YEREL
Giriş Tarihi : 27-08-2021 12:47   Güncelleme : 27-08-2021 12:47

YAPTIĞIMIZ HER ŞEY ARTVİN İÇİN

Kafkasör Boğa Güreşleri etkinliği sunucusu Şakir Kara 21-22 Ağustos’ta gerçekleşen Kafkasör Boğa Güreşleri etkinliğini değerlendirdi.

YAPTIĞIMIZ HER ŞEY ARTVİN İÇİN

Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm festivalinin boğa güreşleri etkinliğini gerçekleştirdiklerini, çok kısa süre içerisinde yapılacak mı yapılmayacak mı tartışmaları yaşanırken Artvin Belediyesi Başkanı Demirhan Elçin ve Boğacılar Dernek Başkanı Erkan Keskin ve yönetim kurulu ile birlikte kendilerinin de içinde bulunduğu bir komisyonla gece gündüz çalıştıklarını belirten Şakir Kara, “Artvin halkının 200 yıllık geleneğinin geçen sene yapılamaması bizi çok üzmüştü. Büyük çaba göstermemizin sebebi şuydu; bu sene de olmazsa Artvin’de 2 sene üst üste boğa güreşleri yapılamamış olacaktı. Kafkasör’de bu geleneğin devamı açısından çok önemliydi. Bir de boğacılarımız boğalarını besliyorlar, onlarla uğraşıyorlar. Bir boğanın yıllık gideri 20-25 bin liradan aşağı değil. O yüzden o insanlar heyecanla bekliyorlardı. Harcadıkları emeğin karşılığını alabilmeleri için mücadele ettik” dedi.

Festivalin gerçekleşebilmesi için mülk sahibi Sabit Murat Gökçen ile defalarca görüştüğünü söyleyen Kara, Zeynep ablamız, Serpil ablamız bu sene de büyük bir öz veri göstererek, mahkeme kararı olmasına rağmen Kafkasör’ü tüm Artvin halkının kullanımına bir defaya mahsus verdi. Onlara da çok teşekkür ediyorum tüm geleneklerimiz tüm Artvinliler adına” diyerek beklediğinden çok fazla seyirci katılımı olduğunu aktardı.

Cumartesi ve Pazar günü gerçekleştirilen etkinlikte inanılmaz güreşlerin olduğunu dile getiren Kara, “Şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Eleştiri yaparken elimizi vicdanımıza koymak durumundayız. Sahada bazı boğaların yenilmesiyle alakalı eleştirilere ben şunu söylemek istiyorum. Sonuçta buranın bir hakem heyeti ve dernek başkanı var. Oradaki olayları inceliyorlar, ona göre hareket ediyorlar. O yüzden birbirimize anlayış göstermek zorundayız. Artvin’in sadece Kafkasör değil bir sürü arenası var. Bu arenada güreşler gerçekleşiyor. Bugün onun başına gelen yarın senin başına gelebiliyor. İnsafsızca insanlara saldırmayalım. Hepsi bizim çocuklarımız, hepsi bizim insanlarımız. Bir şekilde orada gördüklerini veya daha farklı boyuta taşımaması için hakem heyeti bazı kararlar almış olabilir buna saygı duymak zorundayız. Karar yanlış veya doğru diyebiliriz fakat onun ötesine geçip aşırı eleştiri yapmaya karşıyım” dedi.

Gökçen ailesinin 4 sayfalık basın bildirisi okuduğu için Artvin halkından zamanlarını çaldığı için özür dileyerek sözlerine devam eden Kara, “Ama şöyle bir şey var; 1969’dan bu güne gelen süreçte, Artvin halkının bilmediği bazı noktalar vardı. Çok kötü eleştirilerle karşı karşıya kalmışlar. Onları tüm Artvin halkının canlı yayında duymalarını istiyorlardı. Biz yıllardır o araziyi kullanıyorsak, yıllardır orada boğa güreşleri yapıp araç sürmeyi öğreniyorsak, orada piknik yapıyorsak Sayın Gökçen ailesinin ne şartlar altında onları aldığını, bugüne kadar bizlere neler sunduğunu halkımıza açıklamak bizim boynumuzun borcuydu. Türkiye Cumhuriyetinin hâkimlerinin savcılarının verdiği kararı sizlerle paylaştım. Bu konuda bu kadar insafsız olmayalım” diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Amaçlarının Artvin’i turizm ve kültür kenti yapabilmek olduğunu, bu açıdan da boğa güreşlerinin haricinde bundan 4 sene önce Türkiye şampiyonaları yapmaya başladıklarını açıklayan Kara, “Bursa, Denizli, Aydın, Erzurum, Çamlıhemşin, İstanbul ve Antalya’dan en iyi boğalar geldi. Türkiye şampiyonası adı altında güreştiler. Amacımız hem kültürler birbirlerini tanısın hem de yeni bir sektör oluşsun” dedi.

Kara açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Aslında çok büyük bir beklenti olmamasına rağmen beklentinin çok çok üstünde hem Ege'de hem de Artvin'de bir ilgi gördü. O güzel boğalarımızı güreştirirken Ege'nin efeleri gelip burada oynuyorlar, Artvin’in güzel ezgileriyle sahada güzel işler çıkartıyoruz. Arkadaşlarımız birbirlerini kucaklıyorlar. Kültürler birbirlerini tanıyorlar bu çok önemli bir şeydi. Bu hafta sonu Melo’da yine benim sunumumla güzel bir festival yaşayacağımıza inanıyorum. Yine Ege tarafında oranın en iyi cazgırlarından Hakan Demirtaş kardeşimiz iştirak edecekler. Egedeki o kültürü Artvin kültürüne bulaştırmadan onlar nasıl yapıyorlarsa görmek için böyle bir şeye giriştik. Bu sadece çıkıp sunmak değil bir de bunun ön hazırlığı var. Artvin'de bir spor faaliyeti yapıyoruz güreş yapıyoruz. Artvin Gençlik Spor İl Müdürü Mustafa Demirkan’a a çok teşekkür ediyorum. Herkes bu işte elini taşın altına koymuş durumda. Amacımız herkesin desteğiyle Artvin’de faaliyet olsun başka yapacak bir şeyimiz yok.”

DİLAN ŞAHİNBAŞ