YEREL
Giriş Tarihi : 02-06-2022 12:39

Yollar Trafiğe Açıldı

Yollar Trafiğe Açıldı

Belediye Başkanı Demirhan Elçin: Tıkır tıkır çalışıyoruz, teker teker tamamlıyoruz.

Artvin Belediyesi tarafından yapılan asfaltlama çalışmaları tamamlanarak Miralay Şükrü Bey Caddesi dün akşam saatleri itibariyle küçük araçlar için trafiğe açıldı.

Asfalta zarar vermemesi için ağır tonajlı araçların Miralay Şükrü Bey Caddesi belli bir süre daha kullanımına kapalı kalacak.

Şehrin önümüzdeki 50 yılını rahatlatacak alt yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından çalışmalar esnasında zarar gören ana artel yollarda Artvin Belediyesi sıcak asfaltlama çalışmalarının ilk etabını tamamladı.

Asfaltlama çalışmalarıyla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan Başkan Elçin başta Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve şehrim tüm idarecilerine bu süreçteki desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Başkan Elçin:’Her şeyden önce halka teşekkür ediyorum; iki sene boyunca alt yapı ve doğalgaz çalışmaları nedeniyle yollarda açılan çukurlarda gezdiler, zorunlu olarak zarar gördüler, araçları toz toprak oldu. Asfaltlama çalışmalarımızın ilk etabında alternatif yollarımız olmasından kaynaklı sorun yaşamamıştık. Ne yazık ki Arma Market ile Opet arasındaki yolun bir alternatifi olmamasından dolayı şehrin yolunu iki günlüğüne fiilen kapatmış olduk. Bu iki gün içerisinde de hastası olan oldu, gezmek isteyen oldu, tiyatroya gitmek isteyen oldu, onlara da engel olduk veya konforunu bozduk onlar için de özür diliyorum.

Eğer alt yapıda olağanüstü bir arıza çıkmazsa bu asfalt 15-20 sene boyunca gider. Halkımızdan verdiğimiz rahatsızlıklar dolayısıyla özür diliyorum. Ama bilsinler ki bütün yaptığımız çalışmalar halkımızın daha konforlu, daha rahat yaşayabilecekleri bir Artvin yaratmak için elimizden geleni yapıyoruz.’

YOLLARI VALİ BEY KAPATTIRMADI

Elçin; 'Bir şehrin yolu kolay kolay kesilebilir mi? Ben burada Vali Bey'e de ayrıca teşekkür ediyorum. Bildiğim kadarıyla sanki Vali Bey yolları kestirmiş demişler. Belki bu iddia belediyeden de kaynaklı olarak çıkmış olabilir. Vali Bey'in bu işte hiçbir müdahalesi yoktur. Yolları biz mecburiyetten asfaltı döktüğümüz için kapatıyoruz. Bunun sorumluluğu bize aittir. Vali Bey'e teşekkür etmemin sebebi şu Vali Bey bizim bu çalışmamıza yardımcı olduğu için bizim arkamızda durduğu için teşekkür ediyorum. Aksi takdirde Vali Bey yolu kesin gibi bir talimat vermemiştir. Bunu da açık bir şekilde söylüyorum belediyeden böyle bir açıklama olduysa da o bilgilendirme eksiktir. Vali Bey'in böyle bir müdahalesi yoktur asfalt çalışmalarında ben bireysel olarak söylüyorum vali beyden son derece memnunum, olmazsa bu hizmetleri vatandaşa yapamazdık ayriyeten valiliğimize de teşekkür ediyorum.

4 Bin 200 METRE ASFALT DÖKÜLDÜ

Şu ana kadar 4 Bin 200 metre asfalt çalışması yapıldığını ifade eden Başkan Elçin:‘Yaklaşık on bir bin beş yüz ton asfalt kullanıldı. En çok sıkıntı çektiğimiz yer opet ve şehir merkezi bölümüydü, onları da tamamladık.Bundan sonra fazla bir yerimiz kalmadı. İsmet Acar Bulvarı'ndaki asfalt işlemini yapacağız ve İskebe’deki Hanımlar Lokali olarak adlandırılan kavşağı kadar asfalt dökümü kaldı.İlk etapta onları tamamlayacağız.Ondan sonra kendi çevremize bakacağız.Dediğim gibi artık doğalgazın, kazıyıp da iller bankası'nın kazıyıp da yolları eski halinden daha iyi hale getirmediğimiz hiçbir yer kalmayacak.

NEDEN ÇİFT ŞERİTLİ ÇALIŞILDI ?

Çalışmalar süresince tek şeritli çalışılsaydı yollar kapatılmazdı eleştirilerini cevaplayan Başkan Elçin: Ben teknik adam değilim, ben teknik adam değilsem asfaltta döktürmemem lazım neticede bu görevleri yapan insanlar yöneticilik vasıflarını kullanacaklar kendi yeteneklerini becerilerin ortaya koymak zorundalar.

