YEREL
Giriş Tarihi : 09-06-2021 10:06   Güncelleme : 09-06-2021 10:06

Yılların tecrübesi Kaptan Yıldırım “Arabanın içi can dışı cam”

1972 yılından 2006 yılına kadar şoförlük yapan Mustafa Yıldırım “arabanın içi can dışı cam” diyerek şoförlük mesleği yapmanın ne kadar hassas bir meslek olduğunu anlattı.

Yılların tecrübesi Kaptan Yıldırım “Arabanın içi can dışı cam”

34 yıl ilçeler arası şehirlerarası şoförlü yapan Mustafa Yıldırım tecrübelerini, yaşadığı anıları anlattı ve şoförlük mesleğini yapanlara tavsiyelerde bulundu.

34 yıllık şoförlük yapan Yıldırım, kendi hayatından ve ailesinden bahsetti: “68 yaşındayım,4 çocuğum var, 3 kızım, 1 oğlum var. Artvin’den hiç çıkmadım sadece 1 yıllığına Bursa ilinde dolmuşçuluk yaptım. 1989 yılında Bursa2da mesken garaj hattında dolmuşçuluk yaptım”

Tabandan yetişip şoförlük yapan kalmadı

Tabandan yetişip şoförlük mesleği yapanların kalmadığından bahseden Yıldırım; “1972 yılından 2006 yılına kadar şoförlük yaptım. 1983 yılına kadar ilçeler arasında şoförlük yaparken dolmuş kullandım. 1983 den 2006 yılına kadar ise şehirlerarası şoförlüğü yaptım. Otobüs şoförlüğü zor bir meslek, şuan bu mesleği parası olan yapıyor. Bizim zamanımızda alttan yetişen insanlar şoförlüğü yapıyordu. Ben muavinlikte yaptım, sonra küçük araç kullandım, daha sonra dolmuş kullandım, en sonda otobüsle mesleği bıraktım. Şuan tabandan yetişerek bu mesleği yapan kalmadı” dedi.

Otobüsün içi can dışı cam

Şoförlük mesleğinin ne kadar hassas bir meslek olduğunu anlatan Yıldırım; “Otobüs şoförlüğü yaparken can taşıyorsun. Can taşımak büyük bir risk ve bu da şoförler üzerindeki sorumluluğu artmasına sebep oluyor. Çünkü otobüsün içi can dışı cam, onun için çok büyük bir risk var. Trafik kurallarına uymak lazım, kendi canının kıymetini bilmek lazım, çünkü kendi canının kıymetini bilirsen otobüsteki insanların canının kıymetini de bilirsin. O sebeple önce kendi canının kıymetini bilmek lazım. Direksiyonun başına geçen biri çok büyük bir sorumluluk duygusuyla direksiyonun başına geçmeli. Eğer o sorumluluk duygusunu bilmiyorsa o direksiyonunu başına geçmemeli. Çünkü otobüsteki bütün insanların canı o şoförün elinde oluyor” açıklamalarında bulundu.

Yavaş yavaş yavaş

 Yılların şoförü olan Yavaş Osman lakaplı büyüğünün nasihatlerini anlatan Yıldırım; “Bizim bir büyüğümüz vardı; Artvin’de bilen bilir, Yavaş Osman dayımız. Kendisi herkese yavaş yavaş yavaş diye nasihatte bulunurdu. Çünkü senin sürdüğün arabanın kontrolü zaten senin elinde, önemli olan karşıdaki hata ihtimaline göre araç süreceksin. Şoförün iyisi karşıdaki şoförün hatasını kabul edendir” ifadelerine yer verdi.

Şoförlüğü dayımdan öğrendim

Şoförlüğü dayısından öğrendiğini söyleyen Yıldırım; “Bir sefer kendi yanlışımdan dolayı bir kazam oldu. Ama Allah’a bin şükür cana bir şey olmadı. Sadece mal kaybı oldu. 5 yıl dayımın yanında muavin olarak çalıştım. Şoförlüğü dayımdan öğrendim. 5 yıl BMC kamyonunda muavinlik yaptım” dedi.

Hataların %99 u şoförlerin

Araçlarda her türlü sistemin olduğunu, yolların eskiye nazaran çok daha iyi olduğunu ifade eden Yıldırım,  hataların %99 u şoförlerindir dedi: “Artvin şoförü bilinçli hareket eder. Yollarımızın bize vermiş olduğu tecrübe sayesinde şehirlerarası yollarda daha da kontrollü vaziyette araç kullanır. Çünkü duramayacağın süratte gittiğin araç senin değildir. Şoförlük artık mantık meselesi. Hele şimdi hataların %99 u şoförlerin hatası olduğunu düşünüyorum. Çünkü artık arabalar da her türlü sistem var, yollar geniş eskisi gibi değil. O sebeple dikkatli olunursa kazalar en aza iner diye düşünüyorum.”