Yerel
Giriş Tarihi : 02-09-2022 15:21

Yusufelililer Bunu Hak Etti Mi?

Yusufelililer Bunu Hak Etti Mi?

Yusufeli’nde yeni yerleşim yerine taşınma sürecinde ilçe halkının sorunları gün geçtikçe artıyor.

İlçenin yeni yerleşim yerinde tam anlamıyla tamamlanmayan konutlar nedeniyle taşınmak istemeyen vatandaşlar sorunlarını anlattı.

Sorunların tam anlamıyla çözülmeden ilçeden taşınmak istemediklerini belirten vatandaşlar durum karşısında çaresiz.

İlçede yaşananlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Yusufelili Yusuf Sağlam, yaşananları şu şekilde özetledi: “Yusufeli’nde kura çekiminden sonra yeni yerleşim yeri ile ilgili birtakım gelişmeler oldu. Olumlu, olumsuz gelişmeler oldu. En son taşınma ile ilgili sıkıntıları bu ilçe yaşıyor. Mülki amirlerimiz hükümet ekranlarına diyor ki hemen taşınacaksınız, Yusufeliler de diyor ki biz taşınmaya hazırız ama yeni yerleşeceğimiz ilçemiz taşınmaya hazır değil. Nasıl hazır değil? Bu ilçede yaklaşık 500 civarında esnafımız var, noter kararı ile çekilen kura ile 261 tane esnafımıza iş yeri dağıtımı yapıldı noter aracılığı ile. Bunun 142 tanesi biraz önce gezdiğimiz 1 bölgede 119 tanesi 2, 3 ve 4'ncü bölgede. 2,3 ve 4'ncü bölgedeki 119 tane dükkândan 9 tane iş yeri ya çıkar ya çıkmaz. 119 tane dükkancı esnaf arkadaşlarımızın da orada dükkânı kesinlikle yok anlamındadır. Artı olarak 150-200'e yakın esnaf olup çeşitli nedenlerle hak sahibi olamayıp yukarıda iş yeri olmayan esnaflarımız var. Dolayısıyla 300'e yakın esnafımız yukarı çıktığında açıkta kalacak, şu an aktif esnaflık yapan arkadaşlarımız bunlar. Buna ilave olarak gençlerimizi ilave edersek sayı gitgide kabarıyor. Genç esnaflarımızı buradaki esnaflarımızı yeni ilçelerine kazandıramaz isek bu ilçemizi yukarıda nasıl yaşatacağız. Diyoruz ya geleceğimiz gençlerin elindedir diye 1000 tane gencimiz var şu anda 2004-2011 tarihleri arasında hak sahipliği için müracaat edildiğinde hak sahibi olamayıp bugün evlenip ayrı olan ve iki çocuk 3 çocuklu aileler haline gelmiş olan bine yakın gencimiz var ama yukarıda deniliyor ki sana ev yok. Nerede kalacağım ben? Kiralık evler gösteriliyor, kiralık evler var deniliyor. Emin olun kiralık evler de yok bin küsür tane ev Almanya'da, Fransa'da, İstanbul'da, Bursa'da, Samsun'da, Konya'da, izmir'de oturan insanlara binalar hak sahibi olarak verildi şimdi o yazlıkçılar geldiği zaman geliyorlar anahtarlarını takıyorlar Allah'a ısmarladık deyip kilitleyip gidiyorlar. Binalar boş kalacak buradaki insanlar kiralık ev bulmak istedikleri zaman evleri de bulamayacaklar. Şimdi en büyük talebimiz ne biliyor musunuz esnaflarımız 250 tane dükkan istiyor gençlerimizin konuklarda hak sahibi olabilmesi için 1000'e yakın konut sahibi olmak istiyor ve zemin katlar 21 yüzyılda yapılan binaları gördünüz, özellikle üçüncü bölgede binalarımızın zemin katı artı olarak 1 kat ve 2 kat tamamen doğaya gömülü bir toplu iğne ucu kadar havalandırma imkanı olmayan binalara bu Yusufeli halkına bu TOKİ ve şehircilik bakanlıkları layık gördüler biz bunu reddediyoruz, bunun iyileştirilmesini istiyoruz.”

Yapılan yerleşim yerinde ulaşım sıkıntısının da olduğuna değinen Sağlam, Artvin ve çevre illere ulaşımın daha da zorlaştığını aktararak, “Buradaki gördüğünüz viyadük Yusufeli’nin kalbine çakılmış 9 tane hançer. 6-7 ay oldu 1 santim çalışma yapmadılar.Ama diyorlar ki biz taşıyacağız, taşırken ne yapacaksınız? 20 yıldır çektiğiniz eziyetler yetmedi. 10 kilometre yukarıya, 10 kilometre de giriş 20, tekrar geriye dönerken 40 kilometre fazladan yol olarak Artvin'e geleceksiniz, Erzurum'a gideceksiniz, ya da Artvin yolundaki köylerimize gideceksiniz, Erzurum bölgesindeki köylere gideceksiniz biz bunları hak etmedik. Eğer idare birtakım işleri yanlış yapıyorsa, zamanında yapmıyorsa planlamalar da hatalar yapıyorsa bunun bedelini bu masum insanlara kimsenin ödetmeye hakkı yok, iyi partide olsa yarın iktidarda böyle yaparsa yine aynı şiddetle ben şahsen karşı çıkarım nitekim 2000 yılında ben burada partim iktidarken birtakım işleri yanlış giderken 5.000 kişiyi toplayıp yürüyüş yaptım bu işler yanlış gidiyor, bizi anlamaya çalışın dedik. Bu ulaşım ağları tamamlanmadan zeminlerle ilgili 1 katlardaki eksikler tamamlanmadan, hak sahiplikleri ile ilgili işlemler tamamlanmadan, şehir şehir olmadan biz buradan yukarı çıkmayacağız. Ben şahsen çıkmayacağım, sözümün nazımın geçtiği insanları da mümkün mertebe ikna edeceğim” diye konuştu.

Malvina BİBİLASHVİLİ

Artvin'de HaberArtvin'de Haber