YEREL
Giriş Tarihi : 08-06-2021 11:54   Güncelleme : 08-06-2021 11:54

YILLARIN LEZZETİ

88 yıldır Artvin’de kelle paçacı olan Suat, babadan kalma mesleği yönünde yaptığı açıklamalarda Artvin’i sevdiğini belirten ifadelerde bulundu.

YILLARIN LEZZETİ

Babadan kalma mesleğini devam ettiren Suat, yıllardır Paça işkembeciliği yapmasını ve Artvin’de bir ilk olarak yer almasına yönelik yaptığı açıklamalarda esnafa yönelikte önemli ifadelerde bulundu. Suat, yıllardır yaptığı esnaflığa yönelik insanlara kelle paçayı önermesi de dikkatlerden kaçmadı.

Paça işkembe Artvin’de ilk

Suat, “  88 yılından beri bu işlerle uğraşıyoruz baba mesleğidir babadan kalma şimdi ayak paça denince insanın aklına yanlış bir tabir geliyor. Kemik suyu, ilik suyu bu kesinlikle dermandır, şifadır ama bunda biz Artvin’de çalışsa da çalışmasa da her gün bu kazanı kaynatıyoruz. Yıllardır emek verdik biz bu işe pandemi sürecinde de biraz insanlarımız mağdur kaldılar ama yapacak bir şey yok biz mecburen kapatmak zorunda kaldık. Paket servisi çorba olarak olmuyordu. Daha doğrusu mecbur kaldık kapatmaya. Ben 88 yılından babamın takibi olarak paça, işkembe, köfte gibi yemekleri de yapıyorduk ama bu süreçte kaldırdık. İnsanlarımıza diyorum ki paça şifa kaynağı kemik suyu, ilik suyu kellede olabilir ama ayak paça biraz daha farklı insanlarımızın her derdine sindirim sistemine, gribe karşı, virüse karşı etkilidir. Bazı insanlarımız yemiyor olabilir sadece kemik suyu da paketleyip verebiliyoruz artık insanlarımızın zevkine göre hareket etmeye çalışıyoruz. Pandemi gelmeden önce 7/24 çalışıyorduk ama şimdi durumlar biraz değiştiği için artık öyle yapamıyoruz “ ifadelerini kullandı.

Paçaya talepler

Suat, yaptığı açıklamada Artvin vatandaşının paçaya olan talebini şu yönde değerlendirdi “ Onun hasretini görüyoruz şimdi insanlarımız geliyor ve diyor ki, kapalıydınız neden öyle oldu gibi söylemleri oluyordu. Ama yapacak bir şey yok herkesin kapandıktan sonra bizim açık olmamızın bir anlamı yok insanlarımız tabi talep kâr oldu. Burada birkaç kasap arkadaşta tedarik ettiler kemik suyu sattılar insanlarımıza ama biz kapalı kalmak zorundaydık. Müşteri alamadık onun içinde paça işkembe kültürü farklı bir kültürdür 1700’lerden gelen ve o zamanlar hepsinin tüm malzemelerin bir arada piştiği işkembenin beraber piştiği zamanlardan günümüze kadar gelmiş ve hepsi ayrılmış kelle ayrı olmuş, paça ayrı olmuş ama günümüze böyle eskiden insanların beraber kaynattığı bir lezzetin gelmesi çok güzel. İnsanlarımıza tavsiye ediyoruz kesinlikle denemeyenler denemeli ve tarifimiz sevgi başka bir şey katmıyoruz. Bir işte başarılı olabilmeniz için kesinlikle sevmelisiniz o işe sahip çıkmalısınız özellikle Artvin’de bu işi yapmayı seviyorum çünkü Artvin insanı çok iyi ve gerçekten Artvin’de esnaf olmaktan mutluyum “dedi.

Gençlerimize ışık

Suat, gençlere yönelikte şu ifadelerde bulundu “ Şu anda önümüz belirsiz öncelikli olarak şu hastalıktan bir kurtulsak insanlarımızın önü açılsa bir şeyler diyebilirdim fakat böyle bir dönemde gençlerimizde ne yapacağı yönünde kararsız okumak desek ne olacağı belli değil çalışma desek nerede nasıl çalışacak gençlerimiz. Artvin’in geçim kaynakları Artvin’in merkezinde memur ve işçi birde öğrenci oluyor. Biz birbirimizi kavuruyoruz yani ama İlçelerimizin bazıları güzel hayvancılık alanında da iyi olan İlçelerimiz var, arkadaşlarımız var. Şimdi benim oğlumda yok ama yeni nesil baba veya anne mesleğini seçmek zor oluyor gençlerimiz adına tabii ki bırakırsam bu işlerimi yetiştirdiğim çırağım var o devam eder bakalım yarının ne olacağını bilmiyoruz göreceğiz artık “ dedi.