YEREL
Giriş Tarihi : 24-03-2021 10:20   Güncelleme : 24-03-2021 10:20

YILLARIN EMEKTARI

Yıllardır ayakkabı boyacılığı yapan ve ekmeğini kazanan Küçükağa Gümüşgöz şu anki zorlu dönemde geçimini nasıl sağladığına dair röportaj sırasında bahsetti.

YILLARIN EMEKTARI

Küçükağa Gümüşgöz ‘’ Ben çay fabrikasından emekliyim. Boş zamanlarda böyle boyacılık yapıyorum ve pandemi dolayısıyla pek iş yok demem doğru olur. İşler yok ama işimiz başında bekliyoruz temiz hijyenik olabilmeye çalışıyoruz olabildiğince.’’ İfadelerinden sonra soruları yanıtladı.

Mesleğe ne zaman başladınız?

‘’7 yaşından beri boyacılık yapıyorum. Valimizden Allah razı olsun bize sahip çıktı şu an iş yaptığımız yerde bize bir yer yaptı. Valimizden ve Belediye Başkanımızdan Allah razı olsun. Yani bizi koruyorlar burada bizde titiz bir şekilde işimizi yapmaktayız. Baba mesleğimdir kardeşimde aynı şekilde bu mesleği yapmakta. Kötü alışkanlığımız yok evimize düşkün, ailemize düşkün insanlarız diyebilirim.

Ayakkabı boyarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Ayakkabı boyarken genelde ayakkabıları çıkarttırıyorum. Burada eldivenlerim var onlarla çıkartılan ayakkabıları müşteriye dokunmadan sosyal mesafeyi koruyup işimi yapıyorum.

Eskiden mi çok kazanıyordunuz şimdi mi?

Eskiden yani bu meslekle biz ev bile geçindirirdik. Ama şimdi biz kendi yemek masrafımızı bile çıkartmakta zorluk çekiyoruz. Ama işimizin başındayız tabi.

Kaç çeşit ayakkabı boyası var?  Ne kadar kazancınız var?

En ucuz Artvin’de boya yapıyoruz bu gün Rize’de 10TL ye boya yapıyorlar biz Artvin’de 2,3 kuruşa geçimimize devam ediyoruz. 5TL ye boyuyoruz. 2TL ye boyuyoruz böyle fiyatlarımız var. Yani 5 çeşit ayakkabı boyası mevcut olarak var.

Halktan beklentiniz nedir?

Maske ve mesafeye uymaları bu olmazsa olmazımızdır zaten. Artvin gurur verici bir şehirdi bu konuda bilinçli olan bir şehirdi. Olabildiğince halkımızın bu kurallara uyması gerekiyor. Halkımızda esnafa sahip çıksın bu salgın durumunu da en yakın zamanda atlatırız inşallah ‘’ ifadelerine yer verdi.