Yerel
Giriş Tarihi : 23-03-2023 16:51

Yürekler yaşlılar için attı

Yürekler yaşlılar için attı

Yaşlılara saygı haftası Huzurevlerinin bulunduğu Şavşat ve Murgul ilçelerinde çok özel programlar ile kutlandı.

Yine hayırsever Murat Sural ve duyarlı Malik Hacıoğlu “Yaşlılara Saygı haftasın da” Artvin ve ilçelerindeki huzurevlerinde kalan yaşlıları unutmadılar.

Şavşat ve Murgul kaymakamlıklarının ortaya koymuş oldukları özel programların yanı sıra Şavşatlı üç duyarlı üniversite öğrencisinden yaşlılara büyük saygı ve duyarlılık gösterdiler.

DUYARLI KAYMAKAMLAR

Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın ve Murgul Kaymakamı Yunus Tekçe, ilçelerinde bulunan huzurevlerinin öneminden söz ederek devletimiz yaşlılara ve engellilere yönelik çok önemli yardım ve destekler sunarak onların hak ettikleri bir şekilde en güzel ortamlarda barındırılmaları sağlanmaktadır.

Her iki ilçenin kaymakamı da yaşlılara yönelik yapmış oldukları açıklamalarda, “Biz Kaymakamlıklar olarak yaşlı vatandaşlarımızı sadece 18-24 Mart tarihlerinde hatırlayan bir anlayışa sahip değiliz.  Yaşlıya, engelliye, Anne ve babaya saygı bizim kültürümüzün ve dinimizin esaslarındandır. Yaşlılarımızın hayatlarını keyifle sürdürebilecekleri alanlar oluşturmak ve onları sosyal hayata dahil etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu konuda devletimizin gerçekleştirilmiş olan çok önemli projeleri var. İşte Şavşat ve Murgul da ki huzurevleri ve burada onlara sağlanan yaşam kalitesi çok önemlidir. Büyüklerimizin hepsi bizler için birer ulu çınar olduklarını, geleceğimize ve yeni nesillere rehber olduklarını çok iyi biliyoruz. Büyüklerimizi eskisinden daha çok çevre etkileri ve hastalıklardan koruyup onlara sahip çıkmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Onları korumak ve sağlıklarını önlem altına almak ve rahat bir yaşam sürmeleri için hem ilçelerimizde hem de huzurevlerimiz de gerekli önlemleri alıyoruz. Artvin ilimiz ve ilçelerimizde yaşlı nüfus oldukça fazladır. Sayın Valimizin de yönlendirmeleri ile de ilçelerimizde yaşlıların huzur ve refahı için çok önemli çalışmalarımız oluyor. 65 Yaş üstü büyüklerin refah ve mutluluğunu sağlayacak sosyal politikalar yürüterek yaşlılık dönemini daha aktif ve sosyal geçirmelerini, toplumda bu bilincin yerleşmesi ve yaşlılara daha iyi yaşama koşullarını sağlamak için her zaman çalışıyoruz. Yaşlı vatandaşlara götürülecek hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik faaliyetlerimizi ve çalışmalarını sürdürüyoruz. Yaşlılar Haftası’nın vatandaşlarımıza sağlık ve mutluluk getirmesini diliyoruz” dediler.

HAYIRSEVER MURAT SURA’LDAN ANLAMLI MESAJ

Daha öncede Şavşat Yaşlılar Yaşam Yerleşkesinde ki Yaşlılar için çok özel ve önemli hediyeler ile yeni yılda güzel bir gün geçirmelerini sağlayan hayırsever Murat Sural, “Milli kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan ve hayatımızın en kıymetli değerleri olan yaşlılarımız, geçmişin tecrübelerini günümüze aktararak geleceğe ışık tutan kaynaklarımızdır. Çok özel gün var, belli günlere belli guruplara atıf edilmiş. Belki hatırlatılmak için ama bu sadece bir farkındalık oluşturmak için olan günler aslında. Bir yıl 365 gün. Başta en yakınlarımızdan olmak üzere tabi ki başta anne babalar, dedeler, nineler, amcalar, teyzeler, büyükler hiçbir zaman ihmal edilmemeli. Siz bilirsiniz ki kendi büyüklerimize siz nasıl davranırsanız yarın sizlerde onların yaşına geldiğinizde aynı muameleyi göreceksiniz. Bu değişmez bir ilahi kanundur. Dolayısıyla biz yaşlılarımızla ne kadar ilgilenirsek anne ve babalarımıza ne kadar hayırlı ve faydalı olursak evlatlarımızdan da aynı karşılığı fazlasıyla göreceğiz. O yüzden kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız, nasıl muamelede bulunulmasını istiyorsanız yaşlandığınızda, siz de büyüklerinize öylece davranın. Biz onlar için ne yapsak azdır. Bunun bir manevi değeri ve karşılığı vardır. Bu ve benzeri konularda her zaman destek olduk olmaya da devam edeceğiz" dedi.

YARDIMSEVER MALİK HACIOĞLU KENDİ İLÇESİNDE Kİ YAŞLILARI UNUTMADI

İzmit’te bir firmanın üst düzey yönetim kadrosunda görevli Malik Hacıoğlu kendi ilçesindeki yaşlıları unutmadı.

