YEREL
Giriş Tarihi : 08-12-2021 16:27   Güncelleme : 08-12-2021 16:27

Yaşamhak Lazım Projesi 1 Yaşında

Yaşamhak Lazım Projesi 1 Yaşında

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları’nın  Türkiye'de kadına yönelik şiddeti engellemek için devreye soktuğu “YaşamHak” adlı bir projesi 1 yaşında.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Yavuz Dinç, Yaşam Hak Projesinin 1’inci yılında bir açıklama yayınladı.

Başkan Dinç yayınladığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İktidarda olmamamıza rağmen, Partimizin çözüm üreten icracı kimliğini ortaya koyduk. İstanbul Sözleşmesi’nin gerekliliklerinden birini yerine getirerek, genel merkezimizde Alo Şiddet Hattı kurduk. 444 82 85 numaralı hattımızdan 7/24 şiddet mağdurlarına ücretsiz hukuki ve psikolojik destek hizmeti sunduk.

Projemiz kapsamında sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve barolar ile 55 protokol imzaladık. Şiddet gören kadınların karakollarda, savcılıklarda, hastanelerde, adliyelerde yanında oluyoruz. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet davalarını, mağdurlar ve aileleri ile dayanışma içinde takip ediyoruz. Şiddet mağduru çocuklara eğitim ve burs desteği verilmesine aracı oluyoruz.

Bugünden itibaren tüm şiddet mağduru kadınlar ve çocuklar bize bir tuş ile ulaşabilecekler. Cep telefonlarından indirilecek olan YaşamHak uygulaması ile hem çağrı merkezimizle hem de kolluk güçleriyle hızla temas kurabilecekler. Ayrıca uygulama sayesinde, en yakın mesafedeki kadın kolları yöneticilerimizle bağlantıya geçebilecekler.

Projemizin birinci yılında, tüm şiddet mağduru kadınlara ve çocuklara “Yalnız değilsin, biz varız” diyor, iktidarımızda şiddeti durduracağımızın sözünü veriyoruz.”

Zülfiye AKSU