YEREL
Giriş Tarihi : 13-05-2022 13:51   Güncelleme : 13-05-2022 13:51

Yerel medya kurumlarının durumu

Yerel medya kurumlarının durumu

Artvin'de 23 medya kurumunun 19'unu gazeteler, 1'ini yerel radyolar oluşturuyor. Kentte 3 adet de yerel dijital haber platformu bulunuyor.

MEDAR’ın yaptığı Yerel Medya Veri Tabanı Araştırması Karadeniz’in yerel medya kurumları bakımından durumunu gözler önüne serdi. Bölgesel açıdan Türkiye’de tam ortada yer alan Karadeniz’de özellikle Orta Karadeniz kentleri yerel medya zenginliği ile öne çıkıyor.

Medya Araştırmaları Derneği’nin uzun çalışmalar sonucu çıkardığı Yerel Medya Veri Tabanı’na göre, Karadeniz yerel medya bakımından umut veriyor. 81 ilde faaliyet gösteren tüm yerel kurumları ve bu kurumlara dair temel demografik verileri tespit etmeyi amaçlayan Yerel Medya Veri Tabanı Araştırması’nda Türkiye genelinde 3240 adet yerel medya kurumu tespit edildi. Temmuz 2021 ve Şubat 2022 tarihleri arasında 8 ay boyunca yürütülen projede, saha çalışmaları yapıldı ve toplam 1222 yerel medya kurumu ile anket gerçekleştirildi.

Araştırma sonucu ortaya çıkan “Yerel Medya Veri Tabanı Araştırma Raporu”, Karadeniz bölgesinin yerel medya açısından durumunu da ortaya koydu. Bölgesel bazda Marmara Bölgesi 817 yerel medya kurumu ile ilk sırada yer alırken, onu 587 kurum ile Akdeniz ve 494 kurum ile Ege izledi. Karadeniz bölgesi 465 kurum ile 7 bölge arasında tam ortada yer aldı. Karadeniz’i sırasıyla İç Anadolu (393), Doğu Anadolu (252 kurum) ve Güneydoğu Anadolu (232 kurum) izledi.

YEREL MEDYA BÜYÜKŞEHİR AĞIRLIKLI

Yerel Medya Veri Tabanı Araştırma Raporu, iller bazında ise en çok büyük kentlerde yerel medya kurumları bulunduğunu ortaya çıkardı. Karadeniz’den Samsun 75 yerel medya kurumu ile en çok yerel medyanın bulunduğu il oldu. Bayburt ise 3 medya kurumu ile sondan ikinci sırada yer aldı.

BATI KARADENİZ’DE DURUM

Düzce'de 15 yerel medya kurumu bulunurken, bunların 10'unu yerel gazeteler oluşturuyor. Kent 1 TV kanalı ve 2 radyo kanalına ev sahipliği yapıyor. Yerel dijital haber platformu sayısı ise 2. Bolu'da ise yerel medya kurumu sayısı 24 iken, gazete sayısı 6'da, TV sayısı 1'de kalıyor, ağırlığı ise 18 yerel dijital haber platformu oluşturuyor. Batı Karadeniz'in önemli kentlerinden Zonguldak 38 yerel medya kurumu ile başı çekiyor. Kentte 1 TV kanalı, 4 radyo, 7 dijital haber platformu ve 27 yerel gazete bulunuyor. Bartın'da 12 yerel medya kurumunun yarısını gazeteler oluşturuyor. Kentte 1 TV kanalı, 1 radyo ve 4 dijital haber platformu bulunuyor. Karabük 15 yerel medya kurumu, Kastamonu 18 medya kurumu ile öne çıkarken, her iki kentte de yerel TV kanalı bulunmuyor.

ORTA KARADENİZ’DE GÜÇLÜ YEREL MEDYA

Orta Karadeniz'de Samsun güçlü yerel medyası ile dikkat çekiyor. 75 yerel medya kurumu bulunan kentte 21 yerel gazete, 1 yerel dergi, 1 yerel TV kanalı, 1 yerel radyo, 53 yerel dijital haber platformu yayın yapıyor. Sinop 18 yerel medya kurumu ile öne çıkarken, kentte 3 TV ve 3 radyo kanalı olması dikkat çekiyor. Çorum da yerel medyanın etkili olduğu kentlerden biri. 39 yerel medya kurumunun 12'sini gazeteler, 5'ini yerel radyolar, 15'ini yerel medya haber platformları ve 1'ini yerel dergiler oluşturuyor. 21 yerel medya kurumu olan Amasya ve 14 yerel medya kurumu olan Tokat da farklı alanlardaki yerel medya kurumları dikkat çekiyor. Ordu, tıpkı plakası gibi, 52 yerel medya kurumuna ev sahipliği yapıyor. 6 yerel gazetenin bulunduğu kentte, 4 yerel TV kanalı, 1 yerel radyo ve 3 yerel dijital haber platformu bulunuyor.

DOĞU KARADENİZ DAHA ZAYIF

Doğu Karadeniz, Orta Karadeniz'e göre daha zayıf bir yerel medya karnesi ortaya koyuyor. Bölgenin en büyük kenti Trabzon'da 32 medya kurumu bulunuyor ve bunların 8'ini gazeteler oluşturuyor. 1 yerel tv, 4 yerel radyo kanalı bulunan kent 18 kurum ile yerel dijital haber platformları bakımandan oldukça zengin. Giresun'da 36 yerel medya kurumunun 25'ini yerel gazeteler oluşturuyor. TV kanalı olmayan kentin 1 yperel dergisi, 3 yerel radyosu ve 7 dijital haber platformu bulunuyor. 27 yerel medya kurumu bulunan Rize'de araştırmaya göre tv ve radyo kanalı bulunmuyor. Artvin'de 23 medya kurumunun 19'unu gazeteler, 1'ini yerel radyolar oluşturuyor. Kentte 3 adet de yerel dijital haber platformu bulunuyor. Yerel medya bakımından zayıf olan Gümüşhane'de 11, Bayburt'ta sadece 3 yerel medya kurumu bulunuyor. Her iki kentte de yerel TV ve radyo bulunmuyor.