YEREL
Giriş Tarihi : 24-03-2021 17:26   Güncelleme : 24-03-2021 17:26

YASAKLAR BİTTİ BERBERİN DERDİ BİTMEDİ

Salgından dolayı yasakların olması esnafları etkilemişti. Kademeli normalleşme ile yasakların esnek hale getirilmesi birçok esnafın yüzünü güldürse de berberlerin yüzünü güldüremedi.

YASAKLAR BİTTİ BERBERİN DERDİ BİTMEDİ

Berber ihtiyaçları salgının yaratmış olduğu tehditten dolayı azalmış durumda. İnsanların berberlere olan ilgisi az olduğundan sağlanan kazançlarda bir o kadar az durumda. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Berber Esnafı Vehbi Can Çelik şu ifadelere dikkat çekti. ‘’ 25 yaşındayım ve yaklaşık 10 yıldır bu meslekteyim. Üç yıl kalfalık bir yıl ustalık olmak üzere toplam dört yıl erkek kuaförü olmak üzere eğitimini aldım. Ve şimdi burada kendi dükkânımdayım.’’ ifadelerinden sonra merak edilen sorulara verdiği cevaplar dikkat çekti.

Pandemi işlerinizi nasıl etkiledi?

Ben zaten iş yerimi pandemiye denk geldiğinde açmıştım. Onun dışında sürekli tek kullanımlık malzemelerimiz var bu durum kazanç olmamasından dolayı zarara neden oluyor mesela tek kullanımlık havlular gibi malzemeler mevcut. Kazançtan çok masrafımız oldu ve işler bu süreçte %65 düştü diyebilirim. Müşteri potansiyelimizde düştü beklemede yok artık sürekli randevu şeklinde ilerliyoruz bu durumda kısıtlı müşteriye neden oluyor o saate adam belki işi çıkıyor gelemiyor diğer gelecek olan müşteriye kadar iki saat kadar bekleyebiliyorum. Bazen daha fazla olabiliyor bu süre onun dışında kiralarımızı zor ödüyoruz kirayı da geçtim. Kredi borçlarını ödemekte güçlük çektiğimi en azından kendi adıma söyleyebilirim yardım durumu vardı 6 ay oldu henüz yapılan herhangi bir yardım söz konusu olmadı. Ben hiçbir destek falan görmedim şuana kadar kendi imkânlarımla tutunmaya çalışıyorum demek doğru olur.

Saç ve sakal kesimi fiyat olarak artmıştı bunun sebebi nedir?

Şu şekilde söyleyeyim bu dönemde normalde saç, sakal ve yıkama fiyat olarak 50TL bu miktar biraz büyük para olarak gelebiliyor. Ve 50TL büyük gibi geliyor. Bence de bir ailede üç kişi aylık tıraş olacaksa 150TL gibi bir paraya denk geliyor bu miktar yıllık olarak bakarsak az bir para değil cidden. Ama insanlara bize de büyük para gibi geliyor ben yaklaşık 6 yıl önce saç tıraşı yaptığımda bir saç tıraşıyla bir cağ döner yiyordum. Şimdi bir saç döneri kurtarmıyor gibi bir şey oluyor et değil tavuk yiyoruz gibi oluyor. Pandemi durumu araya girdiğinde de etkisi çok büyük artmıştı şu anda daha siftah bile yapmadım henüz normalde eskiden açar açmaz siftahı yapardık ama öğlen saatine geliyor şu an daha henüz bir hareket olmadı.

Randevulu sistem nasıl işliyor?

Randevulu sistem artık mecburi oldu randevusuz alamıyoruz artık. Bu sistem aslında müşteri için daha iyi oldu sıra beklemesine gerek yok ve içeride yoğun bir kişi sayısı yok önceden oturup beklerler veya ayakta bekleyen olurdu. Şimdi adam tıraş olurken sessiz sakince tıraşını oluyor rahatça gelip gidiyor. Bu durum daha çok müşteriler için iyi oldu diyebilirim. Biz saati veriyoruz o saate bitirmeye çalışıyoruz randevunun bir kazancı yok yani sadece müşteri ve benim aramdaki çalışma ve iş konforunu artırmış oluyor.

Eklemek istediğiniz son bir şey var mı?

Şimdi günümüzde ben okuduğumda yaklaşık 22 öğrenci vardı eğitim gördüğümüz yerde. Şu anda 3 sene içerisinde çok ciddi bir düşüş var bu mesleğe olan ilginin mesela 16 yaşında başlaması gerekiyor bir çocuğun çünkü el yeteneği daha yatkın ve el becerisini daha çabuk kavrayıp işe karşı olan becerisini o yaşlarda hızlı kavrayabiliyor. Şu an kuaför bölümünde çok açık var gençlerimize şu öneriyi vereyim en azıdan bir gidip deneyin yapabilir miyim? Diye bakın kendinize en az 10 yıl sonra bu meslek alanında Türkiye’nin sıkıntı çekeceğini söyleyebilirim bu ilerleyişle en azından. Bu mesleğin ölmesi imkânsız bir şey atalarımızdan kalan yıllardır devam etmekte olan bir ihtiyaç gereksinimi haline gelen meslek bu sonuçta insanların saçı ve sakalı hep uzamakta elbet normale dönüldüğü zaman işlerimiz açılacak. Ama sürekli yenilik oluyor özellikle yeniçağdaki çocuklar bu işi yapmak istemiyor. Bu işi yapmayı istemiyorlar ama çok büyük bir açık olduğunun farkında değiller kuaförlük mesleği hiç bitmeyecek olan bir meslek ama çocuklarımız düşük para kazanırım korkusu ile yaklaşıyorlar biz çırakken para almıyorduk. Ben üç yıl boyunca para almadım böyle çalıştığımı hatırlıyorum ve şu an kendi dükkânımı açtım yani iyi veya kötü sonuçta mesleğim var kimseye muhtaç değilim bunu düşünüp akıllıca hareket etmeleri de gençlerimiz için iyi olur en azından elinin altında meslekleri olsun bu hangi alanda olursa olsun. İsterse sanayide meslek sahibi olsun isterse berber olarak bu işi yapmak istemeyip başka bir bölümü okurlar ama elinin altında her zaman bir meslek olur zor zamanda işine yarayacak olan meslekleri olmuş olur diyebilirim. ‘’ İfadelerine yer verdi.