Yerel
Giriş Tarihi : 31-10-2022 10:49

“Yaşam Hakkı İhlallerinin Karşısındayız”

“Yaşam Hakkı İhlallerinin Karşısındayız”

Artvin Kadın Dayanışma; HAYDİKO Derneği Başkanı olan Emel Meriç’e Hopa Belediyesi personelleri tarafından yapılan çirkin saldırıyı kınadı.

Artvin Kadın Dayanışmatarafından yayınlanan ve saldırının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğine vurgu yapıldığı vurgulanan basın açıklamasında “Arkadaşımıza yapılan saldırının kadına yapılmış bir şiddet oluşunun yanı sıra yaşam hakkına da bir müdahale olduğunu belirtmek isteriz” denildi.

Açıklamanın tamamında şu ifadeler yer aldı:

“25.10.2022 tarihinde ilimiz sınırları içerisinde gerçekleşen olayda kadın mücadelesinin de içinde birlikte hareket ettiğimiz kadın arkadaşımız Emel Meriç darp edilmiştir. Erkek egemen zihniyetin her alana sirayet ettiğine, üstünlük algısının kendinden aşağı gördüğü her canlıya istediğini yaptığına şahidiz. Bu ülkede her on yedi saniyede, bir kadın tecavüze uğruyor. Her bir saniyede, yüzlerce hayvan öldürülüyor gerçeğinden hareketle, ezilişin, sömürünün karşısında duran Artvin Kadın Dayanışması olarak bizler, hayvanların da yaşam hakkı için mücadele ederken darp edilen, ölümle tehdit edilen kız kardeşimizin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. 

25.10.2022 tarihinde Hopa Belediyesine ait aracın içindeki görevlilerin kendi sokaklarındaki sahipsiz hayvanları,Artvin il sınırlarında terk edeceğine dair bir ihbar almış olan HAYDİKO, bu ihbar üzerine jandarmaya da haber vererek bölgeye intikal etmiştir. Bu müdahale esnasında arkadaşımız Emel Meriç'e araçtaki görevliler,saldırıda bulunmuş ve tehditler savunmuştur Jandarma güvenlik biriminin müdahalesiyle daha elim sonuçların önüne geçilmiştir ve jandarma ekiplerince olay kayıt altına alınmıştır.

Artvin Kadın Dayanışması olarak ayrımcılıktan beslenen her türlü şiddete karşı mücadelemize devam edeceğimizi, üstünlük taslayanların yok ediciliğine karşı yaşam hakkı ihlallerinin karşısında olacağımızı beyan ederiz.

Eşitlik, adalet, doğa, hak diyen ve bunlar için mücadele eden, kadının erkeğe hizmet için yaratıldığını düşünen bir zihniyetin yarattığı yıkımın şahidiyiz ve bu zihniyetin karşısında duran kadınların benzer bakış açısıyla yok edilen canlılar için de ses çıkarmasını gerekli görüyoruz.

Hayvan hakları mücadelesi de bir yaşam hakkı savunuculuğudur ve en zayıf halkanın hakkını savunmak da görevimizdir.”

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber