Yerel
Giriş Tarihi : 17-02-2023 15:25

Yardım çalışmaları devam ediyor

Yardım çalışmaları devam ediyor

Borçka İlçe Müftüsü Aslan Güler, yaşanan deprem ile ilgili duygularını dile getirerek Müftülük olarak yapılan çalışmalardan bahsetti.

Borçka İlçe Müftüsü Aslan Güler, 10 ilde gerçekleşen deprem ile ilgili duygularını paylaşarak herkesin içini yakan bir acı olduğunu vurgulayarak “Acı bir olay olduğu zaman atasözü gibi olmuştur ateş düştüğü yeri yakar derler ama bu sefer ateş bütün ülkeyi sardı, sadece ülkeyi sarmakla kalmadı bütün dünyayı sardı. Bütün dışardaki din kardeşlerimiz başta olmak üzere, İslam dünyası başta olmak üzere herkes yardıma koştu.

Biraz önce bir odun yüklemesi vardı oradaydım kara rağmen insanlar kendi acısıymış gibi işin ucundan tutmaya çalışıyor buda acıyı ne kadar derin hissettiğimizi gösterir. İlk günden itibaren nerden baksanız insanların yüzünde bir burukluk var. Bu acı öyle bir acı hepimizin içini yakan bir acı oradakiler daha çok etkilendi doğrudur asla kıyas edemeyiz ama bizimde ağzımızın tadını bozan, yemek yemekten alıkoyan, neşelendiğimizde bizi utandıran bir acı” dedi.

“Yardımlar Devam Ediyor”

Borçka İlçe Müftülüğü depremzedelere atkı, eldiven gibi ürünler gönderdiklerini belirterek Kaymakamlık ve civardaki müftülükler ile beraber kefen temin ederek gönderdiklerini aktardı. Borçka İlçe Müftüsü Aslan Güler yapılan yardımları şu sözler ile dile getirdi” Depremin ikinci günü kendi aramızda, personel arasında bir yardım kampanyası başlattık. İlk etap da hemen havanın kış olması sebebi ile toplanan miktarları ve kurum hesabımızdaki miktarlardan paralardan kullanabileceğimiz kadarını aldık. Esnafımızı dolaşarak bere, atkı, eldiven, kışlık çorap, içlik ne bulabilirsek bunları temin ettik. Ardından gıda kolisi hemen hazır çıkarıp yiyebileceği besin değeri kuvvetli olan gıdalar temin ettik.  Su temininde yardımcı olduk ilk gün bunları yaptık. Bugün ihtiyaçlar gibi kefen ihtiyacı da bir ihtiyaçtı.

Kaymakamlığımızın koordinesinde kefen bulmaya çalıştık. Hamdolsun bulduk da. Kaymakamlığımız ve civar müftülüğümüzde dahil olmak üzere toplam otuz üç ton oda yaklaşık bin iki yüz metreden fazla kefen yapıyor. Adıyaman’a giden cenaze ve manevi hizmetler için giden il müftülüğü ekibimize teslim edildi. Arkadaşlarımız her tır yüklemesin de ilk günden itibaren erzakların,gelen malzemelerin gençlik sporda ayıklanmasında, kamyona yüklenmesinde bütün arkadaşlarım görev aldılar halen daha almaya devam ediyorlar. Buna ilaveten yaklaşık on dört bin liralık bir su yardımı müftülük olarak sağladık.

Üst katta bir lojmanımız vardı boştaydı bir kuran kursumuz vardı onu da hemen misafir haneye dönüştürdük. Şuanda iki aile orada kalıyor. Bir imam arkadaşımızın ailesi Adıyamanlı idi onları ilçemize getirdik Ambarlı muhtarımızın öncülüğün de şuanda ailemiz köyde. Gelen yardımları tasnif ediyoruz ne geldi ne gitti diye halen daha arkadaşlarımız yardıma devam ediyorlar. Kaymakamlığımızın koordinesiyle çalışmaya gayret ediyoruz” diye konuştu.

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber