YEREL
Giriş Tarihi : 05-06-2021 11:34   Güncelleme : 05-06-2021 11:38

“Yaygın eğitimde zaman ve mekan sınırlaması yoktur”

Hayat Boyu Öğrenme Haftası sebebiyle ArtvinliTv’de gerçekleştirilen özel programa Artvin İl Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail İnan katıldı.

“Yaygın eğitimde zaman ve mekan sınırlaması yoktur”

Halk Eğitimdeki kurslar hakkında bilgi veren İsmail İnan; “ Kurslarımız sürekli devam ediyor. Sadece Eylül ayında kısa bir ara veriyoruz. Onun dışında halk eğitim merkezimizde kurslarımıza ara vermiyoruz. Yaygın eğitiminin özelliği de zaten bu. Yaygın eğitimde zaman ve mekan sınırlaması yoktur.

Eğitim sistemimiz içerisinde örgün eğitim ve yaygın eğitim var. Örgün eğitimin tanımına anaokulu, ilkokulu, ortaokulu, lise ve üniversite bunlar örgün eğitim tanımına girer. Yaygın eğitim tanımına ise, örgün eğitimin dışında tamamen halka dönük 36 aylık çocuktan üst yaş sınırı olmayan her yaştaki insanımıza yaygın eğitim kapsamında çeşitli eğitimler veriyoruz, kurslar açıyoruz.

Açık lise açık ortaokulla ilgili bütün iş ve işlemler 2012 sonrasında bize devredildi. 2012 den önce ortaokul işlerine gazi ilkokulu, lise işlerine de kazım Karabekir lisesi ilgileniyordu. Şuan biz ilgileniyoruz.

Kurslarımızın iki ana başlığı altında açıyoruz; Genel ve mesleki teknik başlıkları altında açıyoruz. Mesleki teknik kurslarımızdaki amacımız meslek edindirmeye dönük olma şeklinde kurslar açmaktır. Burada kişinin mesleki tekniği ve mesleki yeterliliği kazanması sağlanıyor. Bizim verdiğimiz herhangi mesleki teknik yeterlilik kurslarıyla belge alan herhangi bir kişi doğrudan kalfalık sınavına girebiliyor. Aynı alanda birden fazla veya tek bir kurs da olabiliyor. Toplamda 756 saatlik bir kursu tamamlarsa doğrudan ustalık sınavına da girebiliyor. Ve ömür boyu geçerli olan ustalık belgesi sahibi olabiliyor. Bununla beraber işyeri dahi açabiliyor. Bir nevi yeterlilik kazanmış oluyor.

Özel öğretim genel müdürlüğü noktasında yürüyor. Normalde özel iş makineleri kursları yürütüyorlar. Fakat onların açamadığı yerlerde iş belgesi anlamında halk eğitim açmaya yetkilidir. Örneğin bir şirket benim 12 13 tane personelim var, iş makinam var, çalışma saham var. Çalışanların kepçe operatörü olmasını istiyorum diyerek talepte bulunulduğunda o zaman biz Halk Eğitim olarak işin içine girebiliyoruz. En sonda sınavı yine Özel eğitim genel müdürlüğüne bağlı birim yapıyor. Bu şekilde belge ve sertifika sahibi olabiliyorlar.

Gıdayla teması olan herkesin hijyen eğitim alması gerekir. Market çalışanı, bakkal çalışanı, lokantadaki çalışan yani gıdayla herhangi bir teması olan herkesin bu eğitimi alma zorunluluğu var. Ülke genelinde düşünüldüğünde en fazla açılan kurs Hijyen kursudur. 2021 için hijyen kursu 6083 tane kurs açılmış. Ve bu kurslardan 150580 kişi faydalanmış. Ve daha senenin yarısındayız. Bu sayı daha da büyüyecektir.

Bizde mekan sınırlaması olmadığı için biz uygun olan mekanlarda eğitim vermek için kurs verebiliriz. Avcı eğitimi Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğünün Hayat Boyu Öğrenme genel müdürlüğüyle iş birliğiyle açılıyor. Biz kendi kendimize de açamıyoruz. Oradan gelen talep doğrultusunda açabiliyoruz. Arzu edenlerin belli bir harç bedeli yatırmaları gerekiyor” açıklamalarında bulundu.