YEREL
Giriş Tarihi : 31-05-2022 12:39   Güncelleme : 31-05-2022 12:39

Yer çekimine meydan okudular

Yer çekimine meydan okudular

Artvin Off-Road Kulübü, Artvin Valiliği ve Kültür Turizm İl Müdürlüğü tarafından GravityRaicer (yerçekimi yarışçısı) isimli yarış organizasyonu düzenledi.

Geri dönüşüme dikkat çekmek için hurda parçalarından yapılan, motorsuz 4 tekerlekli araçlarla şehrin caddelerinde yarıştılar.

Artvin Off-Road spor kulübü tarafından geri dönüşüme dikkat çekmek için düzenlenen yer çekim yarışları, renkli görüntülere sahne oldu. Tasarımı tamamen kullanıcılara ait, hurda ve atıl malzemelerden yapılan motorsuz, firen sistemi olan dört tekerlekli araçlar; trafiğe kapatılan şehrin caddelerin kıyasıya yarıştılar. Trafik ekipleri ve sağlık ekipleri eşliğinde hastane kavşağında start alan 5 araç, valiliği önüne kadar 900 metrelik mesafede yer çekimine meydan okudu.

"Yarışları devamlı hale getirmeyi planlıyoruz"

İl Kültür ve Turizm Müdürü Özner Bilmiş, burada yaptığı konuşmada, Artvin Off-Road Spor Kulübü iş birliğiyle düzenledikleri etkinliğin kentte bir ilk olduğunu söyledi.

GravityRacer yarışlarının şehir için farklı bir etkinlik olduğunu da vurgulayan Bilmiş, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki yıllarda daha geniş katılımla yarışları devamlı hale getirmeyi planlıyoruz. Araçların hepsi geri dönüşüm malzemelerinden yapılmış. Araçlarda motor yok. Yer çekimine karşı sürtünme ile hareket ediyor. Etkinlikte dereceye giren yarışçılara kupa vereceğiz."

Artvin Off-Road Spor Kulübü Başkanı Tolga Şatır Artvin’de ilk defa GravityRacer (Yer Çekimi Yarışçısı) diye bir yarış düzenlediklerini söyledi.

Artvin’de bunun ilk defa düzenlendiğini kaydeden Şatır, “Farklı tasarım araçlarla ilginç bir yarış.  Amacımız geri dönüşüme destek vermek. Kullanılmayan lastik parçalarıyla, teneke parçalarıyla araçlar tasarlandı. Ahşaptan yapılan ve kendini cipe benzeten araçlar var, uçağa benzeyen araçlar var. Hepsi kendine özgü, bireysel düşüncelerle tasarlanan araçlar. Araçların dört tekerlekli olması şartı var. Kask ve dizlikleri zorunlu tuttuk. Motorsuz ve firen sistemi olacak. Şartlarınız bunlar. Yarış Hastane Kavşağından, valilik önüne olan parkurda yapılacak. Yarış esnasında yol trafiğe kapatıldı. Şehrin içinde değişik bir atmosfer planladık” diye konuştu

Yarışlarda bitiş noktasını tamamlayan sürücülere ödülleri verildi.

"Araba atık malzemelerden yapıldı"

Yarışlara katılan tek kadın sürücü olan Yaren Arslaner de yarışlara dedesinin tasarladığı arabayla katıldığını belirtti.

Arabanın atık malzemelerden yapıldığını kaydeden Aslaner, "Araba tahta ve bisiklet tekerlekleri kullanılarak dedemin kendi atölyesinde yapıldı. Yarışa eğlenmek için katılıyorum." diye konuştu.

Yarışmada parkuru önde tamamlayan Hakan Karataş ve Serhan Özer ikilisi birinci olurken, etkinlik dereceye giren sürücülere kupalarının verilmesiyle sona erdi.

Dilan Şahinbaş