YEREL
Giriş Tarihi : 11-08-2021 11:09   Güncelleme : 11-08-2021 11:09

Yürekleri Isıtan Çalışma Devam Ediyor

Şavşat’ta 2’inci abonelik işlemleri sonucunda vatandaşın doğalgazı aktif hale geldi.

Yürekleri Isıtan Çalışma Devam Ediyor

Üçel Mühendislik firması kapsamında yapılan doğalgaz çalışmasında, çalışan işçiler ev sahibinin sıcak ve güler yüzlü karşılaması ile konuk edildi. Ev sahibi tarafından bahçede hazırlanan misafir sofrası ile iş öncesi doğalgaz hakkında bilgilendirme ve merak edilen soruların cevapları vatandaşa aktarıldı. Emekli olan ve geri kalan yaşamında memleketi Şavşat’ta aile yadigarı kalan evlerine sahip çıkmak üzere yerleşen Fatoş Bilgin Başol, daha öncesinde İzmir’de yaşadıktan sonra Şavşat’ta ailesinin topraklarında hayatını sürdürmeye devam etmek için yerleşti. Başol, doğalgaza yönelik ve Şavşat'a yönelik yaptığı açıklamalar ile önemli konulara yer verdi. Ayrıca gündemde yer alan orman yangınlarına yönelikte dikkat çeken açıklamalar yapan Başol, kızgın olduğunu belirten ifadelerde bulundu.

Doğalgaza bir adım daha

Başol, “ artık hepimizin ihtiyacı olan temiz toprak, temiz su ve temiz hava bütün dünyanın ihtiyacı küresel ısınma ise ciddi bir oranla artmış durumda aynı zamanda seller ve yağmurlar olduğu gibi birçok korkunç coğrafi olaylar oldu. Hepimiz artık temiz su, temiz toprak ve temiz havaya muhtacız tabii doğalgaz bunları en iyi şekilde bize sağlayacak olan etkenlerden bir tanesi çünkü hem havayı temizleyecek sonrasında su ve toprak temiz hale gelmiş olacak. Bildiğimiz gibi kömür dumanı bu çevre kirliliklerine çok büyük tehlike haline gelmiş durumda ve bununda en büyük önlemi doğalgazdır. Küresel olarak baktığımız zaman kömür gerçekten korkunç bir madde birde bu Şavşat’ta kullanılan kömür çok kötü diyebilirim yani kışın burada insanların nefes almakta zorlandığını biliyorum o yüzden doğalgazın değerini maliyetle ölçemeyiz. Herkes bu salgından dolayı maske takarken ben kömür dumanından dolayı maske takıyordum. Doğalgazın bağlanmasından dolayı çok heyecanlı olduğumu söyleyebilirim bir an önce kullanmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Ankara’da 1970’li yıllarda üniversiteyi okuduğum dönem kömür kullanılan büyük bir şehir içerisinde çok korkunç bir havaya sahip olduğunu biliyorum aynı şekilde diğer büyük şehirler içinde geçerliydi bu kirli hava durumu. Tabii ki daha sonra doğalgazın gelmesi ile birlikte bu sorunlar ortadan kalktı gerçekten dayanılacak bir hava değildir benim jenerasyonum olan herkes bu durumu çok iyi bilirler ” diye konuştu.

Alt yapı çalışmaları düşüncesi

Başol, Şavşat’ta yapımı süren alt yapı çalışmalarında yolların toz, toprak olmasına ve yaşanan aksaklıklara yönelik şu açıklamaları yaptı “ eğer konfor istiyorsak buna katlanmamız gerekiyor. Benim bildiğim kadarı ile Şavşat tarihinde ilk defa kanalizasyon çalışması yapılıyor. Tabii ki bu yollar kazılacak, tabii ki bu eziyetler İzmir’de yapılırken katlandığımız şeylerdi ve burada da iyi bir konfor bekliyorsak yapılan çalışmalara katlanmamız gerekiyor ama yönetim biçimi konusunda bir takım şikayetlerim var örneğin evimizin önündeki caddede yapılan çalışma saatlerini vatandaş öncesinde bilirse daha iyi olur. Çünkü vatandaşın sürekli elektriği ve suyu kesiliyor bizlerde zor durumda kalıyoruz. Bu vatandaşa bildirilmediği için çok sıkıntılı durumlarda kalabiliyoruz. Vatandaşın konforu için bu çalışmalarda emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyorum. Ben Şavşatlı bir kadın olarak buraya doğalgazın gelmesinden dolayı çok mutluyum o yüzden de acele ederek doğalgaza başvurdum ” dedi.

Aşılamalar hız kesmeden devam ediyor

Başol, yapılan aşılanma uygulamasında hızla devam eden süreç hakkında şu ifadeleri kullandı “ açıkçası bilime inanan bir insan olarak, sağlık yetkilileri ve profesörler ne diyorsa bende onları yapmaya çalışıyorum. 3 tane aşımı vuruldum çevremizde yer alan insanlar aşısını vuruldu herkesede vurulmasını öneriyorum. Tabii aşıya karşı olan insanlar olabilir fakat ben veya bir başkası sizin yüzünüzden hasta olmak zorunda değiliz o yüzden bilim dünyası aşı olun diyorsa lütfen olalım ” dedi.

Orman yangınları

Başol, ülkemizde meyadan gelen orman yangınlarına yönelik şu açıklamalarda bulundu “ ben bu orman yangınları konusunda maalesef çok kızgınım bu süreçte yer almayan ve yönetemeyen yetkililere karşı ve kurumlarımızın liyakatsiz yönetilmesine çok kızgınım ve aynı zamanda kırgınım. Okuduğumuz haberlerde gördüğümüz görüntülerde içimiz sızladı oradaki yanan bütün canlar için çok fazla üzgünüm söyleyecek hiçbir şey yok sadece bu ülkenin bir vatandaşı olarak yetkililere kızgınım ” dedi.