YEREL
Giriş Tarihi : 07-01-2022 11:20   Güncelleme : 07-01-2022 11:20

Yöneticisi Zenginleşen Sendika Olmayacağız

Yöneticisi Zenginleşen Sendika Olmayacağız

Eğitim-İş Artvin Şube Yönetimi basın bildirisi yayınlayarak “Yöneticisi Zenginleşen Sendika Olmayacağız” dedi.

Eğitim-İş Artvin Şube Yönetiminin yayınladığı basın bildirisinde şu ifadeler yer aldı:

“Sarı sendikacılığın en önemli özelliklerinden birisi, bürokratik işleyişe dayalı yönetim anlayışıdır.

Bu tür anlayışta sendika yöneticileri emekçilerin haklarını savunmak ve geliştirmek yerine siyasi iktidarlarla yan yana gelerek kendilerinin kişisel çıkarlarını ve dar bir yönetici grubunun ekonomik refahını gözetirler. Bu anlayışın temsilcileri, sendikaları ve sendika üyelerini zenginleşme aracı olarak kullanırlar.

Sarı sendikacılığın çıkarcı temsilcileri ne yazık ki ülkemizde yetkili sendika konumundadır. Yetkili sendikanın merkez yöneticileri bir eğitim emekçisinin aldığı bir aylık maaşın yaklaşık 10 katin; yerel yöneticileri ise yaklaşık 3 katını almaktadırlar. Bunların özel şoförleri, pahalı arabaları, huzur aidatları, deyim yerindeyse yatları ve katları bulunmaktadır.

Bu yaşam biçimine sahip sendika yöneticilerinin zamanla temsil ettiği sınıftan ve bu sınıfın taleplerinden kopacağı kesindir. Bu anlayış emekçileri temsil edemez! Emekçilerin çıkarlarını savunamaz!

Sendikamız Eğitim-İş bu tehlikeyi ve yozlaşmayı gördüğü için yöneticilerinin yalnızca çalışırken kazandıkları maaşı almalarını Genel Kurul iradesiyle karara bağlamıştır.

Buna göre Eğitim-İş Genel Başkanı ve Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, öğretmenlik yaparken aldıkları maaşları ve ek ders ücretleri ile 2000 TL olarak sınırlanmış kira yardımı almaktadırlar.”

Dilan Şahinbaş