SİYASET
Giriş Tarihi : 01-12-2022 11:51

Yusufeli Barajı Açılışının 4,5 Yıl Gecikmesi Meclis Gündeminde

Yusufeli Barajı Açılışının 4,5 Yıl Gecikmesi Meclis Gündeminde

CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Yusufeli Barajının açılışının söz verilen tarihten 4 buçuk yıl sonra açılarak devletin zarara uğramasını Meclis gündemine getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Yusufeli Barajının açılışının söz verilen tarihten 4 buçuk yıl sonra açılarak devletin zarara uğramasını Meclis gündemine getirerek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak cevap vermesi talebi ile “Nihat Özdemir Hakkında herhangi bir yaptırım uygulanacak mı” sorusunu sordu.

Bayraktutan’ın soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“26 Şubat 2013 tarihinde AKP Grup toplantısında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan; Yusufeli Barajı temel atma törenini ifa etmek için dönemin birçok Bakanı, İBB Başkanı, Milletvekili ve tören için hazırda bulunanlarla canlı bağlantı yapmış, bağlantı da tarih üzerinden pazarlık yapılmıştır. Yusufeli Barajı ihalesini alan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir dönemin Başbakanı Erdoğan'a barajın 29 Mayıs 2018 tarihinde açılacağının sözünü canlı yayında vermiş, hatta ilgili yayında tarih bir yana saat bile verilmiştir.

Ancak verilen sözler ne yazık ki tutulmamış, Yusufeli Barajı’nın açılışı 4,5 yıl gecikme ile 22 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Açılışta beyan edilen açıklamada “Bu barajın yıllık getirisi 5 milyar TL. Yılda 1 milyar 900 milyon kilovatsaat enerji üretecek." denilmiştir. Yani aradan geçen sürede ülke ekonomisi 22,5 Milyar TL zarara uğratılmıştır.

Bu bağlamda;

1- Yusufeli Barajı’nın taahhüt edilen tarihten 4,5 yıl sapmayla açılmasının sorumluları kimlerdir?

2- Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ilgili beyanlarla devlet yetkililerini aldatmış mıdır?

3- İlgili Baraj inşaatının taahhüt edilen sürede bitirilmemesi üzerine üstlenici firma Limak İnşaat hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

4- Ülke ekonomisine bu şekilde zarar veren ilgili şirkete kamu ihalelerini vermeye devam edecek misiniz?

5- Başta Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve ortakları olmak üzere bu gecikmenin sorumlularına herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır?

6- Uygulanmamış ise; devletin üst düzey makamlarındaki kişilere ve bölge halkına yanıltıcı bilgi veren, ülke ekonomisine Milyarlarca TL zarara uğratmış konumdaki sorumlulara herhangi bir yaptırım uygulayacak mısınız? Detayları ile kamuoyuyla paylaşır mısınız?”

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber