YEREL
Giriş Tarihi : 13-06-2022 14:17   Güncelleme : 13-06-2022 14:17

Yusufeli Lehine Değil

Yusufeli Lehine Değil

Yusufeli yeni yerleşim yerindeki konut ve işyerlerinde CHP’li Milletvekilleri tarafından önerilen peşin ödemelerde yüzde 75 oranında indirim talebi TBMM ilgili komisyonunda görüşüldü. Öneri AKP ve MHP oyları ile reddedilerek yüzde 65 indirim olarak komisyondan geçti.

Konu il ilgili komisyon tutanağında geçen görüşmeleri kamuoyu ile paylaşan CHP Yusufeli İlçe Başkanı Barış Demirci “Yusufeli yeni yerleşim yerindeki konut ve işyerlerinde peşin ödemelerde en az yüzde 75 oranında indirim yapılması talebimiz TBMM ilgili komisyonunda AKP ve MHP oyları ile reddedilerek yüzde 65 indirim komisyondan geçmiştir.İlgili kanunun meclis görüşmelerine geçmesi beklenilmektedir.İlçemiz için hayırlı olmasını dilerim…. Komisyon üyemiz İstanbul Milletvekilimiz Gökhan Zeybek’ ilçemiz hakkındaki görüş ve talepleri için teşekkür ederim” dedi.

Demirci ayrıca komisyon görüşmelerinde Milletvekili Gökhan Zeybek’in konuşmasını paylaştı:

“Tutanak Metni:

Gökhan Zeybek: Bu maddede aslında önergenin gerekçesini okutarak oylanmasını talep etmiştik ama Baki Bey, Cumhuriyet Halk Partisi Grubunun daha önce bu konuyla ilgili yapmış olduğu bir açıklamaya dem vurdu.

Yani Cumhuriyet Halk Partisi Grubunun 21'inci maddede getirilen kendi önergesiyle ilgili durumu çok açık ve nettir.

Şöyle: Şimdi, değerli arkadaşlar, beş yıl ödemesiz, on beş yıl 15 eşit taksitle bir ödemedeki yüzde 65'lik peşin ödeme indirimi gerçekte bir indirim değildir, aksine bir kazıklamadır. İsterseniz bugünkü enflasyon hesabıyla 1 milyon liranın beş yıl ödemesiz, yüzde 80 enflasyon rakamlarıyla beş yıl sonra neye geleceğini, on beş yıl içindeki bu ödemelerle toplam ödeyeceği tutarın yüzde 90'lar seviyesinde indirime oturacağı çok açıktır. Bir iktidar değişikliği olacak, bir yıl içinde zaten bu paranın büyük bir çoğunluğu eriyecek.

O nedenle, vatandaşa bir yardım yapılacaksa bugün uygulanan para politikası, maliye politikalarıyla yüzde 75'lik bir peşin indirimin sizin yasadaki var olan koşulların eş değerini olduğu öngördük, o nedenle bunu getirdik. Ben bu biçimiyle geçerse bütün Yusufeli'ndeki yurttaşlarımıza... İnşallah, bu yaz ben de Yusufeli'ne gideceğim orası sular altında kalmadan.

Ben Çoruh'un doğduğu yerde doğmuşum, orası da Çoruh'un geçtiği bir Anadolu kenti, önemli bir merkezimiz, tarihî bir merkez sular altında kalacak. Herkesin gidip görmesini isterim yani bu tür yerleri sular altında kaldıktan sonra görme şansı olmayacak ama ben Yusufeli'ne gittiğimde bu yasayla ilgili ‘Bu sizin lehinize değil’ diyeceğim orada. Bu oranın daha da yükseltilmesi gerekir.”

Dilan Şahinbaş