Başka yerlerde tek şerit yapılıyor.Sonrasında öbür şerit yapılıyor.Herkes de bunu görüyor ama çoğu yerde sıcak asfalt yapılırken bu yolların alternatifi var.Doğal olarak tek şeridi tercih etmiyorlar alternatif yolun olduğu yerde tercih etmiyorlar.Çünkü tek şeridi yapıyorsunuz sonrasında o yolu keseceksiniz.Onla arasına iyi Bir malzeme koyacaksınız yapıştırıcı diğerini de dökeceksiniz.İyi de yapışmış olacak problem olmaz teknik olarak kitapta yazılanlar bunlar ama kitapta yazılanların her zaman uygulamada aynı olacağı da kesin değil. Varsayalım ki o işlemi burada yapabilme imkanımız olmadı veya eksik yaptık.O zaman bu yaptığımız her şeyi boşa çıkar Yağmur girdiği zaman aynen parke taşının olduğu gibi alır götürür.Bu tür bir risk olduğu için sorduk soruşturduk özel idarenin kullanımlarına da söyledik.Düzgün kısa sürede makinemiz yok imkanımız yok. Bir de o teknikte Artvin'de yapan varsa denemek için 100 metreyi yapsın sonra herkesten özür dileyelim.

ÇUKURLARI NEDEN DOLDURMADINIZ

Elbette ki yollar çukurdur neden yapmıyorsunuz diyorlar. Bizim bu yolları asfalt dökene kadar yapmış olduğumuz masrafla, bu yolun yapıldığı masraf kadar oldu ama yeterli olmadı neden yeterli olmadı.Çünkü tamirli o kadar oluyor bizim betona verdiğimiz parayı ortaya koyarsak herkes şaşırır bu fiyatımı verdiniz diye ama mevsim el vermedi ki asfalt dökelim. Yolları kapattı gibi şeyler söylüyorlar demek ki ben çalışıyorum demek ki sosyal demokrat belediye olarak teker teker tamamlıyoruz. Şimdi diyecekler ki kaldırımlar ne olacak onlar da yapılacak ama bekleyecekler şu anda altyapıyı bitirdik.Kimsenin yapmadığı altyapıyı yaptık.

DOĞALGAZ KULLANMAYAN KALMAYACAK

Gerçekleştirilen doğalgaz çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Elçin, “Doğalgazın Artvin'e gelme projesi Millet İttifakı ile Artvin Belediyesi’nin eseridir.Devletin projesidir, getirebilselerdi 2018'de getirirlerdi. Karayolları da onlarındı, belediye de onların elindeydi.Her türlü şey vardı ama getiremediler. Biz olmasaydık, biz bu işe hoş bakmasaydık Artvin'e doğalgaz gelmiyordu.Bu sene herkese müjdeyi vereyim;Atmacadan aşağıya Artvin'de doğalgaz kullanmayan kimse kalmayacak, abone olmayan kimse kalmayacak.O yolları da bozacağız, o yolları da yapacağız.Hepsini teker teker yapacağız. Gelen eleştirilerden mutluluk duyuyorum; demek ki ben bir şeyler yapıyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Elçin son olarak, “Alternatif yollarda Belediyenin görevi karayollarının projesi vardı. 2019 seçimlerine girerken iddiaları 3 köprü yapma iddiaları vardı. Artvin'e Fısıtıklı tarafından yol yapılacaktı bunlar benim yollarım mı, benim hedeflerim mi? Ben şimdi çok şey yapınca belediyenin gücüyle çok şey yapınca benden genel yönetimin yapmasını gerektiği şeyleri istemeye başladılar. Geçen biri yazmış, asfalt artarsa Hopa yolundaki bozuk yola asfalt döktüreceğim kimse çukurlara düşmesin, önce o çukurları kapatsınlar.

Siyaseten Bir şey söyleyenlerin siyasi mevkidaşları vardır,mensup olduğum parti ve ittifak yaptığım partiler gerek görürlerse o kişilere cevap verirler.Ben belediye başkanıyım siyasetten seçilmiş devlet memuruyum ben işimi yaparım öbürleri siyasi şeyleri konuşurlar. Belediye hizmetleri ile ilgili eksiklikleri kim söylerse söylesin onlara da bildiğim kadarıyla haklılarsa özür dilerim haksızlarsa da Artvin halkının hakkını korumak için Kartal gibi her zaman Uçar giderim diyorum teşekkür ediyorum” dedi.

Dilan Şahinbaş

Haberin Galerisi : Yollar Trafiğe Açıldı
AdminAdmin