YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 15:19   Güncelleme : 01-06-2021 15:19

Yıkılan, Yıkılma Durumunda Olan Okulların Akıbeti Ne?

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Yönetimi Gazi Ortaokulu önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yıkılan, Yıkılma Durumunda Olan Okulların Akıbeti Ne?

CHP Merkez İlçe Yönetimi, Okulların velilerin, mahallelinin ve çevrenin hizmetine açılması, öğrenciler ve yetişkinler için birer 'Hayat Boyu Öğrenme Merkezi' eğlenme ve dinlenme aktivitelerine imkan veren 'yaşayan güvenli alanlar' haline dönüştürülmesi amacıyla başlatılan Okullar Hayat Olsun Projesi'nin kapsamında Gazi Ortaokulu için yaklaşık 2 sene önce alınan yıkılma kararının ardından herhangi bir faaliyet yapılmamasının, Kazım Karabekir Anadolu Lisesi’nin yaklaşık 3 sene önce yıkılması ve yine herhangi bir faaliyet gerçekleştirilmemesinden dolayı basın açıklaması gerçekleştirdi. Parti Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü’nün yaptığı basın açıklamasında eğer herhangi bir faaliyet gösterilmeyecekse bu çalışmaların Artvin Belediyesi’ne devredilmesini istedikleri vurgulandı.

Açıklama yapın, merakımızı giderin

Gazi Ortaokulu’nun Artvin’deki birçok insanın eğitim aldığı bir kurum olduğunu ve bir yaşam biçimi olduğunu ifade eden Gümrükçü, “Yaklaşık 2 sene önce sahip Artvin Gazi Orta Okulu’nu tadilata soktular bu tadilat için 6 yüz bin lira harcandı. Akabinde 6 ay sonra  temelde çürüklük olduğu gerekçesiyle okulun yıkılması kararı verildi. Bu civarda bulunan esnaflar Gazi Ortaokulu sayesinde iş yapabiliyor ve bu okuldaki öğrenci yoğunluğundan faydalanabiliyordu. 2 senelik zaman dilimi geçti halen daha projesinin akıbeti belli değil. Bugün buradan Milli Eğitim Müdürlüğüne de sesleniyoruz: Artvin Gazi Orta Okulu hakkında insanlara bilgi verirseniz, insanların da ona göre merakı giderilir ve ona göre bir hayat yapılanmasını devam ettirir” dedi.

Sadece Gazi Ortaokulu değil mesele

Artvin’de meselenin Gazi Ortaokulu’nun içinde bulunduğu durum olmadığına, 3 yıl önce Artvin’in göbeğinde bulunan Kazım Karabekir Anadolu Lisesi’nin yıkıldığını, boşalan alanın dönemin belediyesine tahsis edildiği ve otopark olarak kullanıldığını fakat 2019 yerel seçimlerinde CHP Belediyesi’nin kazanmasının ardından belediyeye tahsis edilen alanın İl Özel İdare’ye tahsis edildiğinin de bir sorun olduğuna değinen Gümrükçü, “O dönemki yetkililer, Artvin Lisesi’nin bulunduğu arazide yeraltında otopark yapılacak ve üstünün de Halk Eğitim Merkezi için inşa edileceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu” diyerek Kazım Karabekir Anadolu Lisesi’nin bulunduğu Cumhuriyet Caddesi’nin Artvin’in en işlek, en canlı caddesi olduğunu, ve civarda bulunan esnafların Halk Eğitim Merkezi yerine öğrenci yurdu yapılırsa geçimlerini daha kolay sağlayabileceklerini ifade ettiklerini belirtti.

Kağıt kalem alıp kapanları gezeceğinize…

Açıklamanın devamında iktidar partisi yetkililerine seslenen Gümrükçü, “İktidar Partisi yetkilileri eline kalemi, kâğıdı alıp kapanları gezeceğine önce bu işleri bir takip etsin. Artvin’in tek sıkıntısı kapan mı? Artvin Gazi Orta Okulu, Artvin Kazım Karabekir Anadolu Liseli halen daha yapılamamış durumda. Şöyle bir önerimiz de var iktidar partisi yetkililerine; Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi’nin yerini eğer siz yapmayacaksanız, eğer böyle bir gücünüz yoksa devredin Artvin Belediyesi’ne. Biz oraya otopark yapalım, yurt yapalım, esnafı destekleyelim çünkü esnaf gerçekten çok zor durumda. Yine söylüyorum; yapamazsanız, Artvin Belediyesi’ne devredemeyiz diyorsanız, arkadaşlar rahat olun 2023 yılında biz yapacağız. Millet ittifakı olarak biz bunu gerçekleştireceğiz” dedi.

Yapamıyorsanız Artvin Belediyesi’ne devredin

Cumhuriyet Halk Partisi Millet Vekili Uğur Bayraktutan’ın 7 ay önce Meclis’te yaptığı konuşmasında Devlet Hastanesi’nde anjiyo ünitesi olmadığına değindiğini ve Milletvekili Bayraktutan’ın bir çalışma başlattığını ardından Ak Parti Milletvekili Erkan Balta’nın da anjiyo ünitesi hakkında çalışmaları olduğunu aktaran Gümrükçü, ”2 Milletvekilimiz de anjiyo ünitesi ile ilgili çalışmalar başlattı ve Artvin Devlet Hastanesi statüsü değişerek anjiyo ünitesinin de geleceği şeklinde açıklamalar oldu Milletvekili Balta tarafından. Fakat bizim kafamızda soru işareti var. İnşallah Devlet Hastanesi ile ilgili başlatılan bu çalışma da Artvin Gazi Orta Okulu ve Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi akıbeti gibi olmaz. Çünkü Artvin’in öyle 1 buçuk sene anjiyo ünitesini bekleme gibi bir lüksü yok.  Bundan 9 ay önce bizim Artvin esnaflarından 50 yaşındaki Hakan abimiz kalp krizi geçirerek vefat etti. Artvin’de anjiyo ünitesi olmuş olsaydı bugün Kakan abimiz kendi dükkânında işinin başında olacaktı. Burada siyaset yapmak istemiyoruz. Biz burada toplumu germek istemiyoruz. Bugüne kadar konuşmadık, dedik ki elbet bir bildikleri vardır. Şimdi burada soruyorum; Artvin Gazi Orta Okulu’nun durumu nedir? Proje aşamasına gelindi mi, ne yapılıyor? Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi konusunda ise diyoruz ki;  ya yapın, yapmayacaksanız da Artvin Belediyesine devredin. Biz Artvin Belediyesi olarak aslanlar gibi orayı yaparız” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