YEREL
Giriş Tarihi : 24-09-2021 12:08   Güncelleme : 24-09-2021 12:08

YUSUFELİ BELEDİYESİ’NDEN DUYURU

Yusufeli Belediye Başkanlığı sokak hayvanları ile ilgili duyuru paylaştı.

YUSUFELİ BELEDİYESİ’NDEN DUYURU

Yusufeli Belediyesi, sokak hayvanları ile ilgili gelen eleştiri ve yorumlar üzerine kamuoyunu bilgilendirmek için duyuru paylaştı. Belediyenin sosyal medya hesabından paylaşılan duyuruda şu ifadeler yer aldı;

“Yusufeli Belediye Başkanlığı olarak sokak hayvanlarıyla alakalı bazı eleştiri ve yorumlar üzerine kamuoyunun bilgisine şu hususları sunmak isteriz.

İlçemizde bulunan sokak hayvanları,  5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa gereği "Sokak Hayvanları Geçici Rehabilitasyon Merkezine" ekiplerimiz tarafından alınmakta ve hem erkek hem de dişi hayvanların kısırlaştırma operasyonlarını yapmaktayız. İyileşen hayvanlar kuduz ve iç-dış paraziter hastalıklara karşı gerekli aşıları yapılarak ilgili kanun gereği alındıkları ortamlarına tekrar geri bırakılmaktadırlar.

Ayrıca sokakta bulunup hasta, yaralı ve tedaviye ihtiyacı olan hayvanları da Rehabilitasyon merkezine alarak tedavileri yapıp sağlığına kavuştuktan sonra, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından tedariki sağlanan mikroçip ve kulak küpeleri takılarak HAYBİS veri tabanına tanımlaması yapılarak doğal ortamlarına bırakılmaktadır. Tedavi hizmetlerimiz Veteriner İşleri Müdürlüğümüz ve hizmet satın aldığımız ilçemiz Veteriner Klinikleri tarafından kesintiye uğramadan devam etmektedir. An itibariyle kısırlaştırdığımız hayvan sayımız “166” dır.

İlçemizde dokuz ayrı noktaya Sokak Hayvanı Beslenme İstasyonları yerleştirdik.  Bu istasyonlara periyodik olarak ekiplerimiz tarafından yem takviyeleri yapılmaktadır. Sokak hayvanlarını beslemek isteyen vatandaşlarımızın bu istasyonları kullanmaları gerekiyor. İnsan yoğun alanlarda özellikle öğrencilerin okul yolları üzerinde yemleme işleminin yapılması uygun değildir.

Hayvanları herhangi bir şekilde köylerden ilçe merkezine getirmek suçtur. İlçe dışından ilçe merkezine sokak hayvanlarının getirilip bırakıldığını gören, duyan herkesin zabıtamıza, ilçe emniyetine veya jandarmaya ihbar etmelerini rica ediyoruz.

Bu canların tedavi süreçleri dışında çevresi sınırlandırılmış bir barınakta yaşatılmaları veya uzak noktalara terk edilmeleri hayvan haklarına uygun olmayıp hem vicdanen hem de kanunen de suçtur.

Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

DİLAN ŞAHİNBAŞ