YEREL
Giriş Tarihi : 18-05-2021 11:38   Güncelleme : 18-05-2021 11:38

Yasaklar sonrası berberlerde yoğunluk

Türkiye’de 29 Nisan günü başlayıp 17 Mayıs sabahı biten tam kapanmanın ardından berberlerde yoğunluk oluştu.

Yasaklar sonrası berberlerde yoğunluk

Berber dükkanı işleten Kadir Özdemir yasakların ardından tekrardan randevu usulü çalıştıklarını belirtirken 19 Mayıs tarihine kadar randevularının dolduğunu yasaklardan sonra yoğunluğun oluştuğunu belirtti. Küçük yaşlardan beri berber olan Özdemir pandemi sürecinde açtığı dükkanın yasaklara denk gelmesi maddi olarak sıkıntılar yaşamasına sebebiyet verdiğini söyledi. Borçlarının genel olarak esnaflara olduğunu bu sebeple de çok büyük sorunlar yaşamadığını söyleyen Özdemir bankalara borcu olan esnaflar ne yapacak diye sordu. Esnaf esnafın derdinden anladığını ifade Özdemir bankaların ise borçlar konusunda bu süreçte daha anlayışlı olmaları gerektiğini söyledi. Yasaklar bittiği için 2  3 günlük bir yoğunluk oluştuğunu ancak 2  3 gün sonra yine sorunlar yaşayacağını ifade etti.

Türkiye’de ilk Kovid vakasının görüldüğü tarih 11 Mart 2020 tarihinden sonra başlayan yasaklarda uzunca bir süre kapalı kalan berberler yine 21 günlük tam kapanmada dükkanları kilit vurma durumunda kaldı. Bu süreçte her esnaf gibi berberlerinden mağdur olduğunu ifade eden Özdemir bu süreçte ayakta kalabilmek için elinden geleni yaptığını belirtti. 17 Mayıs 2021 tarihiyle tekrar dükkanını açıp işbaşı yapan Özdemir dükkanını açmanın verdiği sevinçle işine dört elle sarıldı. Yasaklar sonrası oluşan yoğunluğu anlatabilmek için yaklaşık 2 saat ara vermeden tıraş yatığını ifade etti. 19 Mayıs tarihine kadar olan süre de randevuların dolduğunu açıkladı. Pandemi sürecinde randevu usulü çalışmanın hem avantaj hem de dezavantaj olduğunu anlatan Özdemir randevu usulü çalışmak daha kolay kaç müşterin olduğunu kimin ne zaman geleceğini bilmenin avantaj olduğunu söylerken randevu alıp gelemeyenler de olduğunu bu yüzden de oluşan boşlukta zarar ettiklerini belirtti.

Pandemiden önce kimi insanın yine randevu alıp geldiğini kimisi ise dükkana gelip berberin boş vaktine kadar bekleyip traş olduğunu söyledi. Böylelikle boş vakitleri de değerlendirerek daha çok kazanç elde etme fırsatı bulduklarını söyledi. Ancak şuan tamamen randevu usulü çalıştıkları için arada oluşan boşluklarda boşluklar da boş kaldıklarını ifade etti. Bu da günde 10 müşteriye denk gelirken maddi olarak da 400 liraya denk geldiğini belirtti. Randevuyla gelen müşterinin tıraşı 10 dakika sürüyor bir sonra ki müşterinin randevusu 30 dakika sonra bu oluşan arada bir müşteriyi daha tıraş edebilecekken edemeyecek olmaları maddi olarak kayıp yaşamaları sebebiyet verdiğini ifade etti.