YEREL
Giriş Tarihi : 11-03-2021 10:41   Güncelleme : 11-03-2021 10:41

Yeni Oluşan Kültür Nargile

15 Eylül 2020 de açılan YA-KU nargile dükkanının çalışanı Ercan Yılmaz Artvin’de yeni tanınan bir kültür olan nargileyi tanıtmayı hedeflediklerini söyledi.

Yeni Oluşan Kültür Nargile

Artvin’de nargile kültürünün olmadığını insanların nargile kullanımı hakkındaki bilgilerinin yetersiz olduğunu bu sebeple de kafelerde çok tercih edilmediğini belirtti.

Nargile kullanımı ve Artvin’deki nargile kültürü hakkında Ercan Yılmaz’ın görüşlerini aldık; “ Kafelerde nargilenin çok tercih edilmemesinin sebebi menüde nargileye yer verildiğinde denetimin çok artması ve ruhsatta sorunların çıkması. Çünkü nargileye yer verebilmek kafenin 4 de 3 ü açık olmalı. Bu sebeple çok fazla tercih edilmiyor. Artvin’ de milkbar da, kültürevinde, kat 5’ de nargile vardı. Ancak buralardaki şikayetlerde denetimin çok olması, yazılan cezaların fazla olmasından yana sıkıntı yaşadıklarını söylediler. İnsanlarda bilinçli olarak nargile kullanmıyor. Biri geliyor elmalı nargile içiyor, aynı kişi ertesi gün gelip şeftalili içmek istiyor. Nargile kültüründe bir insan hangi tada alıştıysa onu içer, içmelidir. Yani talep belli olur, müşteri belli olur. Ama talepler bilinçsiz, bilinçsiz talep var. Bu sorunun dışında Artvin’de doğru dürüst nargile yapabilen bir kafede yok. Nargile içmek isteyen adam günün stresini, yorgunluğunu atmak için içer. Çünkü nargile sohbettir. Bu sebeple nargile öyle gece kulübü gibi çok sesli yerlerde değil de daha çok hafif müziğin olduğu yerlerde içilir. Eskiden nargileyi içen insanlar yaşlılarımızdı, askerlerimizdi, külhanbeyleriydi bu gibi sebepler yüzünden de artık bu bahsettiğim insanlar Artvin’de nargileyi çok tercih etmiyor. Çünkü nargileyi yapanlar belli yaşlılarımızın gideceği yerler değil. Bir de nargile masrafı çok olan bir ürün temizliği çok önemli temiz olmak zorunda, tütünü kaliteli olmalı, nargilenin bazı ürünleri örneğin marpuçu kullan at olmalı bu gibi sebeplerde işletme sahipleri çok tercih etmiyor, edenlerde bence layıkıyla yapamıyorlar” dedi.

Pandemi Sürecinin Etkileri

Nargile’nin Artvin’de çok bilinmeyen bir kültür olduğunu söyleyen Ercan Yılmaz pandemi sürecinde iş yerlerini kapatmak zorunda kaldıklarını bu neticede de olumsuz anlamda etkilendiklerini söyledi.

Her kafe gibi nargile satışı yapan kafelerinde kapalı olması nargile satışı yapan esnafı da zor durumda bıraktı. Pandemi öncesinde kafe işletmecilerine nargile malzemesi veren esnaf şuan kafelerin kapalı olması sebebiyle bu durumun mümkün olmamasından yakındı. Nargile kullanıcıların şahsi olarak gelip alışveriş yaptıklarını söylese de bunların çok yeterli olmadığını söyledi.

Şuan Artvin’de nargile malzemesi olmaması sebebiyle malzemelerin İstanbul, Sivas gibi farklı illerden geldiğini bunun da maddi olarak kayıp yaşamalarına sebep verdiğini söyledi. Bu malzemeleri tedarik edebilecekleri bir işletmenin Artvin’de açılacak olması nargile malzemelerinin hem nargile tüketen müşteriye hem de bunu satan esnafa maddi anlamda kolaylık olacağını belirtti. Artvin’de bu kadar kapsamlı tek nargile dükkanı çalışanı Ercan Yılmaz bu sektörde daha kapsamlı daha iyi hizmet için yeniliklere öncülük etmeye gayret ettiklerini söyledi. Sözlerine pandeminin bir an önce bitmesinin esnafların eski günlerine dönmesi temennisinde bulundu.