YEREL
Giriş Tarihi : 13-03-2021 11:02   Güncelleme : 13-03-2021 11:02

YILDIZ: Devlet’in Verdiği Destek Tatmin Etmedi

S.S. 33 Nolu Şehiriçi Dolmuşçular Kooperatif Başkanı Remzi Yıldız, dolmuş esnaflarının pandemi döneminde yaşadıkları zorlukları anlattı.

YILDIZ: Devlet’in Verdiği Destek Tatmin Etmedi

Belediyenin mücavir alanları içinde SS 33 No’lu minibüsçüler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi olarak Artvin ili toplu taşıma hizmeti yapmakta olduklarını söyleyen Yıldız, “2020 yılı Şubat ayından itibaren ülkemizde yayılmakta olan COVİD-19 salgını tedbirleri kapsamında kooperatifimizce Şoförler Odası bağlamında gerekli önlemleri bir yılı aşkın bir zamanda mütemadiyen devam ettirmekteyiz. Şöyle arz edeyim; son durak istasyonumuzda şoför birikimi olmasın, insanlar bir araya gelmesin diyerek otuz iki aracımız var çalışmakta olan, bunları ikiye böldük, dönüşümlü olarak çalışılıyor. Araçlarımız seyir halinde maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ettirmekteyiz. Hatta tüm araçlarımızda yedek maske bulundurularak vatandaşımızın maskesi olmadığı zaman kaptanlarımız tarafından vatandaşa maskede verilmektedir” dedi ve yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle çok zor durumlardan geçmekte olduklarını, pandemi ile berber, lokanta, öğrenci servisi, kahve-çay ocakları ve ulaşım sektörünün aşırı derecede etkilemiş durumda olduğunu vurguladı.
Kooperatifte otuz iki araç olarak yanlarında yirmi, yirmi beş kişiyi istihdam ettirdiklerini, çalışanların sigortasının, vergisinin ve maaşının araç sahiplerine külfet oluşturduğunu ifade eden Yıldız, “Devletimizin almış olduğu kararlar bağlamında hiçbir işçi çıkışı yapılmaksızın bu hizmet bu şekilde hem yanında istihdam yaratıyor bir personel çalıştırıyor hem de her türlü taşıma hizmetini vererek Devleti'ne vergi veriyor bu esnaf. Devletimizin esnaflara yapmış olduğu karşılıksız destek bağlamında bir şey de söylemek isterim verilen desteği ben şahsım olarak tatmin edici bulmadım. Esnafa daha doğrudan, geri dönüşü olmayan bir destek verilmesi gerekirdi. Bin lira destek hiçbir esnafın yarasını iyileştirmemiştir, hiçbir fayda da sağlamamışlardır. Yine de Devletimiz sağ olsun ancak yıllarca vergi veren, aidat ödeyen, yanında işçi çalıştıran, devlette istihdam yaratan bir esnafa da daha geri dönüşü olmayan bir yardımın yapılmasını isterdim” dedi.

Günümüzün şartlarına göre geriye dönük bir hesap yapıldığında 1 adet lastiğin geçen sene 350-400 lira civarında olduğunu bugün ise bu rakamın 700-800 lira civarında çıktığını aktaran Yıldız, “Artvin'in coğrafi şartları bozuk, bu alanda çalışmamız müsebbibi ile bir fren balatası geçen yıl 90-100 lira arasında değişirken, bu yıl 200 liraya değişiyor. Her türlü giderlerimiz hemen hemen yüzde atmış, yüzde yetmiş artmış durumda. Bütün illerde, şehit, gazi, engelli ve 65 yaş üstü devlet desteği ile taşınıyor. Artvin'de ise Sayın Belediye Başkanımız kendi inisiyatifleri doğrultusunda, kendi imkânlarıyla bize bir miktar ücret ödeyerek bu hizmeti devam ettirdi. Biz de bu konuda gayet düşük bir bedelle bu hizmeti Artvin halkımıza sunmaktayız” diyerek açıklamasına devam etti.

Yıldız son olarak “Bu salgının da bir an önce her türlü tedbirleri alınarak Sayın Başkan arz ettiği gibi, Sayın Valimiz bu konu üzerinde çok titizlikle duruyor. Emniyet Müdürümüz, Belediye Başkanımız. Bizler de onların vermiş olduğu görevleri, talimatları doğrultusunda hiçbir aksama yapmadan, her türlü vatandaşı bilgilendirerek, bir an önce bu salgından kurtarma hesaplarını yapıyoruz. Allah yardımcımız olsun diyorum” dedi ve açıklamasını sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