YEREL
Giriş Tarihi : 04-01-2022 17:32   Güncelleme : 04-01-2022 17:32

Yaralıyız derdimiz çok

Yaralıyız derdimiz çok

Şehir merkezinde esnaflık yapan Gümrükçü Gıda İşletmecisi Mehmet Nuri Gümrükçü, enflasyonun yükselmesini, temel gıda ürünlerine devamlı zam gelmesini eleştirdi.

35 yıldır şehir merkezinde unlu mamüller üzerine hizmet veren Gümrükçü Gıda İşletmecisi Mehmet Nuri Gümrükçü, un fiyatlarına devamlı gelen zammı eleştirerek, devletin küçük esnafı desteklemesi gerektiğini belirtti.

Una 1 ayda yüzde 100 zam

Gümrükçü değerlendirmelerinde şu ifadeleri kullandı:

“Unun fiyatı 1 Kasım 2021 tarihinde 255 liraydı, 29 Kasım’da 400 lira oldu, Aralığın 10’unda da 500 lira oldu.Onun ardından fiyatları düşürdük dediler, 430 liraya düştü.Bu nasıl fiyat düşürmedir; 2 ay içerisinde 255 lira olan un şu an 430 lira biz nasıl yapacağız.

Asgari ücrete de zam geldi ama fazla bir para değil.Ben emekliyim, bana çalışma diyor. Ben halen dahaçalışmazsam nasıl geçineceğim? Üretim yapıyorsun, fiyatlar artınca vatandaş o kadar arttı mı diyor. Temel gıdaya gelen zamdan, elektrik faturalarına yansıyan zamdan dolayı biz de ürünlerimizin fiyatını artırmak zorunda kalıyoruz. Vatandaşla biz birebir yüzleştiğimiz için tepkiler bize geliyor. 255 liralık una gelen zam bir ayda yüzde 100’ü buluyor. Biz ürünlerimize en fazla yüzde 50 yansıtabiliriz, o da zor.

Görünüşte hiç iyi şeyler olmuyors

Asgari ücretlerde arttı, sigorta fiyatları da arttı. Benim imalathanemde 6 çalışan var. Bir işçinin maliyeti şu anda 6 bin liranın üzerinde, 6 kişininmaliyeti 36 bin lira yapıyor. Ben de bir esnaf olarak diyorum ki devlet bana destek versin, aldığımız desteklerle nasıl altından kalkacağız. Ben 6 kişiye ekmek veriyorsam bana bir şeyler vermesi lazım.

Yaralıyız derdimiz çok, anlatacak çok şey var ama ne desek boş. Bundan sonrası vatandaşın takdiri.Biz bedenen çalışıyoruz, 40 yıldır esnaflık yapıyorum, bu caddenin en eskisi belki de benim. Her yerde araç var,yakıt fiyatları da aldı başını gidiyor. Bundan önceki krizlere de şahit olmuştuk ama bu kadar geriye doğru gidilmemişti. Bu normal bir şey değil. Bu kadar da kör bir nesil yetişmemişti, insanlar gözlerini yummuşlar bakalım nereye kadar devam edecek.  Görünüşte hiç iyi şeyler olmuyor”

Dilan Şahinbaş