstünde yerleri var. Ama yapmadan yapıyoruz, yapacağız, edeceğiz, inşallah, maşallah bunları istemiyoruz. Ben bunu istemediğim için sokakta duracağım diyorum, sokakta yatacağım. Gelip buraya mikrofonu alıp siyaset yap diyen insanları çağırdım ben bana çözümle gelsinler istiyorum” ifadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş

 

 

AdminAdmin