Yerel
Giriş Tarihi : 07-11-2022 10:56

Yusufeli Tahliyesi İle İlgili Güncel Açıklama

Yusufeli Tahliyesi İle İlgili Güncel Açıklama

Artvin’de faaliyetlerini sürdüren HAYDİKO, Yusufeli Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan ilçede bulunan bine yakın hayvanı için harekete geçti.

Artvin Merkezli Hayvanları Doğayı İnsanları Koruma ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO), Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin aktif olmasıyla beraber sular altında kalacak olan bölgede sayıları yaklaşık bin civarı olan sahipsiz sokak hayvanlarını yeni ilçe merkezi ve çevresine taşımak üzere çalışmalarına başladı.

Artvin’de Çoruh Nehri üzerine yapılan Türkiye'nin en yüksek barajı Yusufeli Barajı su tutmaya hazırlanıyor. Baraj, 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3’üncü en yüksek barajı olacak. Yakında su tutmaya başlayacak baraj ve 558 megavat kurulu güce sahip santral ile 2,5 milyon insanın elektrik ihtiyacı karşılanabilecek. Yusufeli Barajı ve HES Projesi dolayısıyla su altında kalacak ilçe merkezi ve çevre köylerin yeni yerleşim yerine taşınma süreci başladı.

İlçe merkezi, çevre köyler, işleri biten şantiyelerin içinde ve çevresinde yaşayan sahipsiz sokak hayvanlarının yeni ilçe merkezi ve çevresine taşınmasıyla ilgili Artvin Merkezli Hayvanları Doğayı İnsanları Koruma ve Yaşatma Derneği HAYDİKO harekete geçti.

Başta Yusufeli Belediyesi, Artvin Valiliği, Artvin DKMP ve DSİ bölge müdürlüğü olmak üzere birçok kamu kurumuyla işbirliği halinde sayıları bin civarı olan sahipsiz sokak hayvanlarının yeni ilçe merkezi ve çevresinde oluşturulacak barınma alanları ile düzenli beslemeleri, kısırlaştırılmaları ve aşılanmaları için çalışmalar yapan HAYDİKO Artvin, Yusufeli tahliyesi ile ilgili güncel bir açıklama yayınlayarak yapılan çalışmaları şu şekilde sıraladı:

*Yusufeli Belediyesi ile Yusufeli’deki sahipsiz hayvanların tahliyesi ile ilgili protokol imzaladık ve protokol doğrultusunda 5199 sayılı yasanın 6. Maddesinin de gereği olarak ilçe merkezindeki hayvanların yeni yerleşim yerinde barınma koşullarını oluşturmak üzere karşılıklı işbirliğinde anlaşma sağladık.

*Limak Şirketler grubu ile protokol yaptık. Derneğimizin kullanımına bir arazi aracı tahsis ettiler ve kulübe, besleme istasyonu, kısırlaştırma ve mama için kullanılmak üzere belirli bir oranda bütçe ayıracaklardır.

*DSİ ile yaptığımız görüşmeler sonucunda hem ilçe içinde hem ilçe dışındaki yerleşim noktalarında kullanılması amacıyla kulübe desteği verecektir

Tahliye önceliği verilecek bölgeler için DSİ ile birlikte süreç yönetilecektir.

*DKMP müdürlüğü ile yeni yerleşim yeri çevresinde hayvanların, besleme noktalarının ve kulübelerin koyulacağı yerlerin arazileri için saha çalışmasına başladık, yaban hayatı geliştirme sahaları dışında besleme ve barınma alanları oluşturulacak ve tahliye esnasında bir ekip olarak yanımızda olacaklardır.

*İl Özel İdare ve Artvin Valiliği ile ilerlettiğimiz görüşmeler neticesinde il özel idare bütçesiyle tahliye sonrasında hayvanların kısırlaştırılması sağlanacak.

*Üsküdar Belediyesi teknik teçhizat, araç- gereç konusunda destek verecektir.

*Tahliyeler sırasında MEYAKO Rescue, Çayeli, Hopa ve Borçka’dan gönüllü arkadaşlarımız sahada bizimle olacaktır.

*Özel kurum ve kuruluşlardan destek talebimiz ve görüşmelerimiz devam ediyor.

Açıklamanın devamında ayrıca “Bölgemizdeki hayvanlar için çabalarken siz dostların da yanımızda olmasını bekliyoruz.

Biz Yusufeli’deki akut sorunları kalıcı bir şekilde çözmeye çalışırken kendi bölgemizde sorumluluğumuzda olan hayvanlar, Yaşamköy ve Mucizeler Diyarındaki kurtarılmış hayvanlar, çöplüklerde, varyantın ıssız yollarında yaşam savaşı veren canlar için desteklerinizi esirgemeyin ki gözümüz arkada kalmasın, Yusufeli’ne tam konsantre olabilelim.

Destek olan tüm kurum, kuruluşlara, bireysel destekçilerimize şimdiden teşekkür ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Başta Yusufeli Belediyesi, Artvin Valiliği, Artvin DKMP ve DSİ bölge müdürlüğü olmak üzere birçok kamu kurumuyla işbirliği halinde sayıları bin civarı olan sahipsiz sokak hayvanlarının yeni ilçe merkezi ve çevresinde oluşturulacak barınma alanları ile düzenli beslemeleri, kısırlaştırılmaları ve aşılanmaları için çalışmalar yapan HAYDİKO Artvin, aynı zamanda yaklaşık bir buçuk senedir Sarp Sınır Kapısı yakınlarında Hopa otobanına terk edilen 60 civarı ata bakıyor.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber