KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 17-05-2021 15:43   Güncelleme : 17-05-2021 15:43

YAŞAR KARS - YATIRIM VE TEŞVİK SİSTEMİNDE ARTVİN - ( 2 )

Konuyla ilgili olarak 1. yazımızda bazı genel bilgiler vererek, Yeni Teşvik Sisteminde Artvin’in 4. Bölgede yer aldığını, 2012 yılında yapılan değişiklikle yine yerini koruduğunu belirtmiş, 2. Yazıda uygulama esasları ve rakamsal verilerle bilgilendirme yapacağımı yazmıştım.

 YAŞAR KARS - YATIRIM VE TEŞVİK SİSTEMİNDE  ARTVİN - ( 2 )

Yeri gelmişken şunu da tırnak içinde belirtelim; “Geçtiğimiz yıl 21 Ağustos 2020 günlü Resmi Gazetede yayımlanan, Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı (2846) ile ilinin ait olduğu teşvik grubundan bir alt grupta teşvik uygulanacak ilçeler (53 İlçe) belirlenmiş olup, ilimiz bu kapsamın dışında bulunmaktadır.”

Uygulama esaslarına (Destek Unsurları) bakmadan önce şunu belirtmek isterim. ‘Genelde teşvik ve bazı destekler, iş insanları ve yatırımcı tarafından yanlış bilinir. Bir danışman olarak bu durumla çok karşılaştım. Teşvik sisteminde devlet yatırıma nakit para vermez. Bu durum birçok destek programında da böyledir. Sadece yatırım yaparken daha az harcama yapmanızı, gerekiyorsa yer tahsisini ve işletme aşamasına geçtikten sonra bazı kalemlerde çeşitli indirimler sunar .(Örnek: Vergi- SGK primleri gibi)

Diyelim ki 1 Milyon TL’lik bir yatırımla ‘Giyim Eşyası İmalatı’ yapacaksınız. Yani devlete dediniz ki, benim 1 milyon liram var ve yatırım yapacağım, bana nasıl bir katkı sunarsın?   Ya da dediniz ki, ben 3 yıldız ve üzerinde turistik bir otel yapacağım. Veya en az 100 öğrenci kapasiteli bir yurt yapacağım. İşte bu anlamda yararlanacağınız destek unsurları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.  (Bknz: https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri)

DESTEK UNSURLARI (3)

Yine önceki yazıda, İlgili Bakanlığın 20 Nisan 2021 tarihli raporuna göre 2001 -2021 tarihleri arasında enerji ve maden yatırımları ve bütün alt sektörler de dâhil, 9’u yabancı sermaye olmak üzere, toplam 136 belge alınmış ve toplamda 2472 istihdam sağlandığını belirtmiştik.

Şimdi ilimize ait bu “20 yıllık” süreci ve verileri biraz açalım. Bakalım teşviklerle ne kadar yatırım yapılmış ve istihdam sağlanmış.

Enerji Sektörü; Verilen belge 37, Yatırım miktarı 1.728 Milyon, Sağlanan İstihdam 488

Hizmetler Sektörü; Verilen belge 67, Yatırım miktarı 388 milyon, istihdam 926

İmalat Sektörü; Verilen Belge 22, Yatırım miktarı 56 milyon, sağlanan istihdam 326

Madencilik Sektörü; Verilen belge 7, Yatırım miktarı 987 milyon, istihdam 682 kişi.

Tarım Sektörü; Verilen belge adedi 3, Yatırım miktarı 12 milyon, sağlanan istihdam ise 50 kişi.

Burada Hizmetler sektörünü biraz açmak ve turizm yatırımlarıyla ilgili verileri paylaşmak istiyorum. “Son 20 yılda ilimizde Otel, Motel, Pansiyon, Kamp ve Konaklama yerleri alt sektöründe, 18 belge alınmış, 151 milyon sabit yatırım yapılmış ve 425 istihdam sağlanmış.”

Bu verilere bakıldığında, tüm alt sektörleri ile beraber Hizmetler, İmalat ve Tarım sektörleriyle sağlanan istihdam sayısıyla, Enerji ve Maden sektörüyle sağlanan istihdam sayısı arasında çok fark olmadığı görülüyor. İsteyen okuyucular, https://www.sanayi.gov.tr/istatistikler/yatirim-istatistikleri adresinden verileri daha detaylı inceleyebilirler.

Şimdi gelelim son yıllarda en çok yatırım yapılan illerde başlangıç ödenekleri ile ilgili verilere.

Aşağıdaki tabloda diğer büyük şehirlerin arasındaki ilimizin yıllara göre aldığı yatırım görülüyor. 2004-2007-2010-2013-2016 ve 2019 yıllarında; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Diyarbakır gibi büyük illerin arasında, Yatırım Yapılan İllerde Başlangıç Ödemelerinde toplam  2.904.505 TL ile ilk sıralardayız.

YATIRIM DURUMU

.Rakamlar (Teşvikler hariç) ne kadar onur ve gurur verici değil mi?

Bunun değerlendirmesini de bir sonraki yazıda yapmaya çalışacağım.