YEREL
Giriş Tarihi : 17-08-2021 11:07   Güncelleme : 17-08-2021 11:07

Yazar Hakkı Özdal ve Ferda Koç Kemalpaşa Halk Festivali’nde

Halkevlerinin düzenlediği Kemalpaşa Halk Festivaline katılan Sendika.Org Yazarı Ferda Koç ve Gazete Duvar Yazarı Hakkı Özdal, Türkiye’de yaşanan sel ve yangın felaketlerini, toplumsal ve siyasal sorunları değerlendirdi.

Yazar Hakkı Özdal ve Ferda Koç Kemalpaşa Halk Festivali’nde

Türkiye’nin uzun süredir birbirini takip eden kriz döneminden geçtiğinden bahseden Hakkı Özdal, “Devlet bu tür durumlarda önlem alan, kamuya dönük politikalar üreten bir pozisyondan tamamen çekilmiş durumda” dedi.

Türkiye art arda kriz yaşıyor

Türkiye’nin uzun süredir birbirini takip eden krizler içerisinde yaşadığından bahseden Hakkı Özdal, “Ülke son dönemde hem frekansı artan yangın, sel felaketleri gibi kök olarak doğa kaynaklı görünen ama aslında devletin pozisyonunu açığa çıkartan yeni krizler yaşıyor. Türkiye’nin yakın zamanda yaşadığı salgın hastalıklar, orman yangınları ve sel felaketleri iki durumu açığa çıkartıyor. Bir tanesi kırk yıldır 12 Eylül’den beri inşa edilen ama en büyük ihalesini AKP’nin yürüttüğü devletteki dönüşümün tamamlandığını gösteriyor. Bu dönüşümün tamamlanması ve devletin ormanlar yanarken seyretmesi ancak yanan alanlar üzerine bir ticari iktisadi planlarda bulunması şeklinde ortaya çıkıyor. Benzer bir durum sel felaketi içinde geçerli. Bir tür amaç hasıl oldu gibi görünüyor. Devlet bu tür durumlarda önlem alan, kamuya dönük politikalar üreten bir pozisyondan tamamen çekilmiş durumda. Dolayısıyla yönetememe krizinden çok varmak istedikleri noktaya varmışlar diye düşünüyorum. İkincisi ise bu felaketler sırasında ortaya çıkan toplum tepkisini AKP’nin zayıflayan siyasal hegemonyasını bir fırsat olarak gören bir başka kesim tarafından kullanıldığı, sözde daha seküler, milliyetçi başka bir sağ egemen fikriyatın bu tepkileri yarattığını ve dalgaların üstüne binmeye çalıştığını düşünüyorum. Yangın bölgelerindeki kimlik kontrolleri hem de göçmen karşıtlı şeklinde tezayüt eden kalkışma bunun örnekleri olarak görülebilir. Hopa’da, Kemalpaşa’da ve Türkiye’nin en kuzeyi ve en doğusunda çok hareketli bir ortamda bunları halkla konuşmanın çok faydalı olacağını düşünüyorum. Hopa ve Kemalpaşa halkının fikirlerinden çok besleneceğiz” diye konuştu.

“Hopa ve Kemalpaşa, Doğu Karadeniz’in politik bakımından en canlı bölgelerinden birisi”

Ülkede yaşanan krizlerin analizini yapmak için tartışma amaçlı Kemalpaşa’ya gelen Ferda Koç, “Türkiye uzun zamandır ciddi krizler yaşarken aniden bu krizlerin çok hızlı bir şekilde zirveye tırmandığı bir dönemden geçiyoruz. Bir yandan pandemi 4.atağını geçirirken vaka sayıları 25 bin, ölüm sayıları yüz’ün üzerine çıktı. Güney ve Akdeniz kıyılarında tarihte gördüğümüz en büyük orman yangınları çıktı. Dolayısıyla bütün Akdeniz bölgesini etkiledi. Karadeniz’de ise büyük sel felaketleri yaşandı ve bu felaketler can kayıplarına yol açtı. Aynı süreç içerisinde Türkiye’de yabancı düşmanlığı kışkırtmasıyla yeni bir linç hareketleri dalgasının geliştiği bir devreye ortaklaşa girdik. Bir yandan iklim ve siyasi krizi diğer taraftan bölgesel savaş ve iç savaşların yarattığı insani krizler üst üste geldi. Bir devreden geçiyoruz ve bu devreye ilişkin gelişmeleri, bunların bize sunduğu geleceği ve bütün bu krizlerin analizini yapmak için Hopa ve Kemalpaşa’daki arkadaşlarla tartışma amaçlı buraya geldik. Hopa ve Kemalpaşa, Doğu Karadeniz’in politik bakımından en canlı bölgelerinden birisidir. Hopa’daki arkadaşlarla güzel bir tartışma yürütebileceğimizi düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.