YEREL
Giriş Tarihi : 16-12-2021 10:23   Güncelleme : 16-12-2021 10:23

Yaşayan Çınar Adına Vefa Ödülü

Yaşayan Çınar Adına Vefa Ödülü

Hopa Eğitim ve Kültür Derneği tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen ‘Rauf Başar Eğitim ve Kültür Sanat Ödül Töreni’ Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Atatürk Konferans Salonunda düzenlendi.

Ödül törenine Emekli Öğretmen Rauf Başar, Sivil Toplum Kuruluşu ve Medya Temsilcileri, Başar Ailesi Üyeleri ve tüm sevenleri katıldı.

Törende açılış konuşması gerçekleştiren Hopa Eğitim ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Gürbüz Akyüz Rauf Başar anısını, Rauf Başar’ın kişiliğini gelecek yıllara taşımak ve yaşatmak insanlara örnek göstermek ‘Rauf Başar Eğitim ve Kültür Sanat Ödül Töreni’ düzenlemek istediklerini ve bundan sonra her yıl bu törenin gerçekleşeceğini belirtti.

Başkan Yardımcısı Gürbüz Akyüz’ün ardından Rauf Başar’ın oğlu Vural Başar konuşma yaparak, “Burada görüyorum ki Rauf Başar bizim için ne kadar önemli ise, Hopa halkı için de o kadar önemliymiş.Bu yüzden size çok teşekkür ediyorum. Biz babamı hayatı boyunca hep okurken gördük. Elinde ya kitap olurdu ya gazete olurdu.Bizden çok üniversite okudu.Bizi hep eleştirdi, çocuklarım okumadı ben onlar yerine üniversite okuyorum derdi. Babamın bu laflarından dolayı kendimi biraz hırslandırdım, ben de okudum, ailede okuyan da çok var. Bugün torunları da okuyor; sosyolog olan var, gazeteci olan var, hala okuyanlar var.  Bu yüzden Rauf Başar’ın oğlu olmaktan çok gurur duyuyoruz, çok mutlu oluyoruz” dedi.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek de sunuyorum Kayseri’den Yahya Gazi Lisesinden Rauf Başar’ın öğrencisi olan Mikail Devecioğlu’nun gönderdiği mesajı okudu: “Rauf Hoca Bizlere okuma alışkanlığı kazandırabilmek için her dönem 10 adet kitap ismi verir ve bu kitaplar okumamızı mutlaka tavsiye ederdi. Grup kurdu, bu grupları kurardı ki okuduktan sonra kitapları birbirimize verelim diye. Dizlerinde O zaman çok imkanları yoktu, kitapları değiştirerek Okurduk, Rauf Hocam kitapların hesabını sorardı, O dönemlerde Keskin ideoloji ver gruplaşmalar vardı. Sol içerikli bir kitap okursanız solcu diye damga yerdiniz. Sağ içerikli bir kitap okursanız sağcı ve faşist damgası yerdiniz. Rauf Hocam Bize şunu söyledi çocuklar okumanın ideolojisi olmaz, Okuyun da ne okursanız okuyun.  Yerde bir gazete parçası görürseniz onu da okuyun.  Okuyun ki siz akıl ve mantık da iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırabilesiniz. Okumaz iseniz bu ayrımı yapamazsınız demişti. Rauf Başar Hocama çok şey borçluyuz, kendisine sağlıklı uzun ömürler diliyorum, ellerinden öpüyorum, Rauf Hocam bizlere Hakkınızı helal edin, Selam ve saygılarımı sunuyorum.”

Akyürek konuşmasını “Hopa'da hoşgörünün, eğitimin başarının timsali Rauf Hocanın ailesinin bir ödül töreni düzenleyerek, burada bizleri bir araya getirmiş olmasından dolayı başta Rauf Hocama, kıymetli eşine ve ailesine teşekkür ediyorum” ifadeleri ile sonlandırdı.

Törenin devamında Rauf Başar’ın biyografisi okundu.

Rauf Başar’ın torunu Amaç Rauf Başar da kürsüye çıkarak konuşma gerçekleştirdi ve “Benim ilk öğretmenim dedem oldu.Ben ilkokula başlamadan önce alfabeyi bana öğretti.Bana kırk elli tane kitap ismi verdi. Ben okulda ve normal hayatımda hep dedemi örnek almış biriyim.Çoğunlukla da başarıya ulaştım dedemi örnek aldığım için, onu çok seviyorum” dedi.

