YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 15:10   Güncelleme : 10-06-2021 15:10

Yeni Sanayi Yapılsa da Çalışacak İnsan Yok

Yarım aşırı aşırı aşkın bir süredir sanayide çalışan Ferhan Keskin, diğer sanayi esnafları gibi işçi bulamama derdinden yakınıyor.

Yeni Sanayi Yapılsa da Çalışacak İnsan Yok

Ferhan Keskin 1984 yılından beri sanayide çalışıyor. Ankara’da sanayide çalışmaya başladığını belirten Keskin, şu an Artvin’de Küçük Sanayi Sitesinde işletmeci servis ve yedek parça olarak parça, hırdavat, torna, kaynak vs. sanayi işleri yapmakla meşgul olduklarını söyledi.

Artvin’de 1993 yılından beri hizmet vermekte olduğunu, bu süre içinde 8 kişiyi yetiştirdiğini söyleyen Keskin, “Yetiştirdiğim 2 kişi iş yeri sahibi oldu diğerleri ise işlerine devam ediyor. Eleman bulamıyoruz, şu anda diğer sanayi esnafı arkadaşlarımızla ortak sıkıntımız bu.  Çocuklar ortaokuldan itibaren sanat ve zanaate yönlendirilmeli. Meslek liselerindeki bölümlerde şu anda öğrenci yok. Çocuklar ortaokuldan itibaren yönlendirilse, kendilerinin yapabileceği kabiliyete göre şekillendirilse çözülebileceğini düşünüyorum” diyerek eskiden babaların çocuğunun kolundan tutarak sanayiye eti senin kemiği benim diyerek bıraktığını ama şu anda öyle bir durum olmadığını söyledi ve “ Ne etini istiyoruz ne kemiğini sadece çalışacak insan istiyoruz” dedi.

Pandemi koşullarında 29 Nisan itibariyle başlayan 17 günlük tam kapanma sürecinde Valilikten özel izin aldıklarını ve çalışmaya devam ettiklerini belirten Keskin, “Potansiyel düşüktü. Normal şartlar altında günde on iş yapıyorsak tam kapanma sürecinde bu sayı 2’ye düştü ama yine iş devam etti. Pandemi süreci ve tam kapanma süreci maddi açıdan etkiledi. Maaşlarımız ve ödemelerimiz var sonuçta ama yine de devam ettik” diyerek küçük sanayi sitesinin kapasitesinin ne müşteriye ne de kendilerine yettiğini vurguladı.

Kalifiye elemanın olmaması ve bulundukları sanayinin küçük olmasının sorunlara neden olduğunu, yeni yapılacak olan sanayinin alternatif olacağını düşündüğünü açıklayan Keskin,  “Şu an işletmemizde yirmi iki  kişi olarak çalışıyoruz en az vasıflı olarak on kişiye daha ihtiyacımız var ve isteyen arkadaşlara kapımız açık. Livane Sanayi Sitesinde 3 dönüm civarı yerimiz vardı ama kooperatiften çıktık, çalıştırabileceğimiz eleman olmadığı için o sanayiden ayrılma kararı aldık taşınmayacağız” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