YEREL
Giriş Tarihi : 14-04-2021 14:00   Güncelleme : 14-04-2021 14:11

Ya Festivaller Olursa

Boğa güreşleri festivallerinin yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini korurken boğa bakıcıları bir ümit deyip boğalarına spor yaptırmaya başladı.

Ya Festivaller Olursa

2020 Mart ayı itibariyle pandemi sürecinde olan Türkiye’de etkinlikler, festivaller iptal edilmişti. 2021’de de festivallerin yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini korurken boğa bakıcıları boğalarını her ihtimale karşı boğalarını festivallere hazırlamaya başladılar.

Yıllardır boğa bakıcılığı yapan Telat Dinler bu festivallerin bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi. Telat Dinler bu konuya ilişkin şunları söyledi: “ Bu festivaller bizim geleneğimiz yüz yılladır yapılıyor. Elbette her şeyin başı sağlık ancak HES kodu uygulamasıyla kafelere müşteri alınabiliyorsa veya pazarlarda tedbirlere uyarak tezgah açılabiliyorsa çok rahat festivallerde yapılabilir. Bunu yapmakta çok kolay 2 tane hakem boğanın başında da 1 kişi kocaman arena da mesafeye rahat rahat uyulur. Seyircilerde zaten otuyorken mesafeli oturur sorun olmaz diye düşünüyorum. Bu şekilde çok kongre çok yürüyüş yapıldı. Boğa güreşleri festivalleri de bahsettiğim kurallar çerçevesinde yapabilirler.

Ben 1 tane boğaya bakıyorum. Ama 9 tane 10 tane boğaya bakan abilerimiz, kardeşlerimiz var. Bu insanların zaten bir kazancı olmuyor. Üstüne bide festivalleri yapmadınız mı insan da ne heves kalıyor ne de bir şey. Dediğim gibi her şeyin başı sağlık ama kurallara uyarak bu festivaller yapılabilecekken neden yapılmasın. Ben bu sene yapılabileceğini düşünüyorum. Çünkü dediğim gibi önlem alarak yapılan çok şey gördük. Bende bir boğacı olarak bu festivallerin yapılmasını istiyorum ve yapılacağını da düşünüyorum. O sebeple bu sene boğamın hazır olduğu ilk meydana katılacağız. Bu festivallerin bu sene yapılacağını düşündüğüm için bu seneki bakımı da tabi farklı oldu. 1000 TL den fazla yeme para verildi, 4000 TL ota para verildi aklıma gelmeyen masrafları oldu. Yani 7000 ile 8000 TL arasında 1 tane boğaya masraf ettim. Ama dediğim gibi 9  10 tane hayvana bakan kardeşlerimiz var. Biz 100 yıldır süren bu geleneği devam ettirmek için çabalarken kimseden destek beklemiyoruz. Hepimiz bu boğa güreşlerini çok sevdiğimiz için yapıyoruz. Ancak bırakın da şu güreşler de olsun. Sadece boğacılar için değil tüm Artvin için olsun. Sorun Artvin’ deki esnafa festival zamanı kazandığı parayı başka ne zaman kazanıyorlar diye. Sorun Artvinlilere harbiye açık hava konseri mi yoksa Kafkasör festivalinde çadır kurmak mı diye. Tüm Artvinliler Kafkasör’de çadır kurmak diyecektir. Yani bu festivale tüm Artvinlilerin ihtiyacı var. İnsanlar evle iş arasında gidip geldikleri için bunaldılar. 3 gün önlemlerimizi alarak şu festivalleri yapalım Artvin birazcık da olsa kendine gelir. Yetkililerden ricam bu festivalleri yapmamak için değil, yapmak için çaba göstersinler.”