EĞİTİM
Giriş Tarihi : 09-09-2022 16:02

Yaşından Dolayı Yurda Alınmadı

Yaşından Dolayı Yurda Alınmadı

Artvin Çoruh Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü kazanan 44 Yaşındaki Gül Sema Fidan Yurtkonusunda yaşından dolayı sıkıntı yaşadı.

44 yaşında Artvin Çoruh Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü kazanan, çocuklarını okutup, büyütüp sırasının kendisine geldiğini söyleyen Gül Sema Fidan“4 çocuk annesi ve Artvin geliniyim. Artvinlileri kültür ve tahsilde Türkiye de tek geçerim, kimsede bunun aksini iddia edemez. Ben çocuklarımı okuttum, büyüttüm, evlendirdim. Artık sıra bana geldi dercesine üniversite sınavına girdim. Eşimin memleketi olduğu için ilklerimin arasında Artvin'i tercih etmek istedim. Nasip oldu Artvin Çoruh Üniversitesi Sosyoloji bölümüne yerleştirildim ve kaydımı yaptım” sözlerini dile getirdi.

‘Akıl yaşta değil başta’

Kayıt yaptıracağı yurtta sıkıntı yaşayan Gül Sema Fidan “Bu dönemde de Artvin’e tatile gitmiştim ve orada yurt baktım, kimisi doluydu kimisi apart tarzındaydı.Okula çok yakın bir yurt vardı spor bakanlığına bağlı görünüyor ama ismi Nedime Lütfiye Günal Kız Öğrenci Yurdu. İlim yayma cemiyeti adı altında. Müdür yardımcısı ile görüştük önce ailemi sorguladı, eşimin nasıl yalnız kalacağını, nasıl başka şehirde okuyacağımı daha doğrusu dalga geçercesine konuştular ben pek ciddiye almadım yaşım gereği olgun olduğum için. Akıl yaşta değil başta ama o öyle değilmiş demek ki yaşantıları. Sonra bana internet üzerinden Online başvurular yapıldığını tekrar beni çağıracaklarını söylediler. Bende Online başvurumu yaptım. Benimle iletişime geçilmedi, dönüş olmadı. Önce beni sorguya aldılar Semiha Hanım müdür yardımcısıydı ikinci gittiğimde. Eşimden, çocuklarımdan, neden okuduğumu, neden böyle birşeye bu yaşta kalkıştığımı sordular. Akşam giriş-çıkış saati 9-9 buçuk dedi buna uyum sağlaya bilecek misini dedi olumlu cevap verince 5 dakika sizi dışarı alabilir miyiz dediler sonucu size bildireceğiz dediler. Garibime gitti özel bir yurt, parsı ile kalıyoruz benim onları araştırmam gerekirken onlar beni araştırıyorlar.Sonra beni çağırdılar biz üstlerimize danıştık sizin bu yaşta okumanızı uygun görmüyoruz dediler ” diye konuştu.

‘Okumam mı yanlıştı’

KYK’da otuz beş yaş sınırı olduğu için başvuramadığını belirtti. Yaşadığı sıkıntılı süreçte son olarak şu sözleri dile getirdi” Ya okumaktan vazgeçecektim çünkü barınacak başka bir yer yok. Sağ olsun devletimiz KYK' da ada 35 yaş sınırı getirdiği için E-devletten tercih edemiyorum bile direk yaşım geliyor ortaya. Bende araya Sayın vekilimiz İsrafil Kışlaya rica ettim. Cevap geldi yurdu arayın isminiz verildi kaydınızı yaptırabilirsiniz. Tekrar aradığımda ilk görüştüğüm hanımefendi telefona çıktı. Buradan Semiha Hanımla görüşmeden çıktığınızda cemiyetimize ağır ithamlarda bulunarak çıkmışsınız onun için genel başkanımız sizi yurda almamıza izin vermiyor dediler. Ben kesinlikle böyle birşeyi kabul etmedim. O görüşmeyi yaptığım arkadaşı telefona verdiler. Ben bu yaşta insanım yalan söyleyecek yada söylediğimi inkar edecek değilim dedim. O arkadaş telefona gelirken ben ilahiyatçıyım yalan söylemem dedi. Bende şahit olarak Allah'ı yemin olarak Kuranı Kerimi bilirim dedim. Ben ederim söylemediğime, sizde edebilir misiniz dedim. Benim daha fazla konuyu uzatacak zamanım yok diye suratıma telefonu kapattı. Ben yanlışı nerede yaptım okumam mı yanlıştı, Artvin'i tercih etmem mi yanlıştı yada barınacak bir yer aramam mı yanlıştı” dedi.

 

AdminAdmin