GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2023 15:58

Yurt dışındaki öğrencilerden destek

Yurt dışındaki öğrencilerden destek

İtalya’da yüksek lisans yapan Türk öğrencilerden duygulandıran deprem yardım kampanyası
Asrın depremi olarak nitelendirilen Maraş ve Hatay depremleri sonrası toplumun her kesimi gerek yurt içinde gerek yurt dışında yerli yabancı, kendisini insan gören duygulanan ve bunun için kendi imkanları ölçüsünde harekete geçen milyonlarca insan seferber oldu.

Bu bağlamda binlerce km uzakta, İtalya’da alanlarında yüksek lisans yapan Türk öğrencilerden duygulandıran deprem yardım kampanyası haberlere konu oldu.

İtalya Cenova’da Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans yapan Artvinli Esra Özçelik 3 Arkadaşı ile birlikte yardım kampanyası başlattı. Yardım kampanyası ile ilgili bilgi veren Esra Özçelik, “Ben Artvin Borçka İbrikli köyü Esentepe(Nigya) mahallesindenim. Üniversiteyi 1. derece deprem bölgesi olan Bolu İzzet Baysal Üniversitesinde okudum. Üniversiteyi derece ile bitirdim. Birkaç kez Erasmus programıyla Avrupa’da eğitim aldım. Bu yıl İtalya Cenova Üniversitesinde 2 yıllık yüksek lisansa başladım.

Türkiye’de 6 Şubat 2023 tarihinde sabah 04:17’de Maraş Merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem meydana geldi. Onbinlerce bina yıkıldı, on binlerce insanımız öldü. Yüzbinlerce insanımız yaralandı, evsiz kaldı, yakınlarını, ailesini kaybetti. 15 gün sonra Hatay’da 3 dakika arayla 6.4 ve 5.8’lik 2 deprem daha meydana geldiz Yine canlarımız gitti, yaralananlar oldu, zaten hasarlı olan binalar yerle bir oldu.

Benim ve arkadaşlarımın burada canımız yandı. İmkanım olsa maddi nakdi yada ayni yardımda bulunurdum. Ancak buraya nasıl şartlarda geldiğimi bir ben bir Allah bilir.

Ama bu durumda bile mutlaka bir şeyler yapmalıyız dedik. Burada bulunan 4 Türk öğrenci arkadaş olarak yardım standı açtık. Konsoloslukla konuştuk. 2 haftalık bir süremiz olacak. Biz nakit para toplamıyoruz. Biz sadece eşya topluyoruz battaniye uyku tulumu gibi, konsolosluk ile konuştuk araç gönderip alacaklar.

Stantta AHBAP- AFAD-KIZILAY gibi yardım kuruluşlarımıza ulaştırmak için bağış topluyoruz. Buradaki insanlara kuar kodlu broşürler dağıtıp bağış yapmalarını sağlıyoruz.

İtalya gerçekten samimi olarak duyarlılığını gösterdi, depremin ilk gününden beri deprem bölgesinde tırlarla yardım gönderdi ve Sahra Hastanesi açtı. Ücretsiz hasta bakıyor. Bu nedenle İtalya hükümetine ve İtalya halkına teşekkürlerimi sunuyorum.

İtalya halkı kurduğumuz standımıza büyük ilgi gösteriyor. Biz 4 arkadaş gündüz okuyor, akşamları da çalışmak zorunda olduğumuz için nöbetleşe standa bakabiliyoruz. Onun için dördümüz bir türlü bir araya gelemiyoruz.

Bundan dolayı stantta dördümüzün olduğu fotoğrafımız yok! Cenova’da açtığımız Stantta görev alan arkadaşlar: Esra Özçelik-Artvin, Hatice Turan-İstanbul, Tolgahan Dişli-Kıbrıs, Görkem Uzun-İzmir, Meryem Eroğlu-Ankara.

Bizler her ne kadar Türkiye’nin dört bir yanından, Kuzey Kıbrıs Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden eğitim için İtalya’ya gelmiş olsak da yüreğimiz sizinle.

Bize stant kurma, yardım toplama izni ceren Cenova yöneticilerine, yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Ayrıca standımız burada bulunan yerel gazetelerde haber konusu oldu. İlginin artmasında gerçekten katkıları büyük oldu. Gazetecilere de teşekkür ediyorum.

Umarım ki kayda değer yardım toplarız. Son olarak İtalya’dan ülkemize 85 milyona saygı, sevgi ve selamlarımızı gönderiyoruz.

Bu yarayı sadece ülkemiz değil bütün dünya ülkeleri birlikte elele vererek satacağımıza inanıyorum” dedi.

Malvina BİBİLASHVİLİ

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber