YEREL
Giriş Tarihi : 03-05-2021 13:20   Güncelleme : 03-05-2021 13:35

Yanlıştan dönmekte erdemdir

Eski Adliye yokuşunda koyulan kapanın önünde açıklama yapan Tahtalı “ İl Trafik komisyonuna bu uygulamanın uygulanması için talepte bulunduysa kaldırılması içinde talepte bulunmasını arzu ederim” dedi.

Yanlıştan dönmekte erdemdir

Artvin’de Şehir içi tek yön uygulamasına 9 Nisan günü itibariyle geçildi. 9 Nisan’dan itibaren birçok kişinin uygulamanın yanlış olduğunu düşünmesi ve bu sebeple de tek yön uygulaması kapsamında koyulan kapanların zararlı olduğunu düşünülmesi üzerine AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Fatih Tahtalı konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “ Artvin Belediyesi’nin yapmış olduğu yanlış bir uygulamayla alakalı kamuoyunu bilgilendirme hem de bundan sonrası için yapılması gerekenlerle ilgili bilgilendirme yapmak istedik. Yaklaşık 15-20 gün önce Artvin’in farklı sokaklarının girişine çıkışına kapan koyarak tek yöne mecbur hale getiren bir uygulama yapıldı. Kapan uygulamasının başlangıcı 2019 yılının Ekim ayında İl Trafik Komisyonun yapılan toplantıyla Artvin Belediye Başkanlığının daha önceden trafik komisyonuna gündeme alınmasıyla ilgili müracaatın değerlendirilmesinin sonucu. Gündeme alınması istenen konu çeşitli sokaklarda tek yön uygulamasının kararının verilmesi ve kapan uygulamasının yapılması. Kamuoyunda da şöyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu uygulama il trafik komisyonunun almış olduğu bir karar olarak algı yaratılmak isteniyor. Bu uygulamada Artvin Belediyesi’nin dahli yoktur, bir yanlış varsa İL Trafik Komisyonu yapmıştır şeklinde bir algı yaratılmak isteniyor. Bu oluşturulmak istenilen algı doğru değildir. İl Trafik Komisyonu kurumların, vatandaşların taleplerini valilik üzerinden İl Trafik Komisyonunda değerlendirilmesini talep ettikleri yerdir. Burada da talebi yapan Artvin Belediye Başkanlığı olduğu için bu talep değerlendirmeye alınmamış olsa veya il trafik komisyonunda olumsuz bir karara bağlandı. Yani bu kapan koyulması ve tek yön uygulaması tarafından reddedilse o zaman da aslında biz trafik sorununu çözecektik, park sorunu çözecektik ama iktidar partisi kurumlarla bu kararları almamızı, bu uygulamaları yapmamızı engelliyorlar gibi bir algıyla karşılaşabilirdik. İl Trafik Komisyonu doğru olanı yapmıştır. Mücavir alan içerisinde Artvin Belediyesi bu sokaklardaki yönlendirmeyi, trafik sorununu, yeni yolları açmayı, belli saatlerde geçiş vermeyi uygulayacak olan kurumdur. Bununda uygulanmasının yolu Trafik Komisyonudur. Aslında bunu Artvin Belediyesi yapmadı diye anlatılan şeyler yanlıştır.

Bu uygulamanın yanlış olduğunu insanlar burada yaşayarak görüyor. Tabii ki kapan uygulamasıyla bunu mecburi hale getirmek üzücü bir şey. Artvin eğitim oranı en yüksek illerden bir tanesidir. Dolayısıyla trafikte koyulmuş tek yön tabelasına uyarız. Tek yön tabelası insanların trafiği yönlendirmesinde yeterli bir uygulamadır. Hiç kimsenin tek yön olan yere tersten gireni ben görmedim. Kaldı ki şehir içerisinde mobeseler var tek yöne uymayanlara ceza uygulama yetkisi de var, belediyenin zabıtası var, belli bir zaman insanlar buna alışsın diye tek yön olan yerlere yerleştirir personelleri tek yön uygulamasını bu şekilde de yapar. Ama üzücü olaylar yaşanıyor. Birisi burada can vermeden, sakat kalmadan bir an önce bu yanlış uygulamadan dönülmesi için bir açıklama yapıyoruz. Zaten kısıtlamadan sonra il trafik komisyonunda görüşülmesi için bireysel olarak, vatandaş olarak başvuru da bulunacağım. Ben tüm Artvinli hemşerilerimden, Artvin Valiliği üzerinden trafik komisyonunda görüşülüp, değerlendirilmesi için bu kapanlardan yanlış olduğunu gördüğü yerlerde kaldırılmasıyla ilgili taleplerini dilekçe vererek Valiliğe müracaatta bulunmalarını istiyorum. Geçen hafta çok sevdiğim arkadaşımın eşi burada fark edemediği için kapana takılarak düştü ve dizi parçalandı. Ve sakat kalma riski var. Daha büyük kazalarda yaşanabilir bunlar yaşanmadan bir an evvel tedbirini alalım. Bu uygulamanın yanlış olduğu yeteri kadar da görülmüştür. Ben arzu ederim ki Artvin Belediye Başkanlığı İl Trafik komisyonuna bu uygulamanın uygulanması için talepte bulunduysa kaldırılması içinde talepte bulunmasını arzu ederim. Bizler bir kere kabuğumuzu kırmamız lazım. Biz bu şehirde Belediye Başkanı da seçebiliriz, Belediye Meclisi Üyelerini seçebiliriz. Ama biz öğrenilmiş çaresizlikle yaşamayı kabul eden bir toplum değiliz. Yanlış gördüğümüz yerde yanlışa müdahale etmeyi de iyi biliriz. Onun için ben tüm hemşerilerimden bu konuda duyarlılık ve Valilik üzerinden dilekçeyle bunların kaldırılmasıyla ilgili müracaatlarını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.