YEREL
Giriş Tarihi : 26-05-2021 11:33   Güncelleme : 26-05-2021 11:35

Yemlere de zam

Yeterli tedarikin olmadığı için yemlere 11 TL kırmaya 25 TL zam yapıldı. Yapılan bu zam hayvancılar tarafından tepkiyle karşılandı.

Yemlere de zam

Hayvancılıkla uğraşan Ümit Yalçınkaya getirilen zamlara ilişkin “ üreticiye destek olunması gerekirken bu zamların yapılması üreticiyi zor duruma düşürmüştür” ifadesini kullandı.

Zamların ardından hayvancılık yapan Ümit Yalçınkaya ile gerçekleştirdiğimiz röportajda “ Üretici zaten yeteri kadar zor durumdayken bir de üstüne bu zamların yapılması daha da zor duruma düşmemize sebebiyet vermiştir. Aslında üretici zor duruma düştüğünde herkes zor duruma düşüyor. Çünkü ben hayvanları yem yedirmek zorundayım. Yani ben yemi zamlı fiyattan aldığımda hayvanımı satarken de ona göre satacağım veya süt satışı yaparken de zam yapacağım. Bu durumda et fiyatı, süt fiyatı, yağ fiyatı yani süt ürünlerine hep zam gelecek. Bu durumda da olan yine vatandaşlarımıza olacak.

Devlet büyüklerimiz dışardan mal getireceğini kendi üreticisine, hayvancısına sahip çıkarsa çok daha iyi olur. Hem kendi vatandaşı daha çok hayvancılığa yönelir hem de insanlar bildiği hayvanın etini, sütünü tüketir. Şuan gençler hayvancılığa yönelmiyor. Bunun nedeni hayvancılık hem ağır bir iş üstüne de maddi getirisi yeterli olmayınca gençlerimiz yönelmiyor. Bu da ülkede hayvancılığın az olmasına sebep oluyor. Bu böyle devam ederse ilerleyen yıllarda tamamen bitecek ve biz dış ülkelerden hayvan ithal etmek durumunda kalacağız. İthal edeceğimiz yerde hayvancılığa yatırım yapılsa hem daha ucuza insanlarımız et tüketir, hem insanlarımız hayvancılıkla uğraşarak gelir kapısı sağlar hem de ülkemiz dışarıdan hayvan ithal etmek zorunda kalmaz.

Senenin 6 ayı yani senenin yarısını hayvanlar kış sebebiyle ahırda geçiriyor. Bu sürede hayvanlarıma yedirdiğimiz otun, yemin parasını biz maddi olarak çıkaramazsak bu işi yapmamızın bir anlamı kalmıyor. Ben şuan 2 çuval yem ile 1 ayı çıkarabiliyorken şuan çıkaramıyorum bunun bana aylık kaybı 150 lira hal böyle olunca işler böyle olunca da biz zor durumda kalıyoruz. Süte zam yapalım bu sefer alım azalacak, zam yapmayalım kazanç yeterli olmuyor. İki arada bir derede kalmış durumdayız. Sadece biz hayvancılar değil ülke de herkes zor durumda insanların alım gücü çok düştü. Hal böyle olunca da zam yaparsak insanlar alım yapamayacak. Zaten zar zor alıyor insanlar bir de zam yaparsak hiç alamayacaklar. Birçok insan zaten veresiye üzerinden süt alıyor, et alıyor. Bu sebeplerden zam yapmak da çok riskli diye düşünüyorum.

Biz eskiden hem hayvancılık yapıyorduk hem de tarım ile uğraşıyorduk. Sattığımız bir çuval fasulyenin parasıyla 2 çuval yem alırdık üstüne de para kalırdı. Şimdi insanların ürettiklerinin fiyatı değerini bulamazken fabrikadan çıkan her şey misliyle satılıyor. Arpa üreticisi, mısır üreticisine sorsak gelen zamlar az diye yakınır, şikayet eder. Haklıdır belki çünkü ülkemizde üretici olup da sıkıntısı olmayan tek Allah kulu yoktur. Bu sebeple tek temennimiz üretici hak ettiği değeri bir an önce bulmalı. Bu üretici için ne kadar elzem ise vatandaşlar için herkes için elzemdir. Çünkü her şeyi dışarıdan sipariş etmeye başladık. Nüfusumuz artıyor, bu artışın yanında ekilen araziler azalıyor, hayvancılık faaliyeti azalıyor. Bunların sonucunda da mecburen dışardan arpa ithal ediyoruz, hayvan ithal ediyoruz. Ancak kendi üreticimize hayvancımıza, tarımla uğraşan insanlarımıza destekler açıklansa veya destek olunsa üretici de kazanacak, vatandaş da kazanacak, bunun sonucunda da devletimizde kazanacak.

Uzun yıllardır hayvancılık yapıyorum. Ancak bu dönemde yaşadığım sıkıntıyı daha önce hiç yaşamadım. Hayvancılıkla uğraşan insanın aylık kazancını şöyle anlatayım; Şuan ki asgari ücretin en az 3 katı kazancımız olurdu. Şimdi insanlar hayvancılıktan ancak yedirdiğinin içirdiğini parasını ödüyor, cebine de az miktarda para ya kalıyor ya da kalmıyor. Ben ülkemin geleceği için, insanlarımız geleceği için dışa bağımlılık bu kadar artmışken bunun önüne geçilmesi için üretici olan herkese destek olunması kanaatindeyim. Çünkü her şeyi dışardan almaya başladık bu da bizi dışa bağımlı yapıyor. Tamam nüfus artıyor. Ancak nüfusun artışını öne süren insanlar, ekilen arazinin azaldığını görmüyor veya görmemezlikten geliyor. İnsanlar artık tarım yapmıyor çünkü zarar edeceğini biliyor, kimse hayvancılık yapmıyor çünkü zarar edeceğini biliyor. Bir an evvel insanların bu düşüncelerden kurtulması gerekiyor. Bunu da tarımda uğraşanlara, hayvancılıkla uğraşanlara destek olarak kurtulacağını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.