YEREL
Giriş Tarihi : 07-07-2021 10:17   Güncelleme : 07-07-2021 10:20

Yılların fotoğrafçısından fotoğrafçılığa dair bilgiler

Uzun yıllardır Artvin’de fotoğrafçılık yaparak hizmet veren Murat Akyüz, fotoğrafçılık işine merak saranlar için fotoğrafçılığın püf noktalarını anlattı.

Yılların fotoğrafçısından fotoğrafçılığa dair bilgiler

Murat Akyüz; “Fotoğrafçılıkta kurallar çok önemlidir çünkü gelecekte daha gelişmiş fotoğrafçılık ipuçları ve püf noktaları için bir temel sağlarlar. İlk önce kuralları öğrenin, daha sonra onları kırarak daha yaratıcı bir kontrol elde edebilirsiniz” dedi.

Fotoğrafçılığın püf noktalarını anlatan Akyüz; “Önce pozlama ve odaklama, daha sonra çerçeveleme

Düzgün olmayan bir şekilde pozlanmış veya bulanık bir fotoğraf kullanışsızdır, ancak tam olarak çerçevelenmemiş bir fotoğraf kurtarılabilir. Bu nedenle, çerçeveyi ayarlamadan önce konuya her zaman odaklanmalı ve onu uygun şekilde pozlamalısınız.

Bu, aynı sahnede aşırı parlak ve koyu renkler bulunduğunda daha sık görülen gözlere odaklanın

Bir fotoğrafta gözlere doğru yöneliriz, çünkü gözler temas kurduğumuz doğal bir odak noktasıdır.

Herhangi bir diyafram açıklığında portre fotoğrafı çekerken, odağı gözlerin üzerine yaptığınızdan emin olun. Gözler odakta olduğu sürece, hem siz hem de özneniz fotoğrafın düzgün çekildiğini düşünür. Bir durumdur.

Çok hata yapın, hatalarınızdan ders alın. Yaptığınız daha fazla hata ile fotoğrafçılık becerilerini daha hızlı öğrenir ve geliştirirsiniz. Tüm profesyonel fotoğrafçılar da bu işe bir kamera ile ilgili hiçbir bilmez bir halde başladı.

Önemli olan, hatalarınızı becerilerinizi geliştiren derslere dönüştürmektir. Bu yüzden daha önce uygulamadığınız bir tekniği veya tarzı deneyin ve süreç boyunca çok fazla hata yapmayı bekleyin. Pozlama üçgenini mükemmelleştirin.

Düzgün bir pozlama üç ögeden oluşur: perde hızı, diyafram ve ISO ayarları. Otomatik veya öncelikli modlarla çekim yaparak başlayabilirsiniz, ancak tam kontrol elde etmek ve manuel kamera kontrolleri ile çekim yapmak için, her biri doğrudan görüntünüzün pozlamasını ve kalitesini etkileyen üç öge arasındaki ilişkiyi anlamanız gerekir.

ISO - Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu'nun kısaltmasıdır. ISO, sensörün veya filmin ne kadar hassas olduğunu gösterir. Daha karanlık sahnelerde ışığı yakalamak için, 800 veya 1600 ISO gibi daha yüksek veya daha hassas ISO ayarlarını kullanmanız gerekir. Daha yüksek ayarlar genellikle görüntüye daha fazla gren (kumlanma) veya gürültü getirir.

Diyafram - Bu, lens diyaframındaki açıklığın boyutunu ifade eder. Küçük sayılar, büyük açıklık ve daha sığ alan derinliği anlamına gelir. Daha büyük sayılarda daha az ışığa erişim sağlanır, ancak görüntünüz daha keskin görünür.

Perde hızı - Bu, kameranın örtücüsünün açık olduğu ve sensörün veya filmin ışığa maruz kaldığı süre miktarıdır. Daha hızlı hızlar hareketi durdurabilirken, daha yavaş hızlar daha fazla ışık tutar ve bulanıklık ve hareket etkisi sunar.

