YEREL
Giriş Tarihi : 06-01-2022 10:46   Güncelleme : 06-01-2022 10:46

Yanan Köyde Konut Çalışmaları Devam ediyor

Yanan Köyde Konut Çalışmaları Devam ediyor

Yusufeli’ninDereiçi köyünde17 Mart 2021 tarihinde çıkan yangında evleri yanan vatandaşlar için yapılan konutların inşaatı tüm hızıyla sürüyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden alınan bilgilere göre Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında Dereiçi köyünde 17 Mart 2021'de çıkan yangında evleri yanan vatandaşlar için inşa edilen afet konutların yapımında yüzde 65’lik fiziki gerçekleşme sağlandı.

Proje dahilinde köyde 41 konut,1 iş yeri, 1 köy konağı, 2 misafirhane ile 64 ahır ve samanlığın inşaatı sürüyor.Afet bölgesinde enkaz kaldırma ve kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından yaklaşık 4 ay önce başlayan afet konutlarının inşaatında kaba inşaat olarak adlandırılan işler büyük oranda tamamlanırken, ince inşaat işleri ise devam ediyor.

Köy Muhtarı Sabri Duman yaptığı açıklamada 17 Mart 2021 de köy olarak çok büyük bir yangın afeti yaşadıklarını söyleyerek yangının üzerinden 8-9 ay geçtiğini belirtti ve “Devletimiz her gün halimizi, hatırımızı sordu. İhtiyaçlarımızı giderdi. Buradaki çalışmaları takip etti. Kamu kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına bizim derdimizle dertlenen herkese teşekkür ediyoruz. Allah devletimize milletimize zeval vermesin. Devletimiz yangının ikinci günü iki bakanıyla buradaydı. O gün bugün yaralarımız sarılıyor, yeni konutlarımız yapılıyor" dedi.

Konutların 7 bloktan oluştuğunu kaydeden Duman, 4 blokta kaba inşaatın bitip ince işlere başlandığını, diğer 3 blokta da çalışmaların devam ettiğini dile getiren Duman ayrıca hava şartları müsaade ettiği sürece inşaat çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü açıkladı.

Muhtar Duman vatandaşların şuan geçici konutlarında olduğunu söyleyerek, “Dışarıda kalan kimse yok. Her ne kadar geçici konutlarda olsalar da misafir sayılırlar. O nedenle yeni kalıcı evlerimize yerleşeceğimiz günü sabırla bekliyoruz. Bugüne kadar yapılan işlerden çok memnunuz. Devletimiz arkamızda” sözlerini kullandı.

Yangında evlerle birlikte çok sayıda ahır ve samanlığında yandığını anımsatan Duman, açıklamalarını şu ifadeleri kullanarak sonlandırdı:

“Hayvanları yanan vatandaşlarımıza devletimiz hayvanlarını verdi. Ahır ve samanlıklarında büyük bir bölümü yapıldı. Ahır ve samanlıklarımız 16 blok halinde inşa ediliyor. Her blokta 4 ahır samanlık olmak üzere toplamda modern 64 ahır samanlık yapılıyor. İnşaatlar çok hızlı ilerliyor. Biz bu denli hızlı olacağını beklemiyorduk. TOKİ tarafından yapılan inşaatlarımız en geç nisan mayıs ayında bitmiş olup hak sahiplerine teslim edilecek inşallah.

Geçmişi ve anıları yangında yok olan vatandaşlar o dönemde çok büyük karamsarlık içindeydi. Yangın sonrası yapılan hizmeti görünce herkes çok memnun ve devletimize müteşekkir. Yangından sonra Türkiye’nin her yerinden bizlere yardım geldi. Biz ihtiyacımızdan fazlasını kabul etmedik. Bunun vebaline girmek istemedik.”

Dilan Şahinbaş