KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 26-04-2021 13:23   Güncelleme : 26-04-2021 13:23

YAŞAR KARS - QWERTYUIOP

İlk yazılı iletişim 6000 yıl önce tabletlere yazıyla başladı. Fenike alfabesi, Sümer kil tabletleri, Mısır hiyeroglif yazıları bugünkü yazılı iletişimin ilk bilinenleri.

YAŞAR KARS - QWERTYUIOP

İlk posta teşkilatı MÖ 900’lerde Çin’de kuruldu ve MÖ 105’lere gelindiğinde, Ts’ai Lun kâğıdı icat etti.  Bu arada MÖ 200’lerde, Mısır ve Çin arasında ortak haberleşme istasyonları geliştirildi.

Bu anlamda bütün gelişmeleri yazmak istesek sayfalar yetmez. Onun için yakın tarihe gelelim.

Bilindiği üzere bilgisayar ve bilişim çağındayız. İlk bilgisayar Eniac, 1940 yılında Pensilvanya Üniversitesi’nde üretildi.  Bilgisayarlı internet kullanımı ise 1969 yılında ABD’de gerçekleşti.

İlk e-mail (QWERTYUIOP) 1971 yılında gönderildi ve e-mail kullanan ilk kamu görevlisi 1976 yılında Kraliçe Elizabeth oldu.

1980’lerde dijital dönüşüm başladı ve Apple Macintoshu’u duyurdu. Bu tarihlerde cep telefonları da küçülerek, yaygın kullanılmaya başlandı.

Yine 80’lerin sonunda www protokolü hayata geçirildi ve ilk alan adı symbolics com bugün 40’lı yaşlarında. İlk Blog 1994 yılında açıldı. 2000’li yıllarda blogların kullanımı arttı ve kişisel web tasarımlarının babası WorlPress,  işe meraklı olanların en çok kullandığı blog oldu.

Şimdi gelelim e- ticaret konusuna,

İlk e- ticaret 1994’te gerçekleşti ve Sting’in CD’si Netmarket’in Web sitesinde satıldı. Yine ilk kitap ise 1995 yılında Amazon.com’dan satın alındı.

1997 yılında ise ilk Microsoft Hotmaili satın aldı ve bugün artık hayatımızın bir parçası. Tüm bu gelişmelere paralel olarak yine 1997 yılında ilk sosyal medya sitesi Six Degrees kuruldu. 2000 yılında Facebook kurulurken, 2005 yılında ise Youtube’a  ilk video yüklemesi yapıldı.

Ertesi yıl ilk tweet atıldı ve 2010 yılında açılan Instagram’da ilk fotoğraf paylaşıldı. Bu süreçte, 2005 yılından 2013 yılına kadar hemen hepimize hizmet veren MSN Messenger’i de unutmamak lazım. 

Bu arada çeşitli arama motorları hayata geçirildi. (Tabi Türkiye tarafından değil) Microsoft ‘un Google’u, Çin’in Baidu’su, Rusya’nın Yandex’i  ve yine ABD’li DuckDuckGo gibi…

Ve bu ilklerin bugün ayrı ayrı piyasa değerleri, milyar dolarlarla hesap ediliyor.  2019 yılı piyasa değerine göre Apple 1,38 Trilyon Dolar, Microsoft 1,27 Trilyon Dolar, Alphabet 1 Trilyon Dolar, Amazon 931 Milyar Dolar, Facebook 632 Milyar Dolar (Kynk: AA) 

Bunları niye yazdım?

Çünkü bilgisayar,  bilişim ve iletişimdeki ilklerde biz yokuz. İcat eden değil, hep kullanıcı olmuşuz.

Dünya ölçeğinde marka değeri olan şirketler arasında, bırakın ilk 10’u 20’yi ilk 100 şirkette bile yokuz. Piyasa değeri yaratabilecek şirketleri bile el aleme satmışız.

Hal böyleyken, 21. Yüzyılda teknoloji, iletişim ve e- ticaret almış başını giderken,  gün geçmiyor ki ülkenin kurucusuna ve kuruluş değerlerine laf edilmesin ve yok sayılmasın.

Zannediliyor ki padişahlığa ve şer’i düzene dönülürse bunlara yetişeceğiz. Hele hilafet gelirse uçuşa geçeceğiz. 

Düşünebiliyor musunuz? Bu yüz yılda öğretmenin biri çıkıyor bir kitabı yasaklıyor. Hem de ülkenin kurucusunun yazdığı,  herkesin ibretle okuması gereken bir kitabı..!

Bu münferit bir olay olarak değerlendirilmemelidir.

NUTUK,  bu ülkede her Türk vatandaşının okuması gereken bir eserdir.

Eğer yukarıda yazdığım ilkleri yapmak istiyorsak,  okullarda başlangıç, kitaplığımızda baş ucu kitabımız olmalıdır..!