YEREL
Giriş Tarihi : 12-03-2021 16:34   Güncelleme : 12-03-2021 16:34

YÜKSELEN DEĞER ARICILIK

Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği arıcılık kursuna katılan Vali Yılmaz Doruk, “zengin bitki çeşitliliğine sahip olan ilimizde arıcılığa büyük önem veriyoruz” dedi.

YÜKSELEN DEĞER ARICILIK

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından “kurslarımızla köylerdeyiz programı” yla 380 kursun tanıtımı yapıldı. Köylerde tarım ve hayvancılığı geliştirilmesi ve köylerde yerli ve doğru üretim anlayışı modern tarım ve hayvancılık bilgileriyle buluşturularak üretim bilincinin geliştirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında her köyde en az bir kursun açılması hedefleniyor.

Artvin’in sahip olduğu 3 bine yakın bitki çeşitliliğiyle arıcılığa ve bal üretimine son derece uygun bir bölge olduğunu belirten Vali Doruk,” ”Bu doğal zenginliğimizle yüksek kaliteli bal üretimine sahibiz. Üretimde güven ve kalite olduğunda ürününün her zaman alıcısı vardır. Valilik olarak arıcılığın gelişmesine ve balımızın markalaşması yönünde büyük gayretlerimiz var.” şeklinde konuştu. 

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar ilk derste yer alırken, yaptığı konuşmada arıcılık kurs da 72 saat eğitim verileceğini belirtti. Arıcılık kursunun Artvin için çok önemli olduğunu belirten Acar, bu alanda talebin yüksek olduğunu yeni kursların açılmaya devam edeceğini belirtti. Acar, kurs sonunda kursiyerlerin sınava tabi tutulacağını, başarılı olanlara sertifika verileceğini sözlerine ekledi.  Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün başlattığı “kurslarımızla köylerdeyiz programı” yla 380 kursun tanıtımı yapılarak 25 köy muhtarına mektup gönderildi. Kursların amacı köylerde tarım ve hayvancılığı geliştirilmesi ve köylerde yerli ve doğru üretim anlayışı modern tarım ve hayvancılık bilgileriyle buluşturularak üretim bilincinin geliştirilmesi olarak açıklandı. Hedef ise her köyde en az bir kursun açılması olduğu belirtildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Dursun Okur ise, arıcılık alanında verilen hibeler ve Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde 15 milyon TL yatırımla oluşturulan bal analiz ünitesi hakkında bilgiler paylaştı.

Kursiyerlerle kursa katılma sebepleri ve hedefleri hakkında konuşan Doruk, kursiyerlere başarılı dileklerinde bulundu.

 Konuşmaların ardından Arıcılık kurs eğitmeni Gülçin İspir Çelik, ilk dersi başlattı. Kursun sağlayacağı avantajları anlatan Çelik, arıcılık kursunun birçok avantajı olduğunu söyledi. Arıcılık yaparken girişimci olarak maddi kazanç sağlanabileceğini söyleyen Çelik, arıcılık kursu sayesinde kredi temin edilebileceği bunun yanı sıra hibe başvurusunda da bulunabileceğini söyledi. Arıcıların kovan güvenliği için silah başvurusunda bulunma gibi de bir avantajları olduğunu da söyledi.

Türkiye’nin 52 ülkeye ihracat yaptığı söylenirken 2019 yılında 5548 ton ihracattan 24.810.927 dolar gelir elde edildi. Bu rakamlar 2020 yılında artarak 5974 ton ihracattan 25.9 milyon dolar kazanç sağlandı.

Orta Mahalle’de bulunan Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü Çok Amaçlı Salonunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında açılan kursa, 4’ü kadın toplam 33 kursiyer katıldı.

Arı yetiştiriciler birliği başkanı İbrahim Durmuş, Ziraat Odası Başkanı Köksal Portakal, ASO Halk Eğitim Müdürü İsmail İnan da kursa yapılan ziyarette hazır bulundu.

Malvina BİBİLASHVİLİ