YEREL
Giriş Tarihi : 24-03-2021 15:31   Güncelleme : 24-03-2021 15:39

Yola inen çığ ile mücadele sürücülere zor anlar yaşattı

Türkiye’nin önemli Turizmin merkezlerinden Borçka Camili (Macahel) de bahar geldi derken yeni yağan kar yağışı ile yola inen çığ zor coğrafyaya da geçit vermiyor.

Yola inen çığ ile mücadele sürücülere zor anlar yaşattı

Artvin'in Borçka ilçesine bağlı Macahel (Camili) 1860 rakımlı bölgede ulaşım etkili olan yeni kar yağışı nedeniyle zirvede 6 noktada inen çığ tehlikesi nedeniyle 6 köyde ulaşım sağlanamazken, 1860 rakımdaki zor koşullarda Camili Bölgesi'nde yaşayan insanları etkiliyor.

 Yoğun kar yağışı nedeniyle bölgeye kiralanan iş makineler ve kar temizleme çalışmaları gerçekleştiriliyor. Kar yağışı ile ulaşımlarını zor coğrafyaya sahip olan bölgenin yollarına düşen bir çok noktadaki çığ açılarak köye ulaşım güçlükle ilerliyor.

 Bizi güçlendiririn

Özel iş makineleri ile metrelerce kar’ın altında canları pahasına geçit vermeye çalışan,Osman ile Mikail Önder,”,yağan karla hayat durma noktasına geliyor,burada hayat ve geçit zorlaşıyor,bizde bu olumsuz koşullarda gece gündüz kardan kapanan yolu açmaya çalışıyoruz,çalışmalarımızı yağan kar sonrası çığ tehlikesi çalışmalarımızı ve imkanlarımızı zorlasa da kısa sürede yolu ulaşıma açmaya çalışıyoruz., tüm kar çilesine rağmen  Macahel Tüneli projesinin hayata geçirilmesini istiyoruz ancak,proje uzun vadeli,zirvede şimdilik bir km lik bir tünelle zor coğrafyanın çığ tehlikesini ancak burada  asıl sorunumuz,devletimizin ve Artvin yetkililerin maddi olarak bize verilen destek,koşullarımızı çok zorlaştırdı,çok,devletimizden kar savurucu aracını temin etmesi ve  maddi koşularımızın iyileştirilmesi ile bizimde emeğimizin karşılığını almış oluruz,yoksa bu  şartlarda gaz basmaya gücümüz yetmiyor,ifadeleri ile gece gündüz demeden yola inen çiğ temizleme çalışmalarını devam etti.

Yolda mahsul kalanlar ise,” 100. Yılı kutladık ve bizimde 100 yılın hayalı olan Camili (Macahel) tünelin yapılması ile 6 köy hayat bulacak,köyümüzün girişinde bahar gelmiş ama zirve ise tam tersi bir karla mücadele ediliyor.ifadeleri ile saatlerce yolun açılmasını beklediler ve yolun açılması ile yolla devam ettiler.