YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2022 12:39   Güncelleme : 10-06-2022 12:39

Yenidoğan Canlandırma Programı Gerçekleştirildi

Yenidoğan Canlandırma Programı Gerçekleştirildi

Artvin İl Sağlık Müdürlüğünce sağlık personellerine yönelik NRP (yenidoğan canlandırma programı) eğitimi gerçekleştirildi.

Yenidoğandaasfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla gerçekleştirilen ulusal sertifikasyonu da olan program çeşitli hastanelerden gelen eğitimciler tarafından sunuldu. İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gürol Köroğlu ve Vali Yardımcısı Ahmet Salih Poçanoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başlayan program, 3 gün sürdü ve program sonundaki sınavda başarılı olanlara sertifika verildi. 

Yenidoğandaasfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla gerçekleştirilen ulusal sertifikasyonu da olan programdaki eğitimci ekipte, Prof. Dr. Ercan Kırımi, Hem. Şadigül Köroğlu, Hem. Asiye Dayan, Hem. Nuray Ekinci ve Prm. Kudret Cin yer aldı. 3 gün süren programın kapanışı, Vali Yılmaz Doruk’un katılımı ile gerçekleşti. Eğitimcilere teşekkür belgelerini ve hediyelerini takdim eden Vali Doruk, sertifika alanlara başarılar diledi. Sınavda başarılı olup sertifikaya hak kazananlara sertifikalarını, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gürol Köroğlu, yöneticiler ve eğiticiler vererek başarılarının devamını diledi.

Yenidoğan Canlandırma Programı Hakkında

Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) 1998 yılından bu yana ülke genelinde doğumda bebeğe eli değen tüm sağlık çalışanlarını hedef alan ve başarıyla yürütülen bir hizmet içi eğitim programıdır. Temel resusitasyon uygulamalarının yerleştirilmesi için bu konuda standart uygulama yapacak, eğitim almış sağlık personelinin yetiştirilmesiyle önlenebilir ölüm nedenlerinden olan asfiksiye bağlı mortalite ve morbiditede gelişmiş ülke değerlerine ulaşılması hedeflenmektedir.

Yurt çapında doğum eyleminde görev alan tüm sağlık personelinin standart bir neonatalresüsitasyon eğitimi alması ve bu bilgi, becerileri belirli aralıklarla yenilemesi, eğitim yapılan illerde gerçekleştirilen hastane ziyaretleri ile doğumhane koşullarının yerinde görülerek saptanan sorunlar için kuruma özel çözümlerin kurum yetkilileri ile birlikte üretilmesi ve çalışma koşullarının verilen eğitimle paralel duruma getirilmesi, tüm bu çalışmalar neticesinde Türkiye' nin her köşesinde doğan çocuklara gerektiğinde aynı nitelikte resüsitasyon yapılmasının sağlanması amaçlanmaktadır.

NRP Türkiye uygulamasında kullanılan kurs kitabı, Amerikan Pediatri Akademisi/Amerikan Kalp Birliği kurs kitabının Türkçe çevirisidir. AAP/AHA’ nın 2001 ve 2007, 2012 ve 2017 yıllarında güncelleme gerçekleştirmesi sonucu Ülkemizde kullanılmakta olan NRP Uygulayıcı kitabı da aynı yıllarda güncellenmiştir. Materyal güncellemesini takiben eğitimcilerin güncellemeleri tamamlanmıştır. Teorik konuların yanı sıra uygulamalarda da AAP standartlarına uyulmaktadır. Ancak yerel özellikler uygulamalarda dikkate alınmaktadır.

Program kapsamında yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmayıp, tüm Dünyadaki yenidoğan ölümlerinin önlenmesine de katkı sağlamak amacıyla farklı ülkelerde de eğitici ve uygulayıcı eğitimleri verilmektedir.

Dilan Şahinbaş