YEREL
Giriş Tarihi : 20-04-2022 13:54   Güncelleme : 20-04-2022 13:54

Yetkililer Sorumluluğunu Yerine Getirsin

Yetkililer Sorumluluğunu Yerine Getirsin

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP’nin Çay Kanunu Teklifi’ne ilişkin afişlerinin toplatılması ile ilgili açıklama yaptı.

CHP Rize İl Başkanlığı’nın, CHP tarafından verilen Çay Kanunu Teklifi’nin TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesine ilişkin afişleri 18 Nisan Pazartesi günü toplatılmıştı. Olayın akabinde bu durumu Meclis gündemine taşıyan Bayraktutan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “İçeriği doğru olan bu afişler hangi gerekçe ile kaldırtılmıştır? Halkı bilgilendiren bu afişler kimleri rahatsız etmiştir” diye sormuştu.

Bayraktutan, önergesinde, “Çay üreticilerinin sesine kulak tıkamadınız mı? Sorunlarını görmezden gelmediniz mi? Kanun teklifini reddederken rahatsız olmadınız da afişlerden mi rahatsız oldunuz” demişti. Ardından konu ile ilgili tekrar açıklama yapan Bayraktutan şu ifadeleri kullandı:

“Açıklanan yaş çay alım fiyatının altında yaş çay alımını yasaklayan kanun teklifi, geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülmüştü. Ne yazık ki AK Parti ve MHP'nin oyları ile reddedilmişti. Bu reddin üzerinden bir süre geçtikten sonra Cumhuriyet Halk Partisi ve Partimizin Rize İl Başkanlığı Rize'de bunun ret gerekçeleri ile beraber parti binalarımızda ve umuma açık yerlerde buna ilişkin halkı bilgilendirme anlamında afiş çalışması yapmıştır.

Öğrendiğimize göre Rize Valiliği veya Emniyet Müdürlüğünün talimatıyla polis memurları kendilerine verilen talimatlar doğrultusunda söz konusu afişleri yerinden indirmiştir. Buradan soruyorum; bu kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde reddedilmemiş midir? Kimlerin oyu ile reddedilmiştir? Bu konudaki bilgilendirmeyi yapan Cumhuriyet Halk Partisi'nin Rize İl Başkanlığının afişlerinin indirilmesinin gerekçesi nedir? Buradan İçişleri Bakanlığını ve bu talimatı veren Rize Valiliği yetkililerini sorumlu davranmaya çağırıyorum. Bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne vermiş olduğum soru önergesinin cevabını hiçbir gerekçe gösterilmeden mazeretsiz şekilde yanıtlamalarını bekliyorum.”

Dilan Şahinbaş