SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-01-2023 14:38   Güncelleme : 21-01-2023 15:15

Yüksek protein içeren diyetler

Yüksek protein içeren diyetler

Artvin Çoruh Üniversitesi mezunu Diyetisyen Hüseyin Odabaşı Dukan, Atkins, Karatay gibi yüksek protein içeren diyetlerinden bahsetti.

Odabaşı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Malumunuz son yıllarda popüler olan bu diyet konfigürasyonları özellikle halk arasında gayet popüler. Aslına bakarsanız bu diyetler Dr.Atkins ve Dr.Dukan tarafından 45-50 yıl evvel uygulanmış diyetlerdir. Ülkemizde de bu diyet konfigürasyonlarının bir değişiği Prof.Dr.Canan KARATAY tarafından geliştirilen Karatay diyeti olarak karşımıza çıkar. Bu diyeti uygulayan kişilerde ciddi kilo kayıpları görülmektedir. Fakat uzun süreli uygulanan bu tarz diyetlerde yüksek hayvansal protein ve beraberinde alınan hayvansal yağ tüketimi ile damarlarımızdan ciddi bir doymuş yağ geçişi olmaktadır. Haliyle kronik kalp hastalıklarına karşı risk artabilir.

Ayriyeten bu diyetlerin uzun süre yapılması durumunda böbreklere fazlasıyla yük biner.

Karaciğer sorunlarına ve safra sorunlarına sebebiyet verebilir. Vücudu kansere karşı koruyan etmenlerin başında sebze ve tarım ürünlerinden alınan antioksidanlar gelir. Protein içeriği yüksek hayvansal ürünlere ağırlık veren bu tarz diyetlerde antioksidan eksikliği bulunmaktadır. Bu sebeple kansere yakalanma riski artabilir.

Kısacası sadede gelmek gerekirse asıl popüler olması gereken beslenme planı karbonhidrat protein yağ gibi bileşenlerin oransal olarak dengeli alındığı, Türk toplumunda son yıllarda yer edinen kilo alma ya da verme algısıyla hareket edilmeden sadece ve sadece sağlıklı beslenme algısıyla oluşturulmuş bir beslenme planıdır. Unutulmamalıdır ki kişiye özel ve sağlıklı bir beslenme planı kişinin sağlıklı bir birey olmasına ve haliyle sağlıklı olan ideal kilosuna ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yani sağlıklı bir beslenme planı ile beslenirsen zaten zayıflarsın. Temel gayemiz ilerleyen evrede karşımıza çıkabilecek birçok kronik rahatsızlığın risk faktörlerini en aza indirmek ve dolaylı olarak zayıflamak olmalıdır.”

 

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber