YEREL
Giriş Tarihi : 21-11-2021 11:31   Güncelleme : 21-11-2021 11:31

Yeni Ürün Geliştirilmesi ve Pazara Ulaşma

Yeni Ürün Geliştirilmesi ve Pazara Ulaşma

Artvin’de ihracat kapasitesinin artırılması “Yeni ürün geliştirilmesi ve yeni pazarlara ulaşma” konulu konferans düzenlendi.

Artvin Bilim Sanayi Teknoloji Müdürlüğü ve Artvin Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliği ile düzenlenen Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen konferansta kentteki ihracatın artması için yapılabilecek ve yapılması gereken konular ele alındı.

Konuşmacı olarak Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreteri İdris Çevik’ın katıldığı konferansta, Artvin Bilim Sanayi Teknoloji Müdürü Sebahattin Dönmez, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı seçkin Kurt ve Artvin’de ticaret yapan iş dünyasından vatandaşlar katıldı.

Konferansta bir sunum yapan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreteri İdris Çevik, bölgenin en önemli pazarının Gürcistan olduğunu kaydetti.

Bölgede öncelikli olarak Gürcistan ile ihracat yapıldığını belirten Çevik, “Bu bölgede daha çok 24 sektörde ihracat yapılıyor, ihracatın büyük bir bölümü demir-çelik ürünleri, özellikle inşaat da kullanılan kaplama yassı ürünler gibi işlem görmüş demir-çelik ürünleri bu bölgede çok az miktarda.

Toplam 16 milyon civarında demir-çelik ürünleri ihracatımız var, ikinci sırada yaş sebze meyve ihracatımız var Hopa sahil bölgesindeki firmalarımız yaş sebze meyve ürünlerini gerek bölgedeki sebze hallerini gerekirse Antalya bölgesinden tedarik edip Gürcistan bölgesine ihraç etmektedir” dedi.

Çevik, devamında şunları söyledi:

“Yaş meyve sebze ürünlerinin de 8,5 milyon dolarlık bir ihracat hacmi vardır. Üçüncü sırada 3 milyon dolara yakın demir-çelik mamullerinden işlenmiş ürünler ihracatı vardır. Dördüncü sırada 2,7 milyon dolar çimento ihracatı vardır. Ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörümüzden de 2 milyon 300 bin dolarlık bir ihracatımız var. Toplam yaptığımız ihracatın Türkiye’den Gürcistan’a 1,5 milyar dolarlık 11 ayda şu anda 1,3 miyar dolarlık bir ihracatımız var toplam ihracatımız içinde bu bölgenin ihracatı %3 lük bir paya sahiptir. Sınır komşuların ticaretine baktığımız zaman bu oran genelde %50’nin altına düşmüyor.

Geçmişte biz şu hatayı yaptık, 90 yılından itibaren dış ticaretinin içindeyim, 98 yılında Trabzon’da teşkilat kurulunca geldim daha önce Erzurum bölgesinde görev yaptığım için bölgeyi çok iyi biliyorum. Kapılar açıldığı zaman o bölgedeki bütün tüketici kitlesinin ilk karşılaştığı, ürün tedarik ettiği bölgeler bizim bölgelerdir, o zamanlar biz Ülker bisküvilerini aldık oraya sattık, biz şunu yapabilseydik, Türkiye’de ki birçok üretici firma vardır hep bu örneği veririm, mesela Torku diye bir markamız vardır hepimiz biliyoruz şeker üreticilerinin bir araya gelerek oluşturdukları bir şey şu anda baktığımız zaman bisküviden, çikolatasından içeceğine kadar her alanda var ama bunların çok azını kendisi üretiyor kalanını hep fabrikalarda fason yapıyor, dolayısı ile biz o yıllarda halen daha bunu yapabiliriz karşı tarafa sattığımız ürünü eğer satın aldığımız fabrikalardan yaptığımız anlaşma kapsamında kendi markamızla üretmiş olsaydık belki de bu ihracat hacmini çok daha yüksek noktalara taşımış olabilecektik.

Biz dış ticarette hep şuna önem veririz markalaşma, bir markamızı oluşturmamız zorunluluğumuz var. Son dönemde bu bölgede şöyle bir avantajımız oldu, bu pandemi döneminde ürün tedarikinde sorun var hammadde sorunu var Gürcistan’dan gelen alıcılar ne yapıyor direk gidiyordu İstanbul’a veya Çin’den tedarik ediyordu veya İtalya’dan getiriyordu artık Çin’den iki yıl önce 30 günde hatta bir konteynır geliyordu artık 90 günde geliyor. Tabi ürün tedarik edemeyen Gürcistan’da ki alıcılar peşin para ödeyerek birçok ürünü Türkiye’den tedarik etme noktasına geldiler bu önemli bir avantaj ama tabi yavaş yavaş bu pandemi etkisi tedarikteki iyileşme sinyalleri başladığı için bundan sonrada eğer biz Çin’in eş değerinde bir fiyat veremiyorsak onlar yine o pazarlara yönelmiş olacaklar.

Dediğim gibi Gürcistan’a yapılan ihracatımız %3.  Birçok üründe biz Gürcistan’a toplam 11 kalemde yoğunlaşıldığını gördüm. Gürcistan’ın toplam ithalatında Türkiye’nin payı %20’dir, toplam 7,5- 8 miyar dolar civarında ithalatı vardır. Bu ithalatın 1,5 milyar dolarına yakınını Türkiye’den yapıyor kalanını %10’unu Rusya’dan kalanını Çin, 45 ülkeye yakın yoğunlaşmış bir ithalatı vardır. Bu bölgeden son yıllarda İran’a kereste ihracatı vardır.

Artvin bizim bölgemizin orman varlığı, kereste açısından önem gören bir ilimiz ancak ben dış ticaretin artmasına önem veren biri olmama rağmen bu bölgeden İran’a ham kerestenin ihraç edilmesine içim el vermiyor neden çünkü baktığımız zaman bu keresteden neler yapılabilir, çok şey yapılabilir bir kazma sapı olsun, kürek sapı olsun İstanbul’dan dışarıdan geliyor yani burada kerestenin daha ileri boyutta ürünler üretilerek bunu işlemiş ürün olarak ihraç edebiliriz. İran kendi ağaç kesimine bir kısıtlama getirdi ondan dolayı bütün bu İranlılar biliyorsunuz ahşap işlemelerinde çok ileri düzeydeler bizden giden keresteleri alıp onlar farklı şekilde işleyerek değişik bölge.”

DİLAN ŞAHİNBAŞ