Malik Hacıoğlu, “Bir televizyon kanalında Şavşat yaşlılar evinde yaşlılara yönelik yapılan bir programı izleyerek çok etkilenmiştim. Onları izlerken kendi ilçemde ki yaşlılarımız gözümün önüne geldi. Hatta bir gün bizde orada olabiliriz diye empati kurdum. Bizler toplumda duyarlılığı en üst düzeye çıkarmak istiyorsak empati kurmayı toplumun her kesimine öğretmeliyiz. Konuyla ilgili bu ve benzeri konularda çok önemli program ve faaliyetleri olan bir abimiz ve Şavşatlı bu konuda defalarca duyarlılıklarla çok önemli farkındalık etkinliklerinde yer almış bizzat kendileri hazırlamış adeta bu konuda uzmanlaşmış bu üç üniversiteli bacılarımız ile irtibat kurduk. Bizler kendilerini destekledik, onlarda bu çalışmaları yaptılar. Gerek kendi ilçesine ve gerekse

YAŞLILARDAN YAŞLILARA ANLAMLI ZİYARET

Şavşat Yaşlılar Yaşam yerleşkesi Müdürü Mehmet Oylum başkanlığında Şavşat Yaşlılar Yaşam yerleşkesinde hayatlarını sürdüren bir grup yaşlı vatandaş Murgul Huzurevinde ki yaşlıları ziyaret etmeleri güzel görüntüler oluşturdu. Murgul Huzurevi Müdürü Kerem Alpaydın yapılan bu ziyaret ve anlamı etkinlikten dolayı, Şavşat Kaymakamlığına, Murgul Kaymakamlığını, Şavşat Huzurevine ve duyarlı üç Üniversiteli kız öğrenciye teşekkür ederek mutluluğunu ve memnuniyetini dile getirdi.

ÜÇ GENÇ YÜREKTEN YAŞLILARA BÜYÜK VEFA

Şavşatlı üç üniversiteli duyarlı öğrenci Suna Yıldız, Ayşe Ekinci ve Elif Eylül Ekinci yaşlılar haftasında farkındalık oluşturmak amacı ile yapmış oldukları güzel bir etkinlikle yaşlıların gönlünü fethettiler. Üç üniversite öğrenci isminin açıklanmasını istemeyen bir kişi ile görüşüp böyle bir etkinlik düşündüklerini ifade ettiler. Daha sonra bu öğrenciler ne yapacakları ile karar verip Şavşatlı hayırsever Murat Sural ve İzmit te bir firmanın yönetim kadrosunda görevli Murgul’lu Malik Hacıoğlu ile görüşerek destek istediler. Yıllarca bu ve benzeri etkinliklere çok önemli destekler vererek adından sıkça söz ettiren Hayırsever Murat Sural ve Murgul’lu duyarlı Malik Hacıoğlu’nun yapmış oldukları katkılar ile Murgul Huzurevinde kalan 9 Engelli erkek ve 5 engelli Kadın ile birlikte toplamda 40 yaşlıya daha önceden beden ölçülerini alınarak çeşitli kıyafetler yanı sıra, çeşitli hediyeler alarak yaşlılara takdim ettiler. Yaşlıların tamamına verilen hediyeler yanı sıra hepsine karanfil ve güller takdim ederek birlikte günün anısına yaş pasta kesip birlikte yiyerek yaşlılarla uzun uzun sohbet ederek onların torun hasretlerini biraz olsun azalttılar” dedi.

SİZLER BİZİM AYDINLIK YÜZÜMÜZSÜNÜZ

Şavşatlı üç duyarlı üniversiteli öğrenciler Suna Yıldız, Ayşe Ekinci ve Elif Eylül Ekinci de “Öncelikle bu konuda kendilerine her türlü desteği sağlayan Hayırsever Murat Sural abimize ve yardımsever Malik Hacıoğlu abimize çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca kapılarına ne zaman gittiysek boş dönmediğimiz ve bizlere destek olan ve bu etkinlikleri yapmamızda kolaylık sağlayan Şavşat ve Murgul Kaymakamlarına ve huzurevi çalışanları ile bu gibi etkinlikte her başımız sıkıştığında kendisinin yanına giderek bizlere yön veren ve ışık olan isminin söylenmesini de hiç istemeyen ve herkesin zaten bildiği tahmin ettiği yüreği güzel abimize de çok teşekkür ediyoruz. Biz sadece farkındalık yaratmak istiyoruz. Bizde genciz her genç kardeşimize örnek olmak gerekir. Her şey kafelerde oturmakla bitmiyor. Elbette oraya gitmekte onlarında hakkı ama bu toplum bizlerden bir şeyler bekliyor. Hasret çeken dedeler nineler, engelliler, şehit aileleri, gaziler ve daha çok özel insanlar bizlerden bir şeyler bekliyor. Söylenecek çok şey var ama az laf çok iş diyoruz” şeklinde ifade ettiler.

Malvina BİBİLASHVİLİ

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber