YEREL
Giriş Tarihi : 24-08-2021 12:42   Güncelleme : 24-08-2021 12:42

YIL SONUNDA FAALİYETTE

Rize-Artvin Havalimanı’nda sona geliniyor.

YIL SONUNDA FAALİYETTE

Projenin yüzde 76'sı tamamlanırken, ilk uçağın ise temmuz ayından sonra piste ineceği açıklandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca 1000 hektarlık alanda projelendirilen, tamamlandığında Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek 2'nci havalimanı olacak olan Rize-Artvin Havaalanı ile ilgili açıklama yapan Rize Valisi Kemal Çeber, “Temmuz ile aralık ayları içerisinde ilk uçağımızı indireceğiz” dedi.

Havalimanında bölgeyi yansıtan esintiler olacağını, havalimanının giriş tagının çay yaprağı, kulesinin çay bardağı, terminal binasının da yöreye özgü taş ve dolgunun kullanıldığı bir mimari şeklinde olacağını belirten Vali Çeber, “ Dışarıdan Doğu Karadeniz mimarisini yansıtan bir terminal binası göreceğiz. İnşaatının hızlı şekilde devam ediyor. Altyapı anlamında ortalama yüzde 94, dolgu anlamında ise yüzde 97 seviyelerine gelindi. Yılsonunda havalimanını hizmete açmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Havalimanı inşaatında toplam 100 milyon ton dolgu yapılacak. Bugün itibarıyla yaklaşık 97 milyon tonu tamamlandı. Günde 100-120 bin ton civarında dolgu yapılıyor" ifadelerini kullandı.

Üst yapı çalışmalarında da yüzde 37 seviyelerine gelindiğini, üst yapıda Rize'ye ilişkin dokunuşları oldukça kullandıklarını dile getiren Vali Çeber, “Havalimanı giriş tagı çay yaprağı, kulesi çay bardağı, terminal binası da yöremize özgü taş ve dolgunun kullanıldığı bir mimari şeklinde olacak. Dışarıdan Doğu Karadeniz mimarisini yansıtan bir terminal binası göreceğiz. Havalimanının içinde de Rize'mizden dokunuşlar çokça görülecek. İçerisinde bir çay müzesi olacak. Havalimanı tamamlandığında 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde bir piste sahip olacak” dedi.

Bittiği zaman dünyadaki her tür uçağın inebileceği nitelikte bir pist olacağını, sadece Türkiye’nin değil, dünyada bu anlamda ve sektörde de en önemli yatırımlardan birisi olduğunun altını çizen Vali Çeber, “Gurur duyacağımız bir yatırım. Denize dolgu anlamında dünyada türünde en önemli havalimanlarından birisi olacak. Sahip olması gereken bütün teknik ve gelişmiş her türlü sistemin var olduğu bir havalimanı olacak” diyerek yılda 3 milyon yolcu kapasiteli olacak havalimanının, sadece ulaşım anlamında değil, ticaret, turizm, tarım, sanayi ve kültürel anlamda Rize'ye, Artvin'e, Karadeniz bölgesine ve ülkeye çok yoğun hizmet vereceğini söyledi.

Yaşanılan afetlerde olduğu gibi olağanüstü gelişmelerin kendilerini etkilediğini dile getiren vali Çeber, “Olağanüstü bir durum olmazsa yıl sonu gibi inşallah havalimanımızı açmış olacağız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da çok yakından takip ediyor. Bazen günlük bazen de haftalık bilgileri alıyor" dedi.