YEREL
Giriş Tarihi : 14-07-2021 10:16   Güncelleme : 14-07-2021 10:34

YUSUFELİ ESOB BAŞKANI ÖZDEMİR: SÜRECE DÂHİL EDİLMEDİK

Yusufeli Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Bülent Özdemir, Yusufeli2de yeni yerleşim alanı için yapılan kura çekimi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

YUSUFELİ ESOB BAŞKANI ÖZDEMİR: SÜRECE DÂHİL EDİLMEDİK

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Bugün gelinen noktada baraj ve yolların yüzde sekseninin bittiğini, yeni yerleşim yerinin hak sahipliği kuralarının çekildiğini belirten Özdemir, “Buradan tüm esnaflara ve hak sahibi olan Yusufelilere haklarında hayırlı olmasını diliyorum. Bizler hep mağduriyeti en az seviyeye çekerek yapılmasını istedik. Bir Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı olarak esnafların sorunları ve sıkıntılarını dile getirmek istiyorum. Yapılan çalışmalar da ki il koordinasyon toplantılarına veya diğer toplantılara katılamadığımız için detaylı bir bilgi alamadık. Sadece Mahalli iskân komisyonunda yani hak sahipliği olup olmama derecesinde varım. Bu konuda sürekli çaba harcıyoruz” dedi.

Hak sahibi olamayan esnafların dosyasını götürdüklerini, yeni yerleşim yerine çıkarken esnafların sorunlarını bire bir anlattıklarını bildiren Özdemir, “Bakanlıkla ve Bendevi Palandöken ile sürekli bu konuda istişare içerisindeyiz. Yusufeli’nde iş yerlerinin nasıl dağıtıldığını, dağıtılacağını ve iş yerlerinin konumu hakkında bilgi sahibi olmak istedik ve istiraşelerde bulunduk. Bizler sürekli iş yerlerinin konumuna ve metre karesine bakılsın ve komisyon kurulsun diye yetkililere derdimizi dile getirmeye çalıştık. Bugün kura çekimlerinde Çevre Şehircilik yetkililerinden birine iş yerlerinin kura çekimi nasıl olacak diye sorduğumda sabahleyin yine sistemin değiştiğini belirterek birinci bölgedeki elli metre kare olan esnafların seksen tanesi yeni yerleşim yerinde birinci bölgede kırk tane iş yeri varsa kurayla kırk tanesi birinci bölgeye geri kalan kırk tanesi ikinci veya üçüncü bölgeye kurayla çıkacağını söyledi. Sürekli dağıtım, hak sahipliği değişiyor. Biz bunları sonradan öğreniyoruz” diyerek Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı olarak yapılan bütün iş yerleriyle ilgili çalışmaların koordinasyon toplantılarında kendilerinin de orada olması gerektiğine inandığını açıkladı.

Bu süreç içerisinde olmak için çok çabaladığını ve mücadele verdiğini söyleyen Özdemir, “Görevimin üçüncü yılındayım. Üç yıl içerisinde Ankara’ya birçok kez gittim Bakanlıklarla ve Milletvekilleriyle görüştüm. Artvin'e geldiler peşlerini bırakmadım. Bu kadar mücadele vermeme rağmen bir Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı olarak beni de kura çekiminde muhataba almaları lazımdı. Diğer esnaflar bize kura çekimleri hakkında soru sorunca bilmiyorum demek durumunda kalıyorum. Kendimizce bireysel olarak katkı sağlamaya çalıştık ve kuralar nasıl oluyor, konumlara göre mi yapılıyor diye Çevre ve Şehircilik Bakanıyla görüştük. Kenardan işin içerisine girmeye çalıştık. İşlerde biraz sıkıntı olunca topu başka tarafa çevirebilmek için Esnaf Sanatkârlar Odasına atıyorlar. Esnaf Sanatkârlar Odasının şu ana kadar hiçbir mercide konuşmasına hak vermediler. Kura çekimleri için toplantılar yapılıyor ama bize toplantının yapılacağına dair bir bilgi gelmiyor. Bir başkan olarak bende diğerlerinden duyuyorum. İşin biraz daha ciddi olması için bu işin muhatapları ile bu süreci yürütseydiler daha iyi olurdu. Bizi almasalar da biz kendi bireysel çabamızla İl Müdürlerinin iyi niyetine güvenerek yanlarına gittik bilgi aldık ve böyle yapsak daha iyi olur diye tavsiyelerde bulunduk” dedi.

Hak sahipliği konusunda mevzuatlara takıldıklarını, hak sahibi olabilmek için Yusufeli’nde ikamet edilmesi, evli olunması gerektiğini dile getiren Özdemir,  “Bekarlara ev vermiyorlar ayrıyeten iş yeri de alamıyorlar. Bu yasa gerçekten de çok saçma. Yusufeli’nde 2014-2021 yılları arası altı yüzden fazla genç evlenmiş. Bu gençlerin hepsi Yusufeli’nde ikametgâh ediyor ve çalışıyor. Yeni ilçe yerinde hak sahipliği veremedik. Bununla ilgili 2011-2014 yılları arası bir sürü ticari faaliyet alanı açıldı. Kınalıçam, Tekkale ve İşhan’da su altında kalan dört yüz kırk dört tane esnafımız var. Dört yüz kırk dört esnafın en az iki yüzü yeni yerleşim yerinde hak sahibi değil. 2011-2014 arasında Yusufeli’nde ikamet etmediyseniz ilçede hak sahibi olamazsınız diyorlar. İskân komisyonundayım, hiçbir Yusufeli vatandaşımızın dışarıda kalmamasını bende çok istiyorum. Sorunların yeteri kadar Cumhurbaşkanına iletilmediğinden herkes dert yanıyor, aynı dert Yusufelinde de var. Yusufeline iki ay geçmeden en az iki üç tane Bakan geliyor ve sanki birisi önlerine geçecek gibi büyük bir hızla arabalarla geçiyorlar. Barajın olduğu yere gelip barajı inceliyorlar ve yeni yerleşim yerine çıkarak inceleme yapıyorlar. Bir Bakan geldiği zaman herhangi bir iş yerine gidilmesinin onların da sorunlarını dinlemeleri gerektiğini düşünüyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.