Yerel
Giriş Tarihi : 19-11-2022 11:13

Yusufelililerin Taşınma Süreci Devam Ediyor

Yusufelililerin Taşınma Süreci Devam Ediyor

Yusufeli’nde ilçe halkının yeni yerleşim yerine taşınma süreci devam ediyor.

Türkiye’nin en büyük barajı olan Yusufeli barajı tamamlandı. Çoruh Nehri üzerinde yapılan baraj sebebiyle Yusufeli ilçe merkezi ve 7 köy sular altında kalacak. Anılarını su altına bırakan köyler ise; Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Meşecik köyü olacak.

Tamamlanan baraj inşaatı ve ilçe merkezi ile köylerdeki 5 bin konut, 270 iş yeri ve 9 bin 430 dönüm tarım arazisinin, sular altında kalması planlanıyor. Yapılan baraj nedeniyle Yusufeli ilçesi yedinci kez taşınıyor. Yusufeli ilçesinde bulunan 10 bin kişinin yeni yerleşim yerindeki, 4 ayrı bölgeden oluşan yeni yerleşim yerine taşınma işlemi ise devam ediyor. Yusufeli yeni ilçe merkezinde 2 bin 628 hak sahibinden 700’ün üzerinde vatandaş yeni yerleşim yerine taşındı.

Yusufeli yeni yeri yapım işlemlerinde; Yansıtıcılar mevkiinde 24 milyon metreküp kazı, 11 milyon metreküp dolgu ile 153 hektar alan elde edildi. 10 etap halinde sürdürülen altyapı çalışmaları ile hükümet konağı, emniyet, jandarma, adliye, ilkokul ve ortaokul, lise, müftülük, öğretmenevi gibi kamu binaları yapıldı.

Yeni yerleşim yerinde inşa edilen konutlar ve dağ eteklerinde inşa edilen villa tipi evlere taşınan vatandaşlar ne yapacağı telaşı ve düşüncesi içerisindeyken ilçe merkezinde olan resmi kurumlar ise yeni yerleşim yerine tam anlamıyla yerleşerek çalışmalarını sürdürüyor.

Artvin'de HaberArtvin'de Haber