Hopa Eğitim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen ödül törenine ismi verilen Rauf Başar da konuşma yaparak, “Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum, Hopa’mızın çocuklarını gözlerinden öpüyorum, hepsine başarılar diliyorum, hepsine yüksek verimler diliyorum, hepsine mutluluklar diliyorum, hepsinin gözlerinden doya doya öpüyorum, saygılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Rauf Başar’ın konuşmasının ardından Rauf Başar’ın diğer oğlu Sinan Başar kürsüye çıkarak konuşma gerçekleştirdi ve “Bu ödülü Özcan Alper arkadaşımıza vermeyi uygun gördük. Çünkü Hopa’nın tanıtımına, kültürel ve sanatsal mirasına önemli bir katkı sundu yaptığı filmlerle.Bu ödülü geleneksel hale getirip her yıl vermeyi düşünüyoruz.  Rauf Başar Eğitim ve Kültür Sanat Ödülünü Özcan Alper'e vermek gurur verici, kendisine teşekkür ediyoruz” dedi ve Yönetmen Özcan Alper’i sahneye çağırarak ödülünü teslim etti.

Hopa Eğitim ve Kültür Derneği tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Rauf Başar Eğitim ve Kültür Sanat Ödülünü alan Sonbahar Film Yönetmesi Özcan Alper yaptığı konuşmada:

“Bu ödülü bir eğitimciden, Cilavuz Köy Enstitüsü mezunu bir öğretmenden almanın benim için ayrı bir güzelliği var. Bu ödülü almak güzel. Açıkçası Artvinli olarak, Hopalı olarak bu ödülün 1’ncisini değil de 2’ncisini aldığımı düşünüyorum.  Benim de yetişmeme, fizik okurken sinema yapmama, farklı düşünmeme etkili olan, belki yaşasaydı, aramızda olsaydı Kazım Koyuncu’nun bu ödülü almasını canı gönülden isterdim. Ben bu ödülü ondan sonra aldığımı varsayacağım. Umarım bu ödülün 1’ncisi ile birlikte biz görmesek de50’ncisi de olur ve çok daha güzel şeylere vesile olur.

Ben işim gereği sinema yaparkenTürkiye'nin her tarafını dolaşıyoruz.Gittiğimiz yerlerde hep şunu gördüm; her karşılaştığımız, selam verdiğimiz kişi, Artvinli misin deyip kapılarını açtığınıArtvinli eğitimciler sayesinde gördük. Hakkari’den, Antalya’dan Türkiye’nin her yerinden ne zaman Artvinliyim desem oralarda bir Artvinli öğretmenin öğrencisine denk geldik.Sadece öğrencisi olmakla değil başka türlü bir güvenle bizlere evlerini kapılarını açtığını gördük. O yüzden Rauf Hoca gibi bir eğitimcinin adına böyle bir ödül verilmesi herşeyden önce Hopa’ya ve Artvin’e yakışan bir ödül diye düşünüyorum.

Bu şehrin özellikle gençlerin kendilerini yetiştirebilecekleri kültür merkezlerine ihtiyaçları var. Sineması olmayan kentte sinemacı olunca o şehirdeki kültürel ortam sizi daha çok ilgilendiriyor. Sadece Artvin'i değil bütün Kafkasya’yı da içine alan, bir Kafkas Kültür Merkezi kurulması benim hayalim. Kazım Koyuncu'nun adına çok amaçlı bir kültür merkezi olması güzel olur diye düşünüyorum, hayalim bu yönde. Bu ödülün manevi boyutu benim için çok önemli, ailenin küçük bir maddi şekilde ödülün bir parçası var. Ben de konuştuğum bu amaçlar doğrultusunda bu ödülü Hopa Kültür ve Sanatevi’ne vermek istiyorum. Hopa Kültür ve Sanatevi’nin açılması pandemi koşullarına denk geldi ama en son geçen haftaki etkinliklerini gördüm ki bütün imkansızlıklara rağmen güzel şeyler yapmaya çalışıyorlar ben de bu ödülü onlara vermek istiyorum.”

Hopa Kültür ve Sanatevi temsilcisi Nagihan Akkaş Yönetmen Alper’in, ödülü kendilerine vermesi üzerine konuşma yaparak, “Sevgili Özcan Alper'e bize bu ödülü verdi için çok teşekkür ediyorum hepinizin huzurunda.Bizi çok onurlandırdı duygulandırdı, sorumluluklarımızı da arttırmış oldu. dedi.

Törenin son konuşmacısı Belediye Başkanı Taner Ekmekçi oldu. Ekmekçi yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Kırk yılını eğitime adamış Rauf Hocamızın adına verilen ödülün Sanat dalında başarıyla bizleri gururlandıran Özcan Alpere verilmesi çok anlamlı, Bu bağlamda kendisini kutluyorum.”

Tören Yönetmen Özcan Alper’e, Başar ailesine ve Hopa Eğitim ve Kültür Derneği’ne plaket verilmesi ile devam etti.

Yönetmen Özcan Alper’e Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Başar ailesi temsilcisi Rauf Başar’ın Birgül Sevim’e Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan ve Hopa Eğitim ve Kültür Derneği adına Naci Şanlı’ya Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi plaket verdi.

Dilan Şahinbaş