Bir izci olarak hazır bulunun ve her zaman bir çekim yapmaya hazır olun. Çoğu dijital SLR'nin neredeyse anında açılma özelliği vardır ve kameranızı sürekli açık tutmak neredeyse hiç pil gücü harcamaz.

Nesneniz uçmadan, dalmadan veya kaçmadan önce kameranızı beklenmedik fotoğraflar için yarı otomatik veya tam otomatik modlardan birinde hazır tutun. Sabit bir nesneyi çekmek için zamanınız olduğunda, her zaman tercih ettiğiniz moda geri dönebilirsiniz. Bazen harika bir çekim yapmak için sadece iki saniyeniz vardır.

Portre çekimlerinde modeli ön plana çıkarmak için geniş diyafram değerleri seçin

Modelin arkasındaki arka planın daha bulanıklaşmasını sağlamak için f/2.8 ila f/5.6 civarında bir diyafram değeri seçin. Bu,arka plandaki dikkat dağıtıcı ögelerin ortadan kaldırılmasına ve konunun öne çıkmasına yardımcı olur. Daha geniş diyaframlarla da denemeler yapabilirsiniz, ancak modelinizin gözlerini odakta tutmaya dikkat edin.

Düzenleme sırasında düzleştirme ve kırpma yapın. Çekim esnasında, vizörden bakarken fotoğrafı düz olacak şekilde çekmeye çalışın, ancak her zaman ilk denemede bu mümkün olmayabilir.

Vizör ya da LCD ekran, tam ekran düzenlemeye göre çok küçük kalabilmektedir, bu nedenle tam ekranda yapılan izlemede ayarlama yapılması gerektiği fark edilebilir. Fotoğrafta gerekli düzenlemeleri yapabilmek için fotoğrafı basit bir şekilde çevirin.

Kamera sarsıntısı bir fotoğrafı kullanışsız bir hale getirebilir. ISO'yu artırmak ve daha geniş bir diyafram kullanmak daha hızlı bir perde hızına erişmenizi sağlayabilir, böylelikle bulanık fotoğraf ortaya çıkma olasılığı azalır. Ancak, fotoğraftaki diğer belirli nitelikleri korumaya çalışıyorsanız, bu her zaman bir seçenek değildir.

Özellikle, bir kameranın nasıl tutulması gerektiği ile başlayan kamera hareketini azaltma tekniklerini öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Bir el kamerayı tutarken diğeri ile vücuttan destek alın. Dirseğinizi vücudunuza yaslayın, böylelikle sabit bir yerden destek almış olursunuz. Daha sonra, çekime geçmeden önce nefesinizi tutun. Eğer durumunuz için uygunsa bir ağaç, duvar ya da sabit herhangi bir nesneden de destek alabilirsiniz; hatta yere uzanmak da bir seçenek olabilir. Uzun pozlama gerektiren bazı durumlar için bir üçayak kullanmak gerekecektir.

Uzaklıkölçer ile bakarken her iki gözünüzü de açık tutun. Bunun birkaç faydası vardır. Portre çekimlerinde modeliniz sizin gözünüzle "göz teması" kurabilir. Bu olmadan, birçok model sizin kamera arkasında saklandığınız hissine kapılabilir.

İkinci olarak, iki gözü de açık tutmak çerçeve dışında kalan kısımları da gözleyebilmenize olanak sağlar, böylelikle modelin ne zaman çerçeve içine gireceğine karar verebilirsiniz. Özellikle spor, vahşi yaşam ya da herhangi bir aksiyon türü çekiminde önemlidir.

Pozlama telafisi yapmayı öğrenin. Bazen çektiğiniz fotoğrafların düzgün bir şekilde pozlanmamış olduğunu fark edersiniz – ya aşırı pozlanmış ya da az pozlanmış olabilir. Bu, birkaç nedenle ortaya çıkmış olabilir, çerçeve içinde kalan bölgelerde hatalı ölçüm yapılmış ya da çerçeve içindeki aydınlık ve karanlık bölgeler arasında büyük farklılıklar oluşmuş olabilir” dedi.