KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 14-06-2021 11:13   Güncelleme : 14-06-2021 11:13

YAŞAR KARS - Ressam Yaşar KUTLU

Hayatta birçok şeyi hak eden fakat hayatın kendisine verdiklerini hak etmeyen Ressam Yaşar Kutlu, ne yazık ki aramızdan ayrıldı.

YAŞAR KARS - Ressam Yaşar KUTLU

Her zaman naif ve kibardı.  Bu tavırlarıyla zanaatını ve sanatını yapmaya çalıştı memleketinde. Ben kendisini tanıdığımda lise çağlarımdaydım.  İnönü Caddesi Özgün Pasajındaki tabelacı dükkânında, bir yakınım vasıtasıyla tanışmıştık. 

Yazım düzgündü ve okul yıllarımda hep iyi not alırdım dönem ödevlerinden. Sıkılırsan gel ara ara yardım et,  resim yapmayı da öğretirim demişti. Hatta kuzenim onun vasıtasıyla, resim kabiliyetini epey ilerletmişti.  Gittim ve orada öğrendiğim şeyler, askerde acemİ birliğimde acayip işime yaramıştı.

Naif adamdı dedim ya, çok çekti esnaflığın alacak verecek işinden. Yaptığım işlerin parasını çok geç alıyorum ve çoğunu alamıyorum diye yakınırdı. Yaptığı tabelalar, aslında sanatının da göstergesiydi, yağlı boya çalışırdı. O zamanlar,  daha çok dinlenmek için resim yapıyorum dediğini hatırlıyorum.  Dükkânı çok dağınıktı ama işyerine girdiğinizde, onun yaptığı Atatürk resmi bütün dağınıklığı bastırırdı.

Yıllar yılları kovaladı ve çok yoruldu. İş yerini değişti, gelişen teknolojiye ayak uyduramadı. Ve zor günler yaşamaya başladı. Sonunda Artvin’den uzaklaşmak zorunda kaldı.  Memleketteyken ara ara çayını içtiğimiz güzel insan,  bu dünyadan ayrıldı. Birçok değerimiz gibi onun da bu memlekette kıymeti bilinmedi.

Bursa’ya taşındıktan birkaç yıl sonra tarihi çarşıda karşılaştık. Her zamanki gibi çayını esirgemedi tabi.  Oturduk biraz sohbet ettikten sonra, haydi atölyeye gidelim sana resimlerimi göstereyim dedi.  Gittik ve yaptığı bütün resimleri bir çocuk gibi severek tek tek anlattı. Oğlu Ahmet’i yaptığı resmi gösterince, boğazımın düğümlendiğini hatırlıyorum. Engelliydi Ahmet ve Denizli’deki bir merkezde kalıyordu. Onun da gözeri doldu tabi.

Sonra… Yaşar Abi dedim, gel kısa bir söyleşi yapalım, çıkardığım dergide (Yeşil Beyaz Artvin) yayınlayayım dedim.  Seve seve kabul etti, şiir de yazardı ve bir şiirini de paylaştı günün hatırasına…

Bu yazımda,  o söyleşiyi anısına saygı ile paylaşıyor, ışıklar içinde olsun diyorum.  Sanata ve insanlığa verdiğin emekler için teşekkürler Yaşar Abi…

(Yeşil Beyaz Artvin Dergisi – Mart 2011)

Yıllarca Artvin’e zanaatkâr olarak hizmet veren ve bu süreç içerisinde, Resim sanatında da Artvin’e büyük katkıları olan Yaşar Kutlu ile Bursa’da karşılaştık. Atölyesine gittik, çayını içtik.

Yaşar Kutlu; Artvin’deki bilinen adıyla “Ressam Yaşar” ile kısa bir söyleşi yaptık.

Yeşil Beyaz: Sn Kutlu, kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Resim sanatına nasıl başladınız?

Yaşar KUTLU: 1948 yılında Artvin’de doğdum. Resim sanatını babamdan öğrendim. Ben 5 yaşlarındayken Artvin’den Amasya’ya göç ettik. Amasya’da tabelacı ve ressam Mahmut Taylak ustanın yanında çıraklık yaptım. Tabela yazmayı öğrendim. Daha sonraları 20 yaşlarında Artvin’e dayılarımı ziyarete geldim. Artvin’de tabelacı yoktu baktım ihtiyaç var ve o zaman ilk tabelacıyı, Artvin merkez’de Dr. Ömer Bey’in Pasajında ben açtım. İlk tabelam da o zaman köfteci olan rahmetli Aslan Yamak’ın işyerinin tabelası oldu.

Artvin’de 36 yıl kaldım. Resim tabela derken yıllar birbirini kovaladı ve kader beni Bursa’ya taşıdı. Dört yıldır Bursa’da yaşıyorum. Geçen zaman zarfında Artvin’de çok temiz ve kaliteli dostlar ve arkadaşlar edindim. Buradan sizin vasıtanızla hepsine selam söylüyorum.

Yeşil Beyaz: Şuan Bursa’da yaşıyorsunuz bize duygularınızı anlatır mısınız?

Yaşar KUTLU: Söylediğim gibi 4 yıldır Bursa’da yaşıyorum. Burada sanatçı insanları tanımak, dost olmak, eksiklerimi tamamlamak ve kendi tarzımı tam anlamıyla oturtmak için çeşitli çalışmalar yapıyorum. Başta “Portre” olmak üzere, Hayal dünyamı ve sonu gelmez çalkantılı yaşamımı “Sür Realist” çalışmalarla, tuvallere aktarıyorum. Yüce yaratıcının eksiksiz yarattığı dünyanın güzelliklerini, insan beraberliğinde, insan beyninin akıl süzgecinden geçen kısımlarını renklerle tuvale yansıtıyorum.

Yeşil Beyaz: Kaç yıldır resimle iç içesiniz?

Yaşar KUTLU: 50 yıldır sanatla uğraşıyorum. Birçok saygıdeğer sanatçıları tanıdım. Ülkemiz adına her yıl bu konuda ilerlediğimizi görüyorum. Bundan da ülkem ve şahsım adına çok mutlu oluyorum. Yüzlerce resim yaptım. Yurt içinde ve yurt dışında bu çalışmalar birçok yere götürüldü. Zaman olursa ileriye doğru İstanbul ve Bursa’da kendi kişisel sergimi açmak istiyorum. Bursa’da bana her zaman yardımcı olan Ressam Ertuğrul Topsakal beyefendiye çok teşekkür ediyorum.  Buradan sizin aracılığınızla bütün hemşerilerime ve Artvin’e selamlarımı yolluyorum. Size çok teşekkür ediyor, yayın hayatınızda başarılar diliyorum.

ÇORUH NEHRİ

Beyaz tül perdelerden

Dantel dantel dökülürken

Karlı dağlardan

Derin vadilere

Yaban keçileri inerdi.

Ürkek yorgun sulara

Çoruh Nehri yosun tutmuş taşlara

Çarpa çarpa inerdi

Kim bilir neler söylerdi

Efsunlu nağmelerde

Kuytulara gizlenmiş

Bıyıklı balıklara

Ah şu doyumsuz

İnsanoğlu olmasaydı

Çoruh hiç ağlamazdı

Hayvanlar hür olur

Dünya meleklerle dolar

Artvin’de cennet olurdu 

 (Yaşar KUTLU- 1990)