YEREL
Giriş Tarihi : 16-09-2021 11:30   Güncelleme : 16-09-2021 11:30

YILIN AHİSİ: SABİT AKGÜL

Anadolu kültürünün önemli değerlerinden olan bu yıl 34’üncüsü düzenlenen Ahilik Haftası, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Başkanlığının ev sahipliğinde kutlandı.

YILIN AHİSİ: SABİT AKGÜL

Ahilik Haftası etkinleri kapsamında, çelenk sunma töreni düzenlendi. Ticaret İl Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Artvin Ticaret ve Sanayi Odasınca, Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreninin ardından Milli İrade Meydan’ında kutlama programı gerçekleştirildi. Törende Vali Yılmaz Doruk yılın ahisi Sabit Akgül’e şed kuşatmasını yaptı. Yılın kalfası ve yılın çırağına da plaket takdim edildi.

Yarım asırdır Yusufeli ilçesinde demircilik yapan 76 yaşındaki Sabit Akgül, yılın ahisi seçildiği için duyduğu mutluluğu dile getirerek, “55 yıldır ekmeğimi demircilikten kazanıyorum. Tarım ürünleri yapıyorum çiftçiye ne lazımsa tüm ürünleri yapıyorum. Bu işten kazanarak 2 çocuk büyüttüm. Sağlığım el verdiği sürece de bu mesleği devam ettireceğim. Tüm sanatkârlara da saygılarımı sunuyorum. Sanatkârlar bu memleketin geleceğidir. Bu mesleğe birçok çırak yetiştirdim fakat bu işi yapmıyorlar beğenmiyorlar. Esnaflığın en önemli prensibi güvendir yaptığın işi hakkıyla yapacaksın” dedi.

Yusufeli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Özdemiroğlu da Yusufeli’nden bir kez daha ahi çıkarmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek “2019 yılında yine ahi çıkarmıştık Osman amcamız ona da sağlık sıhhat diliyorum. Şuan 2020 yılında da Sabit amca yılın ahisi oldu 55 yıllık meslek hayatında sanatını icra etti. Hâlâ yaşına rağmen genç delikanlı olarak mesleğine devam ediyor. İlçemizde bir sürü çırak yetiştirmiştir. Sabit amcamı tekrar tebrik ediyorum Yusufeli için bir gurur” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Demirhan Elçin 2021 yılı ilin çırağı seçilen Emre Coşkun’a, AK Parti Artvin Milletvekilli Erkan Balta 2021 yılı ilin Kalfası seçilen Esra Atan’a ve plaket takdim etti. Vali Yılmaz Doruk İlin Ahisi seçilen Sabit Akgül’e şed kuşatmasını yaparak plaket takdim etti. Programa, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Erken Balta, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin,  Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Hakkı Seyhan, Artvin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Ticaret İl Müdür Vekili Bilal Taş, il protokolü, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Etkinliğin sonunda, Vali Doruk, Başkan Elçin ve protokol üyeleri vatandaşlara pilav ve kavurma ikram etti.

HATİCE DİLER